Żołnierz amerykańskiej 25. Dywizji Piechoty używający bezzałogowca RQ-11 Raven / Źródło: Wikimedia Commons
Żołnierz amerykańskiej 25. Dywizji Piechoty używający bezzałogowca RQ-11 Raven / Źródło: Wikimedia Commons

Ukraina: amerykańskie drony nieskuteczne na polu walki

Jak podaje agencja Reuters, według przedstawicieli ukraińskich sił zbrojnych, dostarczone przez Stany Zjednoczone ręczne bezzałogowce RQ-11B Raven są zupełnie nieprzydatne w czasie walk z separatystami na wschodzie Ukrainy. Nie jest to pierwszy przypadek, w którym amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy okazuje się niedostosowana do potrzeb ukraińskich sił zbrojnych.

Jak twierdzą anonimowi przedstawiciele sił zbrojnych Ukrainy, amerykańskie bezzałogowce RQ-11B Raven dostarczone przez USA Ukrainie okazały się całkowicie nieefektywne. Głównym problemem jest ich podatność na zakłócenia i przejmowanie sygnału radiowego1.

Od samego początku była to zła decyzja by użyć ich [dronów Raven RA-11B – red.] w tym konflikcie – powiedział Natach Chazin, doradca przy sztabie generalnym ukraińskich sił zbrojnych.

Bezzałogowce RQ-11B Raven w wersji analogowej zostały dostarczone ukraińskim siłom zbrojnym w lipcu i sierpniu 2016 r. w ramach amerykańskiego programu Europejska Inicjatywa Wzmocnienia (ang. European Reassurance Initiative)2. Niemniej jednak, możliwości ich wykorzystania w czasie walk sił ukraińskich z separatystami na wschodzie państwa okazały się nikłe.

Głównym problemem jest posiadanie przez separatystów (wspieranych przez Federację Rosyjską) znacznie bardziej wyrafinowanego i zaawansowanego technicznie sprzętu, który bez problemu neutralizuje analogowe bezzałogowce dostarczone przez Stany Zjednoczone Ukrainie. Niektórzy przedstawiciele amerykańskiej administracji cytowani przez agencje, pod warunkiem anonimowości, stwierdzili, że na samym początku konfliktu (który wybuchł w marcu 2014 r.) nie podejrzewali, że separatyści będą w posiadaniu aż tak zaawansowanych technologicznie urządzeń3.

Strona ukraińska jest mocno rozczarowana możliwościami dostarczonych przez USA bezzałogowców. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy stwierdziło, że bezzałogowce Raven były używane w strefie walk. Natomiast anonimowe źródła agencji Reuters w ukraińskich siłach zbrojnych powiedziały, że owszem, były używane w strefach walk, aczkolwiek nie na pierwszej linii. Jak dodał Chazin, przez większość czasu drony te są nieużywane w magazynach, a ich efektywność na polu bitwy jest znikoma, także ze względu na niską wytrzymałość akumulatorów, przez co nie można ich używać przez dłuższy okres czasu4.

O problemach ukraińskich sił zbrojnych z rozpoznaniem sytuacyjnym pisała już w styczniu br. dziennikarka Washington Times Rowan Scarborough. Jak napisała Scarborough, używane przez ukraińskich żołnierzy drony już wtedy były bardzo łatwym celem dla separatystów, którzy potrafili je przechwycić i wykorzystać do własnych celów5.

Nie jest to jednak jedyny przypadek, w którym dostarczona przez Stany Zjednoczona pomoc wojskowa dla Ukrainy okazuje się nieprzydatna. W listopadzie 2015 r. Thomas Gibbons-Neff na łamach The Washington Post napisał o problemach ukraińskich sił zbrojnych z dostarczonymi przez Stany Zjednoczone pojazdami HMMWV (ang. High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle). Jak się okazało, większość z 230 dostarczonych pojazdów była wyprodukowana w latach 80. i 90. XX w. Ich opony, w wyniku długiego magazynowania okazywały się nieprzydatne do użytkowania, natomiast w trzech HMMWV zamontowane zostały plastikowe okna, które nie stanowią żądnej ochrony w czasie walki6.

Dostawy sprzętu wojskowego dla ukraińskich sił zbrojnych Stany Zjednoczone rozpoczęły w marcu 2014 r. Do końca 2015 r. wartość takiej pomocy wyniosła 265 mln USD. Wśród dostarczonego ekwipunku znalazły się zestawy do udzielania pierwszej pomocy, noktowizory, posiłki MRE (ang. Meals Ready to Eat), a także HMMWV, bezzałogowce oraz radary AN/TPQ-36 Firefinder7.

Poniżej znajduje się materiał wideo przedstawiający członków 594. Kompanii Transportowej w czasie szkolenia z używania bezzałogowców Raven RQ-11.

Czytaj także:

Ukraina ustanowiła czasową strefę zakazu lotów w pobliżu Krymu

Rosyjski Orłan-10 zestrzelony nad Ukrainą [wideo]

Źródła:

1 P. Stewart, Exclusive: U.S.-supplied drones disappoint Ukraine at the front lines, http://www.reuters.com/article/us-usa-ukraine-drones-exclusive-idUSKBN14A26D, dostęp: 23.12.2016.

2 D. Wasserbly, US delivers Raven UAVs to Ukraine, http://www.janes.com/article/62628/us-delivers-raven-uavs-to-ukraine, dostęp: 23.12.2016.

3 P. Stewart, op. cit.

4 Ibidem.

5 R. Scarborough, Ukraine desperate for U.S. surveillance equipment in standoff with Russia, http://www.washingtontimes.com/news/2016/jan/10/ukraine-desperate-for-us-surveillance-equipment-in/, dostęp: 23.12.2016.

6 T. Gibbons-Neff, On Ukraine?s front lines, U.S.-supplied equipment is falling apart, https://www.washingtonpost.com/news/checkpoint/wp/2015/11/30/on-ukraines-frontlines-u-s-supplied-equipment-is-falling-apart/?utm_term=.842949776a31, dostęp: 23.12.2016.

7 D. Niewdana, Pomoc USA dla sił zbrojnych i straży granicznej Ukrainy w latach 2014-2015, http://theeaglehaslanded.pl/pomoc-usa-dla-sil-zbrojnych-i-strazy-granicznej-ukrainy-w-latach-2014-2015/, dostęp: 23.12.2016.

Uczestnik studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zastępca redaktora blogu "The Eagle Has Landed" poświęconemu działalności Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Zainteresowania: militaria, stosunki międzynarodowe.