fot. mbda-systems.com

Udane testy wyrzutni rakiet MBDA Enforcer

Europejski koncern zbrojeniowy MBDA Missile Systems poinformował o zakończeniu udanych próbnych testach ręcznej, lekkiej wyrzutni rakiet Enforcer, projektowanej jako broń żołnierza przyszłości.

Meppen, Dolna Saksonia, Niemcy. / Wikimedia Commons.

Meppen, Dolna Saksonia, Niemcy. / Wikimedia Commons.

W dniu 16 grudnia br. europejski koncern zbrojeniowy MBDA Missile Systems poinformował o zakończeniu udanych próbnych testach ręcznej, lekkiej wyrzutni rakiet Enforcer, projektowanej jako broń żołnierza przyszłości, które miały miejsce w listopadzie br. w niemieckim ośrodku badawczo-testowym Wehrtechnische Dienststelle für Waffen und Munition (WTD 91) w Meppen w Dolnej Saksonii.

W czasie testów wykonano strzelania rakietowe na odległości pomiędzy 1.000 i 2.000 metrów, które potwierdziły wysokie oczekiwania projektantów dotyczące głowicy naprowadzającej. Peter Heilmeier, wiceprezes MBDA Deutschland GmbH ds. sprzedaży i biznesu, która nadzorowała testy, powiedział:

Testy te były zwieńczeniem rocznych prac rozwojowych Enforcera, roku w którym możemy znaleźć wiele sukcesów strzelań podczas innych testów. Bezpośrednie trafienia wykazały, że zrobiliśmy ważny krok naprzód w programie rozwojowym.

MBDA planuje rozpocząć kwalifikację tego bardzo kompaktowego pocisku w ciągu najbliższych kilku lat, a następnie przygotować go do produkcji seryjnej. Jednym z obszarów, w jakich koncern pracuje obecnie jest wymóg możliwości prowadzenia nocnej walki dla Bundeswehry. W związku z tym, bardziej precyzyjne strzelania są planowane na 2017 rok.

MBDA Enforcer może być używany do niszczenia szerokiej gamy lekko opancerzonych celów (statycznych i ruchomych) oraz tych pozostających w ukryciu, będących poza zasięgiem możliwościami współczesnej piechoty. System będzie oferowany w przyszłości jednostkom Bundeswehry jako uzupełnienie przeciwpancernego granatnika RGW 90 LRMP / Wirkmittel 90 (niemieckie oznaczenie granatnika MATADOR, który powstał z udziałem izraelskiego Rafael Advanced Defense Systems i rodzimego Dynamit Nobel Defence ? przyp. red.).

fot. mbda-systems.com

fot. mbda-systems.com

Jak twierdzi producent, modułowa konstrukcja jednorazowej wyrzutni rakiet Enforcer zapewni jej perspektywę dalszego rozwoju z wykorzystaniem kolejnych typów amunicji. Międzynarodowy program Enforcer ruszył w 2014 roku pod niemieckim przewodnictwem, po udanym programie demonstracyjnym technologii.

fot. mbda-systems.com

fot. mbda-systems.com

System oferuje obecnie lekkie pociski rakietowe typu typu ?wystrzel i zapomnij? (fire-and-forget) o zasięgu do 2.000 metrów, który zapewnia wysoką precyzję rażenia. Masa wyrzutni i załadowanego pocisku kal. 86 mm to mniej niż 9 kg, z czego 7 kg to sam pocisk. Z kolei masa systemu to mniej niż 20 kg (wyrzutnia, dwa pociski i celownik). Został on zaprojektowany do użycia zarówno w dzień, jak i w nocy oraz możliwości odpalenia z pomieszczeń zamkniętych.

Źródła:

mbda-systems.com: MBDA carries out successful tests with Enforcer

mbda-systems.com: Enforcer

Czytaj także:

MBDA dostarczy pociski ASRAAM dla brytyjskich F-35

Budowa nowych fregat rakietowych Royal Navy od 2017 roku

Wkrótce brytyjski demonstrator broni laserowej Dragonfire

Katar inwestuje w systemy obrony wybrzeża

Włoska propozycja na zagrożenie ze strony BSL

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.