F-16C Block 50 należący do Tureckich Sił Powietrznych / Wikimedia Commons.

Turcja zawiesza loty bojowe nad Syrią

Dziennik Hürriyet ujawnił, że dowództwo tureckich sił powietrznych podjęło decyzję o zawieszeniu lotów bojowych nad Syrią w obawie o wywołanie kolejnego incydentu z Rosjanami.

Według anonimowego informatora tureckiej gazety, nie tylko Siły Powietrzne tego kraju (Türk Hava Kuvvetleri) zawiesiły loty swoich maszyn bojowych, ale było to w istocie wspólną decyzją podjętą z Rosją, która również wstrzymała swe operacje lotnicze w pobliżu granicy tureckiej.

Dziennik twierdzi, że obie strony będą zachowywać jak największą ostrożność, tak aby uniknąć powtórzenia się takich incydentów jak zestrzelenie rosyjskiego Su-24M (czytaj więcej: Turcy zestrzelili rosyjski samolot wojskowy), dopóki nie przywrócą kanałów dialogu służących redukcji napięcia.

Warto dodać, że decyzja Ankary nastąpiła po rozmieszczeniu przez Rosję w Syrii baterii rakiet przeciwlotniczych S-400 Triumf oraz przesunięcia krążownika rakietowego RFS Moskwa bliżej wybrzeży tego kraju, a który jest wyposażony w silne uzbrojenie do zwalczania celów napadu powietrznego, system S-300F Fort (czytaj więcej: Rosja rozmieści baterie przeciwlotnicze S-400 w Syrii).

Tymczasem jeszcze wczoraj pojawiły się informacje o wzmacnianiu przez Ankarę i Moskwę obecności wojskowej na pograniczu syryjskim. Turcja wysłała na granicę czołgi M60A3 Patton i myśliwce F-16C/D, a Rosja ma w planach zwiększenie swojego kontyngentu lotniczego w Syrii (czytaj więcej: Turcja i Rosja wzmacniają swoje siły na granicy syryjsko-tureckiej).

Czytaj także:

Rosyjski śmigłowiec ratunkowy Mi-8 zniszczony w Syrii [WIDEO]

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.