Enigma 8x8 z wieżą BMP-3. (Janes)

Testy nowego bojowego wozu piechoty Enigma 8×8 już w 2017 roku

Testy nowego bojowego wozu piechoty Enigma 8×8 opracowanego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i wyposażonego w rosyjski moduł bojowy AU-220M Bajkał rozpoczną się w 2017 roku. O planowanych testach poinformował zastępca dyrektora UralVagonZavod ds. współpracy wojskowo-technicznej, Igor Kulikow.

?Współpracujemy z firmą Emirates Defense Technologies, przygotowując demonstrator Enigma do testów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Początek testów zaplanowano na 2017 rok. Mamy nadzieję, że zakończą się sukcesem? powiedział Kulikow podczas pokazów DEFEXPO India-2016.

Enigma to bojowy pojazd piechoty zaprojektowany przez Emirates Defense Technology (EDT) dla spełnienia wymagań sił zbrojnych ZEA dla nowego bojowego wozu piechoty. Prototypowa wersja opancerzonej Enigmy wyposażona jest w wieżę z BMP-3 i zaprezentowany po raz pierwszy na targach obronnych IDEX w Abu Dhabi w lutym 2015 roku. Wcześniej, dyrektor generalny UralWagonZawod, Oleg Sienko powiedział, że testy nowego pojazdu rozpoczną się w 2016 roku.

Enigma 8x8 z wieżą BMP-3.

Enigma 8×8 z wieżą z BMP-3.

Bojowy wóz piechoty Enigma został zaprojektowany przez firmę Emirates Defense Technologies. Pojazd wyposażono w rosyjską wieżę bezzałogową (RCWS) AU-200M Bajkał uzbrojoną w działo kal. 57 mm. Poprzednio AU-200M była przeznaczona dla rosyjsko-francuskiego projektu bojowego pojazdy piechoty Atom, który został anulowany w związku z sankcjami nałożonymi na Federację Rosyjską.

W 2015 roku, źródło pochodzące z rosyjskiego przemysłu obronnego poinformowało agencję prasową TASS, że wieża Bajkał otrzyma ciężkie uzbrojenie w postaci przeciwpancernych pocisków kierowanych – 9M113 Kornet (w kodzie NATO: AT-14 Spriggan) lub 9M123 AT-14 Spriggan (w kodzie NATO: AT-15 Springer).

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.