Tropiciel, Vladimir Wolff

Tropiciel rozpoczyna się w momencie gdy w Moskwie zostaje zamordowany polski dyplomata. Początkowo nic nie trzyma się całości. Ofiara była mało znaczącym dyplomatą. Niedługo później na Okęcie przylatuje ?brat? zmarłego – Matt Pulaski, były amerykański komandos. Wkrótce wpada na trop mrocznej tajemnicy z czasów Zimnej Wojny. Tak zaczyna się krwawy koszmar?

Książka Tropiciel została napisana przez Vladimira Wolffa, który jest autorem między innymi cyklu Stalowa Kurtyna. Została wydana przez wydawnictwo Ender w grudniu 2014 roku. To thriller którego akcję osadzono w dzisiejszych czasach, ale której fabuła obraca się wokół jednej z mrocznych tajemnic Zimnej Wojny.
Jedną z najmocniejszych stron Tropiciela są wyraziste postaci bohaterów, a w szczególności Matta Pulaskiego. Ten były amerykański komandos w jednej połowie Polak, a w drugiej Indianin. Zwolniony z wojska za zbyt ?brutalne?, acz skuteczne potraktowanie terrorystów nie pasuje do typowego obrazu szpiega. Jest to na tyle mylące, że każdy próbujący go zabić ma przykrą niespodziankę. I to śmiertelną.
Narracja jest kolejnym mocnym elementem powieści. Została dobrze zbudowana i odpowiednio prezentuje spojrzenia wszystkich postaci na sprawę. Dziejące się wydarzenia są logiczną konsekwencją decyzji wcześniej podjętych przez postacie. Akcja powieści rozgrywa się zarówno w Polsce jak i w Rosji. W emocjonującym finale, w którym wyjaśniono wiele wątków sprawy może kompletnie zaskoczyć.
Niestety nie wszystko co się świeci jest złotem. Książka oprócz wielu zalet posiada także wady.
W pierwszej kolejności dotyczy to osoby głównego bohatera wokół którego toczy się akcja. Czytając powieść nie możemy dostrzec dla Pulaskiego żadnego równorzędnego przeciwnika. Następnie jest charakter głównego bohatera, który początkowo z wyrachowanego staje się wraz z rozwojem powieści coraz bardziej płytszy nie mówiąc wręcz powierzchowny. Jednak największą bolączką tej powieści jest problem Autora z połączeniem kilku wątków w jeden. Takim problemem jest zaangażowanie Pulaskiego w sprawę, które może wydać się trochę dziwne.
Pomimo jednak tego, Tropiciel jest jednak dobrym thrillerem z elementami powieści kryminalnej, który możemy wstawić pośród klasyki gatunku. Dzięki połączeniu znajomości Wolffa współczesnego świata (w tym sytuacji wewnętrznej Rosji), a także mrocznej tajemnicy z przeszłości ta książka wciągnie czytelnika na długie godziny. Jest to pozycja dla czytelników, którzy chcą się delektować czytaniem a nie zagłębiać się w opisywane wydarzenia.

Autor: Vladimir Wolff
Tytuł: Tropiciel
Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2014
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-64523-24-3

 

Komentarze

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.