Bombowiec strategiczny B-2A Spirit w bazie lotniczej Andersen na wyspie Guam. / U.S. Air Force photo by Airman Miranda U. Moorer.

Trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit przebazowane na Guam

Amerykańskie Dowództwo Strategiczne (USSTRATCOM) poinformowało o przebazowaniu trzech bombowców B-2A Spirit z bazy lotniczej Whiteman (Missouri) do Andersen na wyspie Guam.

B-2A Spirit podczas tankowania z KC-135 Stratotanker. Rysunek autorstwa Ralph1989.

B-2A Spirit podczas tankowania z KC-135 Stratotanker. Rysunek autorstwa Ralph1989.

W dniu 9 sierpnia br. trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit z bazy lotniczej Whiteman (Missouri) zostało przebazowanych do bazy Andersen na wyspie Guam w ramach krótkotrwałego szkolenia z regionalnymi partnerami Stanów Zjednoczonych. W Whiteman stacjonują dwa skrzydła bombowe wyposażone w „niewidzialne” B-2A Spirit: 509. Skrzydła Bombowego AFGSC (509th Bomb Wing; 509 BW) i 131. Skrzydło Bombowe lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Missouri (131st Bomb Wing; 131 BW).

Decyzja zapadła na krótko po rozmieszczeniu na tym amerykańskim terytorium nieinkorporowane, leżącym w południowej części archipelagu Marianów (Mikronezja) innych bombowców strategicznych, również o zmniejszonej sygnaturze radarowej (stealth), mianowicie B-1B Lancer, które zastąpiły stacjonujące tam do tej pory B-52H Stratofortress (czytaj więcej: Korea Płn. oskarża USA o planowanie wyprzedzającego ataku nuklearnego).

Równo cztery miesiące wcześniej, trzy B-2A z bazy Whiteman, zostały czasowo rozmieszczone w Naval Support Facility Diego Garcia, leżącej na atolu o tej samej nazwie na Oceanie Indyjskim (czytaj więcej: Trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit na Oceanie Indyjskim). Z kolei ostatnie przebazowanie na Guam tych maszyn miało miejsce pod koniec sierpnia ub. r. (czytaj więcej: ?Niewidzialne? samoloty wesprą sojuszników USA).

Czytaj także:

POLAR ROAR: Pięć amerykańskich bombowców strategicznych w powietrzu

B-52H Stratofortress podczas POLAR ROAR m.in. nad Bałtykiem [WIDEO]

USAF ujawniły nazwę nowego bombowca strategicznego

Kontrakt na bombowiec nowej generacji dla Northrop Grumman

Dwa projekty nowego amerykańskiego bombowca

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.