Brytyjska piechota w okopie na froncie zachodnim/Źródło: Wikimedia Commons

Uhonorowany Krzyżem Wiktorii – porucznik Dominic Lawrence McCarthy

Wśród odznaczonych najwyższymi orderami podczas I wojny światowej znalazł się australijski porucznik Dominic Lawrence McCarthy. Za swoje bohaterskie czyny na froncie zachodnim otrzymał francuski Krzyż Wojenny oraz brytyjski Krzyż Wiktorii. Oto jego historia.

Dominic Lawrence McCarthy przyszedł na świat 21 stycznia 1892 r. w York, leżącym w Zachodniej Australii. Po śmierci rodziców przeniósł się do Perth, gdzie pobierał nauki w katolickiej szkole. Po ukończeniu edukacji pracował jako dostawca. Na tym stanowisku zastało go 16 października 1914 r. powołanie do australijskiej armii. W kwietniu 1915 r. jako szeregowiec kompanii C 16. Batalionu Piechoty znalazł się na froncie pod Gallipoli. Razem ze swoimi towarzyszami uczestniczył w walkach przeciwko oddziałom tureckim do września tego roku, uzyskując stopień sierżanta. Wtedy to z powodu choroby został ewakuowany na dwumiesięczne leczenie. Powrócił z powrotem na front, jednak jego służba na tym teatrze działań pierwszowojennych trwała jeszcze jedynie miesiąc. W drugiej połowie grudnia jego jednostka została wycofana z frontu i po kilku miesiącach przerzucona na front zachodni. Żołnierze 16. Batalionu Piechoty brali udział w ciężkich walkach wokół Pozieres oraz Moquet Farm – będącymi częścią batalii nad Sommą. McCarthy szybko awansował, otrzymując w kwietniu 1917 r. stopień podporucznika. Niedługo potem bohater niniejszego tekstu został ranny i następnie odesłany do Anglii na leczenie. Do Francji powrócił w lipcu, a w listopadzie otrzymał stopień porucznika. W okresie od 31 styczeń-8 sierpień 1918 r. służył w 13. Batalionie Szkolnym w Tidworth. Następnie powrócił do swojej macierzystej jednostki.

Porucznik McCarthy/ Źródło: Wikimedia Commons

Porucznik McCarthy/ Źródło: Wikimedia Commons

23 sierpnia do historii przeszło wydarzenie, które w australijskiej historiografii znane jest jako „prawdopodobnie najbardziej skuteczny wyczyn indywidualnego żołnierza w historii Australijskich Sił Zbrojnych”. Tego dnia kompania D 16. Batalionu, którą dowodził porucznik McCarthy atakowała niemieckie pozycje na wschód od Vermandovillers. W pewnym momencie australijska piechota zaległa pod ogniem dobrze rozmieszczonych stanowisk niemieckich ciężkich karabinów maszynowych. Nie zważając na świszczące wokół kule McCarthy wraz z dwoma sierżantami ruszył biegiem w kierunku plujących ogniem „maximów”. Australijczycy pokonywali kolejne metry dzielące ich od wroga, przedzierając się przez leje po pociskach i zasieki, strzelając w jego kierunku oraz obrzucając Niemców granatami. Jeden z sierżantów zginął, natomiast drugi nie mógł nadążyć za posuwającym się do przodu porucznikiem. W czasie tego brawurowego ataku zniszczone zostały trzy stanowiska niemieckich ckm-ów. McCarthy przedzierał się przez wrogie okopy, likwidując kolejnych żołnierzy nieprzyjaciela. W końcu dołączyli do niego inni australijscy żołnierze, a niemieccy jeńcy byli zszokowani brawurą McCarthy’ego. W ciągu dwudziestu minut australijski oficer zabił 20. żołnierzy niemieckich oraz wziął do niewoli 50. jeńców. W tym czasie zdołał przebić się 460 metrów w głąb niemieckich pozycji. Za swój wyczyn, jak wspomniałem w nagłówku porucznik McCarthy otrzymał Krzyż Wiktorii, którym udekorował go osobiście król Jerzy V.

Dominic Lawrence McCarthy zmarł 25 maja 1975 r. w Melbourne. Pochowany został z wojskowymi honorami, a jego odznaczenia znalazły się na honorowym miejscu w Australian War Memorial.

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.