Ostrzelana ciężarówka, która została użyta jako narzędzie zamachu. / REUTERS/Eric Gaillard
Ostrzelana ciężarówka, która została użyta jako narzędzie zamachu. / REUTERS/Eric Gaillard

Tragiczny bilans zamachu w Nicei

Podczas wczorajszych obchodów Dnia Bastylii w Nicei doszło do zamachu w wyniku którego zginęło ponad 80 osób, dokładna liczba rannych wciąż nie jest znana. W tłum zgromadzony późnym wieczorem na nadmorskiej promenadzie wjechała ciężarówka, następnie jej kierowca otworzył ogień. Jak oświadczył prezydent Francois Hollande – atak miał charakter terrorystyczny.

Szczegóły dotyczące sylwetki zamachowca nie są znane. Mężczyzna, który prowadził ciężarówkę został zastrzelony przez policję. Nie ma pewności, czy działał w pojedynkę. W ciężarówce znaleziono również broń palną i granaty (w tej kwestii pojawiają się sprzeczne informacje, inne media donoszą, iż były to jedynie atrapy). Francuskie media podały jedynie, iż w ciężarówce znaleziono dowód, należący do 31-letniego Francuza pochodzenia tunezyjskiego. Najprawdopodobniej zamach należy wiązać z intensyfikacja działań Francji w ramach międzynarodowej koalicji skierowanej przeciwko Daesh. Władze Francji zapowiedziały, iż nie ugną się pod presją tego typu obrzydliwych czynów i jeszcze bardziej zintensyfikują swoje działania skierowane przeciwko terrorystom w Syrii i Iraku. Ponad to mają zostać wzmocnione środki bezpieczeństwa na terytorium Francji. Stan wyjątkowy, którego zniesienie zapowiadano jeszcze przed wczorajszym zamachem, będzie przedłużony o kolejne 3 miesiące.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.