Truciciele z KGB. Likwidacja wrogów Kremla od Lenina do Litwinienki – recenzja

Przez dziesiątki lat istnienia Związku Sowieckiego, morderstwa na zlecenie władzy były głównym sposobem eliminacji wrogów Kremla. Pomimo rozpadu państwa sposób ów jest nadal popularny wśród członków najwyższych kręgów władzy na wschodzie. Świadczy o tym długa lista zamordowanych osób, na czele której znajdują się choćby Aleksander Litwinienko, Anna Politkowska i wielu innych wypowiadających się lub piszących wbrew oficjalnej wykładni władzy. Za sprawą Wydawnictwa RM na polski rynek wydawniczy trafiła książka ?Truciciele z KGB. Likwidacja wrogów Kremla od Lenina do Litwinienki? autorstwa Borysa Wołodarskiego, dzięki której mamy możliwość poznania wielu ciekawych aspektów działalności ?kremlowskiej grupy przestępczej.?

Tak jak już wspomniałem autorem pracy jest Borys Wołodarski ? były oficer Specnazu, obecnie zaś historyk służb specjalnych, który po opuszczeniu ZSRR w 1989 roku zamieszkał na zachodzie. Autor dzięki służbie w tych elitarnych jednostkach posiada doskonałe rozeznanie na temat sposobów funkcjonowania sowieckich specsłużb.

Książka składa się z trzynastu zasadniczych rozdziałów, które  dodatkowo uzupełniają prolog, epilog oraz dodatek przedstawiający wybór operacji zagranicznych służb ZSRR i Rosji: od Lenina do Litwinienki. Już pierwszy rozdział zatytułowany: ?Pogrzeb? związany z uczestnictwem autora w ostatniej drodze Saszy Litwinienki, wskazuje czytelnikowi wokół czyjej osoby będzie toczyć się spora część narracji książki. Kolejne rozdziały przynoszą nam szczegółowe informacje na temat najciekawszych akcji kremlowskich specsłużb na przestrzeniu kilkudziesięciu lat. Poznamy więc dokładnie kulisy zabójstwa słynnego generała Piotra Wrangla, będącego w pierwszych latach istnienia głównym przeciwnikiem czerwonego reżimu. Kolejnymi ofiarami ?trucicieli z KGB? są m.in. przywołani przez autora Bela Lapusnyik, Nikołaj Artamonow i inni. Jednak najbardziej moją uwagę przykuła część książki przedstawiająca ?fabrykę trucizn KGB?. Wołodarski w niezwykle interesujący sposób opisuje szereg zabiegów dzięki którym sowieci starali się[z pozytywnym skutkiem] w specjalnym laboratorium wyprodukować coraz to lepsze i trudniejsze do wykrycia specyfiki do eliminacji swych wrogów. Tak jak już zasygnalizowałem wcześniej, autor przedstawia nam bardzo szczegółową analizę tego jak doszło do zlikwidowania Aleksandra Litwinienki. Charakterystyka sposobu w jaki został otruty pokazuje w jaki bezwzględny sposób pomimo upływu czasu i upadku komunizmu działają rosyjskie służby specjalne.

Wszystkie analizowane przez Wołodarskiego przypadki pokazują do jakiej perfekcji kremlowscy włodarze opanowali sposób eliminacji niewygodnych dla siebie osób. Kolejne karty pracy pokazują jaka rzesza osób związana była w tworzenie śmiercionośnych środków, planowanie operacji i wreszcie zapewnienie im odpowiednich wykonawców, którzy bez mrugnięcia okiem wykonywali zadania swych mocodawców. Z narracji autora wyłania się smutny, lecz prawdziwy wniosek iż pomimo upadku systemu komunistycznego ?nowy? system w Rosji przejął i w pełni czerpie z doświadczeń upadłego reżimu najgorsze nawyki. Zabójstwo Aleksandra Litwinienki za pomocą radioaktywnego polonu 210 jest najbardziej dobitnym tego przykładem.

Styl jakim posługuje się Wołodarski jest wprost oszałamiający. Książkę czyta się niczym najlepsze powieści kryminalne Agathy Christie z tą różnicą, iż mamy świadomość tego że podawane przez Wołodarskiego fakty są autentyczne i miały miejsce naprawdę. Należy podkreślić iż autor wykonał wręcz tytaniczną pracę przy tworzeniu książki, analizując setki dokumentów dotyczących opisywanych wydarzeń. Do tego autor dołożył wiele godzin rozmów z byłymi funkcjonariuszami kremlowskich służb, którzy porzucili swą profesję i uciekli na zachód. Te wszystkie elementy wraz z osobistymi doświadczeniami Wołodarskiego sprawiają, iż otrzymujemy bardzo ciekawą pracę.

Podsumowując oceniam książkę bardzo dobrze, dlatego polecam ją nie tylko wszystkim miłośnikom historii specsłużb czy też miłośnikom historii XX wieku. Praca Wołodarskiego powinna stać się obowiązkową lekturą dla wszystkich osób pragnących poznać i zrozumieć zasady funkcjonowania dzisiejszej Rosji, w której to właśnie służby specjalne mają wielkie wpływy i decydują o życiu lub śmierci ich potencjalnych wrogów.

Autor: Borys Wołodarskipol_pm_Truciciele-z-KGB-833_1
Tytuł: Truciciele z KGB. Likwidacja wrogów Kremla od Lenina do Litwinienki
Wydawca: Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2015
Stron: 376
Oprawa: Miękka 
ISBN: 978-83-7773-286-1

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.