Turecki myśliwiec wielozadaniowy F-16C Fighting Falcon. (Źródło: Wikimedia Commons)

Turcja rozpoczęła naloty na pozycje ISIS w Syrii

Turcja przeprowadziła pierwsze naloty w ramach kierowanej przez Stany Zjednoczone koalicji przeciw bojownikom ISIS. Konkretne cele nalotów nie zostały ujawnione. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji wydało oświadczenie, w którym zaznaczono, że Tureckie Siły Powietrzne późnym wieczorem w piątek rozpoczęły bombardowania pozycji bojowników Państwa Islamskiego po drugiej stronie granicy w Syrii.  

?Nasz samolot myśliwski wraz z maszynami bojowymi należącymi do sił koalicji rozpoczął wczoraj wieczorem operacje lotnicze przeciw celom Daesh, które stanowią zagrożenie wobec bezpieczeństwa naszego kraju,? podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu, używając pejoratywnego określenia dla Państwa Islamskiego.

Zwiększone zaangażowanie Turcji w wojnie przeciw ISIS rozpoczęło się w lipcu w następstwie zamachu bombowego w tureckiej miejscowości Suruç. W wyniku wybuch zginęło wówczas 32 osoby. Tureckie samoloty bojowe zaatakowały cele ISIS w Syrii już w dniu 24 lipca. Naloty przeprowadzono jednak z własnej inicjatywy, nie w ramach wielonarodowej koalicji.

?Walka z organizacjami terrorystycznymi jest priorytetem dla Turcji? dodano w oświadczeniu MSZ.

Nowa fala nalotów stanowi wywiązanie się z porozumienia o współpracy między Turcją i USA. Stany Zjednoczone wezwały Turcję do pełnej integracji z kampanią powietrzną koalicji. Po miesiącach wahań Turcja zgodziła się w zeszłym miesiącu do podjęcia bardziej aktywnej roli w walce z Państwem Islamskim. 

Tureckie myśliwce wykorzystują tzw. inteligentne bomby do ataków bombowych na cele ISIS bez konieczności przekraczania syryjskiej przestrzeni powietrznej. Turcja zintensyfikowała swoje działania wobec grup bojowników w ostatnich tygodniach, przyznając lotnictwu wojskowemu Stanów Zjednoczonych dostęp do kluczowej bazy lotniczej położonej przy granicy z Syrią.

Wcześniej w tym miesiącu, amerykańskie myśliwce wielozadaniowe F-16 Fighting Falcon rozpoczęły naloty na pozycję islamistów z Państwa Islamskiego. Wcześniej w tym miesiącu, USA rozpoczęły także naloty z użyciem bezzałogowych statków powietrznych z bazy lotniczej Incirlik w Turcji ? która znajduje się w niewielkiej odległości od celów w północnej Syrii.

W czwartek, bojownicy ISIS odbili pięć wsi z rąk grupy rebeliantów w północnej Syrii, posuwając się na drodze do strategicznego miasta Marea w pobliżu granicy tureckiej. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka i inne grupy wydały oświadczenie, w którym poinformowano, że Państwo Islamskie przeprowadziło zamach samobójczy na obrzeżach miasta Marea pośród toczącej się zażartej walki w okolicy. Postępy Państwa Islamskiego miały miejsce w północnej prowincji Aleppo, niedaleko miejsca, w którym zgodnie ze wspólnymi ustaleniami Turcji i USA ma powstać bezpieczna strefa, wolna od ISIS.

Czytaj także:

  1. Stany Zjednoczone zmieniają strategię walki z ISIS
  2. Sześć amerykańskich F-16 trafi do Turcji
  3. Zamach terrorystyczny w Turcji

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.