Tropiciel, Vladimir Wolff

Tropiciel rozpoczyna się w momencie gdy w Moskwie zostaje zamordowany polski dyplomata. Początkowo nic nie trzyma się całości. Ofiara była mało znaczącym dyplomatą. Niedługo później na Okęcie przylatuje „brat” zmarłego – Matt Pulaski, były amerykański komandos. Wkrótce wpada na trop mrocznej tajemnicy z czasów Zimnej Wojny. Tak zaczyna się krwawy koszmar…

Sklep Urodzeni Patrioci

Książka Tropiciel została napisana przez Vladimira Wolffa, który jest autorem między innymi cyklu Stalowa Kurtyna. Została wydana przez wydawnictwo Ender w grudniu 2014 roku. To thriller którego akcję osadzono w dzisiejszych czasach, ale której fabuła obraca się wokół jednej z mrocznych tajemnic Zimnej Wojny.
Jedną z najmocniejszych stron Tropiciela są wyraziste postaci bohaterów, a w szczególności Matta Pulaskiego. Ten były amerykański komandos w jednej połowie Polak, a w drugiej Indianin. Zwolniony z wojska za zbyt „brutalne”, acz skuteczne potraktowanie terrorystów nie pasuje do typowego obrazu szpiega. Jest to na tyle mylące, że każdy próbujący go zabić ma przykrą niespodziankę. I to śmiertelną.
Narracja jest kolejnym mocnym elementem powieści. Została dobrze zbudowana i odpowiednio prezentuje spojrzenia wszystkich postaci na sprawę. Dziejące się wydarzenia są logiczną konsekwencją decyzji wcześniej podjętych przez postacie. Akcja powieści rozgrywa się zarówno w Polsce jak i w Rosji. W emocjonującym finale, w którym wyjaśniono wiele wątków sprawy może kompletnie zaskoczyć.
Niestety nie wszystko co się świeci jest złotem. Książka oprócz wielu zalet posiada także wady.
W pierwszej kolejności dotyczy to osoby głównego bohatera wokół którego toczy się akcja. Czytając powieść nie możemy dostrzec dla Pulaskiego żadnego równorzędnego przeciwnika. Następnie jest charakter głównego bohatera, który początkowo z wyrachowanego staje się wraz z rozwojem powieści coraz bardziej płytszy nie mówiąc wręcz powierzchowny. Jednak największą bolączką tej powieści jest problem Autora z połączeniem kilku wątków w jeden. Takim problemem jest zaangażowanie Pulaskiego w sprawę, które może wydać się trochę dziwne.
Pomimo jednak tego, Tropiciel jest jednak dobrym thrillerem z elementami powieści kryminalnej, który możemy wstawić pośród klasyki gatunku. Dzięki połączeniu znajomości Wolffa współczesnego świata (w tym sytuacji wewnętrznej Rosji), a także mrocznej tajemnicy z przeszłości ta książka wciągnie czytelnika na długie godziny. Jest to pozycja dla czytelników, którzy chcą się delektować czytaniem a nie zagłębiać się w opisywane wydarzenia.

Autor: Vladimir Wolff
Tytuł: Tropiciel
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2014
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-64523-24-3

 

Komentarze

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.

Najpopularniejsze posty