Fot. SC UkrOboronProm.

Ukraina: Nowy radar dozoru AESA 3D typu 80K6T gotowy do testów [WIDEO]

W dniu 29 listopada br. państwowy koncern zbrojeniowy SC UkrOboronProm poinformował, że opracowany przez Kompleks Naukowo-Produkcyjny ?Iskra? radar dozoru powietrznego AESA 3D typu 80K6T o zasięgu 500 km jest przygotowywany do testów fabrycznych.

W środę, 29 listopada br. państwowy koncern zbrojeniowy SC UkrOboronProm poinformował, że opracowany przez Kompleks Naukowo-Produkcyjny ?Iskra? radar dozoru powietrznego 3D typu 80K6T jest przygotowywany do testów fabrycznych. Jak podkreśla komunikat prasowy, radiolokator jest zdolny do współpracy ze wszystkimi typami systemów obrony powietrznej, pozostającymi na wyposażeniu Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy (Powitriani Syły Zbrojnych Sył Ukrajiny; PS ZSU).

Stacja radiolokacyjna 80K6T, wyposażona w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Scanned Array; AESA) działającą w zakresie pasma S (S-band), służy do wykrywania i śledzenia celów w powietrzu z bardzo wysoką dokładnością, pozostających na niskich, średnich i dużych wysokościach, wraz z informowaniem o ich współrzędnych i trajektoriach lotu w trzech płaszczyznach (3D): odległość, azymut i elewacja.

Od lewej: stacja radiolokacyjna 80K6T oraz docelowy generator prądotwórczy i stanowisko dowodzenia do niej. / fot. Kompleks Naukowo-Produkcyjny ?Iskra?.

Radar może wykryć i śledzić jednocześnie do 500 celów powietrznych w odległości do 500 km i na pułapie do 40 km. Azymut obszaru nadzoru wynosi 360 stopni, a w elewacji od 0 do 70 stopni, co umożliwia identyfikację taktycznych i operacyjno-taktycznych rakiet balistycznych. Ponadto, specjalne przetwarzanie sygnału pozwala wykryć i zidentyfikować rakiety manewrujące (cruise), których trajektoria lotu znajduje się nisko nad ziemią i jest korygowana wraz ukształtowaniem terenu. Interwał skanowania wynosi 5, 10 lub 20 sekund, przy prędkości anteny wynoszącej 12 obrotów na minutę. Antena składa się z 50 specjalnych bloków radarowych.

System radarowy jest w pełni mobilny, dzięki dwóm jednostkom transportowym, na które składa właściwa stacja radiolokacyjna oraz generator prądotwórczy o mocy 30 kW i stanowisko dowodzenia, wraz z załogami. Radar może działać samodzielnie (offline), bądź jako część ogólnokrajowych bądź regionalnych automatycznych punktów kontroli. Rozłożenie i przygotowanie radaru do pracy, jak i jego złożenie trwa od 15 do 20 minut.

WIDEO:

Kompleks Naukowo-Produkcyjny ?Iskra? to czołowy, ukraiński producent systemów radarowych, który w 2016 roku podwoił swoje zyski netto w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosły one 152 mln UAH (5,6 mln USD). Firma zatrudnia 3.332 osoby (stan na 1 lutego br.). Wśród produktów firmy są radary z rodziny 80K6, typu 36D6 i SMSR „Trassa”, interrogatory typu SR „69L01”, mobilne punkty dowodzenia RCP-1, generatory prądotwórcze dla radarów typu ED-80 i ED-60 czy radar metrowy wysokiej mobilności MR18, o którego działaniu pisaliśmy tutaj: Jak działa nowy ukraiński mobilny radar metrowy MR18? [WIDEO].

Źródła:

ukroboronprom.com.ua: 3D-????? 80?6? ??? „?????” ????????? ?? ?????????? ???????????

iskra.zp.ua: 80?6? – ????????? ???????? 3D ????????????

Czytaj także:

Ukraińcy zakończyli testy zmodernizowanego BMP-1UMD [WIDEO]

BTR-4MW1 ? nowy wariant ukraińskiego transportera opancerzonego [FOTO]

Strażnik ? ciężki bojowy wóz wsparcia z Ukrainy

Fantom-2 ? ukraiński pojazd bezzałogowy z pociskami rakietowymi [FOTO]

Ukraina: Sfotografowano transporter-wyrzutnię nowej rakiety balistycznej Grom-2

Thales ujawnił nową generację wielofunkcyjnych radarów Ground Fire

Raytheon testował wykrywanie rakiet balistycznych nowym radarem przeciwrakietowym dla US Navy

Raytheon przetestował radar AESA dla systemu Patriot

Jak działają radary obrony balistycznej i przeciwlotniczej? [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.