Artystyczna koncepcja wielofunkcyjnego radaru z rodziny Ground Fire. / fot. Thales Group.

Thales ujawnił nową generację wielofunkcyjnych radarów Ground Fire

Podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu, francuski koncern elektroniczny Thales zaprezentował koncepcję rodziny radarów wielofunkcyjnych nowej generacji o nazwie Ground Fire, przeznaczonych do zadań obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, jak i operacji obserwacyjnych jednocześnie.

Podczas pierwszego dnia Paris Air Show (Le Salon International de l?Aéronautique et de l?Espace (SIAE) de Paris-Le Bourget), które odbywa się w dniach 19-25 czerwca br. na podparyskim lotnisku Le Bourget, francuski koncern elektroniczny Thales zaprezentował koncepcję rodziny radarów wielofunkcyjnych nowej generacji o nazwie Ground Fire, przeznaczonych do zadań obrony przeciwlotniczej, jak i operacji obserwacyjnych jednocześnie.

Jak podkreśla producent, w pełni cyfrowy radar wielofunkcyjny Ground Fire zaoferuje nowe podejście pod względem wydajności, skalowalności i kosztów operacyjnych. Radar zostanie wyposażony w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array; AESA), bazującą na technologii azotku galu (GaN) i pracującą w paśmie S, dzięki czemu stacja będzie zdolna wykrywać i śledzić szeroki zakres celów powietrznych, takich jak rekiety balistyczne w zakresie 360° w azymucie i 90° w elewacji oraz w zasięgu do 400 km.

Choć nie podano parametrów kołowego podwozia, które będzie podstawową adaptacją nowego radaru, producent zapewnia, że będzie na tyle lekkie, że przejście z pozycji marszowej do pozycji bojowej potrwa poniżej 15 minut. Całość będzie możliwa do szybkiego przerzucenia drogą powietrzną istniejącą flotą samolotów transportowych. Ponadto, będzie możliwa także integracja z innymi platformami.

Rodzina radarów Ground Fire, tak jak rozwijana wersja morska Sea Fire dla FTI (Intermediate Frigates), czyli przyszłych fregat rakietowych Francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale), będzie opierać się na zasadzie modułowej, skalowalnej architektury. Podobnie jak w radarach morskich, moduły nadajnika/odbiornika Ground Fire, które tworzą antenę, będą identyczne i wymienne, co ułatwi produkcję seryjną i konserwację. Możliwość dostosowania liczby modułów w celu zmodyfikowania siły sygnału radaru w zależności od potrzeb użytkownika.

Serge Adrian, wiceprezes Thales Group ds. systemów radarowych, powiedział:

Wielofunkcyjne systemy radarowe Thales oferują bezprecedensowy poziom wydajności, dzięki czemu są unikalne na rynku. Ich wielozadaniowość i wielofunkcyjność, jak również modułowa adaptacja, zapewniają naszym siłom zbrojnym i państwom większą ochronę.

Thales wdrożył zdefiniowane, wydajne zasoby przemysłowe dzięki integracji technologii cyfrowych w samym procesie produkcyjnym, dzięki czemu jest w stanie zaoferować bardzo innowacyjny produkt na każdym poziomie: technicznym, przemysłowym, logistycznym i operacyjnym. Moduły nadajnika/odbiornika dla radaru najnowszej generacji będą produkowane zakładach w Rouen (w departamencie Seine-Maritime) i zostaną zintegrowane z kolei w Limours (w departamencie Essonne).

Pierwsze informacje o koncepcji radarów z rodziny Ground Fire pojawiły się w dniu 31 maja br. podczas konferencji prasowej minister obrony Francji Sylvie Goulard z przedstawicielami koncernu Thales ws. potencjalnego zainteresowania i zamówień przyszłych rozwiązań radarowych przez siły zbrojne.

Źródła:

thalesgroup.com: Thales unveils the future ground application of its multifunction radar

forcesoperations.com: Thales?s Ground Fire radar concept

Czytaj także:

Prezentacja uzbrojonej wersji samolotu M-346 Master

Raytheon przetestował radar AESA dla systemu Patriot

Francuskie samobieżne armatohaubice CAESAR 8×8 dla Danii

Francuskie Wojska Lądowe zamawiają Griffon VBMR i Jaguar EBRC

Kontrakt na system Crowsnest ? ?uszy i oczy? brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth

Brytyjsko-francuski dron uderzeniowy w 2025 roku

Thales i Akademia Marynarki Wojennej podpisały porozumienie o współpracy

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.