Śmigłowiec Mi-8S, należący do Sił Powietrznych RP. / Wikimedia Commons.

Ukraińcy zmodernizują polskie śmigłowce na Światowe Dni Młodzieży?

Ukraiński Motor Sicz zaproponował Polsce przyspieszoną modernizację śmigłowców Mi-2 i Mi-8 na zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz wypożyczenie tych pierwszych w liczbie 10 dodatkowych maszyn.

Jak informuje portal Defence24.pl, reprezentująca Ukraińców spółka Arboleda zaproponowała Ministerstwu Obrony Narodowej oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji przyspieszoną modernizację 5-8 śmigłowców Mi-2 do standardu Mi-2MSB oraz 3 śmigłowców Mi-8 do standardu Mi-8MSB. W czasie wykonywania prac Ukraińcy wypożyczyliby nieodpłatnie 10 maszyn typu Mi-2, tak aby nie zakłócić codziennych zadań polskich służb.

Rozwiązanie to dotyczyłoby zakończenia prac do lipca br., a więc przed rozpoczęciem 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które odbędą się w dniach 27?31 lipca br. Ponadto, strona ukraińska zaoferowała dalszą modernizację, by do końca br. liczba maszyn we flocie MON i MSWiA w standardzie Mi-2MSB i Mi-8MSB osiągnęła odpowiednio 10 i 6 egzemplarzy.

Jeśli chodzi o zakres prac, to w obu modelach objąłby m.in. wymianę jednostek napędowych na wydajniejsze, które zwiększyłyby ich osiągi oraz niezawodność. Arboleda zaproponowała, aby ewentualne prace modernizacyjne przeprowadzono w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi albo w zakładach Motor Sicz w Zaporożu na Ukrainie lub w Orszy na Białorusi, jeśli polskie zakłady z jakichś powodów nie mogłyby rozpocząć przyspieszonych prac.

Ukraińcy zaproponowali także nieodpłatne szkolenie dwudziestu polskich pilotów na oba warianty maszyn w zaporoskim Centrum Szkolenia Pilotów. Polska strona pokryłaby jedynie koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia.

Policyjny Mi-2. / Źródło: policja.pl

Policyjny Mi-2. / Źródło: policja.pl

Czytaj także:

Ukraińcy zmodernizują polskie czołgi?

Powstanie polsko-ukraińska armatohaubica oraz moździerz na bazie czołgu Opłot-M

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.