Artystyczna impresja, przedstawiająca odpalenie taktycznej rakiety balistycznej KAAN Bora. / fot. Roketsan.

Turcja przeprowadziła test swojej pierwszej rakiety balistycznej [WIDEO]

W dniu 11 maja br. z poligonu na wybrzeżu Morza Czarnego, Turcja przeprowadziła udany test taktycznej rakiety balistycznej KAAN Bora o zasięgu 280 km. Próba odbyła się w czasie trwania 13. międzynarodowej wystawy zbrojeniowej IDEF?17 w Stambule.

Synopa, Turcja. / Wikimedia Commons.

Turecki dziennik Hurriyet Daily News poinformował, że w czwartek, 11 maja br. z poligonu w prowincji Synopa, leżącej na wybrzeżu Morza Czarnego z powodzeniem wystrzelono po raz pierwszy taktyczną rakietę balistyczną KAAN Bora (tur. sztorm). Próba odbyła się, gdy w międzyczasie w Stambule odbywała się 13. międzynarodowa wystawa zbrojeniowa International Defense Industry Fair (IDEF?17). Minister obrony Turcji, Fikri Iş?k, powiedział na konferencji prasowej:

Start naszej 280-kilometrowej rakiety Bora miał miejsce w prowincji Synopa. Trafiła w swój cel na Morzu Czarnym. Turcja produkuje teraz swoje rakiety. Zdobyliśmy wielką pewność siebie.

Producentem pierwszej tureckiej rakiety balistycznej jest państwowe przedsiębiorstwo Roketsan. System był rozwijany od listopada 2009 roku z myślą o atakowaniu strategicznych obiektów. Choć 8-kołowy transporter-wyrzutnia może przenieść dwie rakiety w oddzielnych kontenerach startowych, to w czasie czwartkowego testu znajdowała się na nim tylko jedna. Rakieta ma kaliber 610 mm i może przenieść głowicę bojową o masie 480 kg na odległość do 280 km. Masa całkowita rakiety KAAN Bora wynosi z kolei 2.500 kg, a jej dokładność CEP (circular error probable) 50 metrów.

Taktyczna rakieta balistyczna KAAN Bora i jej transporter-wyrzutnia. / fot. Roketsan.

Informacja o zakończeniu prac nad rakietą balistyczną KAAN Bora pojawiła się w dniu 9 lutego br. Turecki Podsekretariat ds. Przemysłu Obronnego (Savunma Sanayii Müsteşarl???; SSM) poinformował wówczas, że rakieta ?projektu B? powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie dowództwa Wojsk Lądowych Turcji (Türk Kara Kuvvetleri) na pocisk klasy ziemia-ziemia dalekiego zasięgu, opracowany i wyprodukowany lokalnie. SSM dodał, że dostawy pocisków odbywają się zgodnie z harmonogramem.

Test, jak i prace nad rakietą balistyczną, wywołują konsternacje w Grecji, która pomimo, że jest formalnie sojusznikiem Ankary w ramach NATO, to stosunki pomiędzy oboma krajami nie należą do najlepszych. Lokalne media w Grecji podkreślają, że odległość z okolicy Izmiru, miasta portowego w zachodniej Turcji, do Aten wynosi jedynie 230 km, tak więc grecka stolica jest zasięgu nowej tureckiej broni.

WIDEO:

Źródło:

hurriyetdailynews.com: Turkey tests its first national missile in Black Sea

janes.com: Turkey reveals 'Bora’ ballistic missile

Czytaj także:

IDEF?17: Prezentacja koncepcji tureckiego działa elektromagnetycznego Tufan

Turcja zmodernizuje 200 czołgów podstawowych

Turcja kupi rosyjskie systemy S-400 Triumf?

TF-X: brytyjsko-turecka umowa ws. myśliwca 5. generacji

Śmigłowiec T-70 TUHP z Mielca przekazany Turcji

Porozumienie tureckiego Roketsan z polskim WZL-1

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.