Urywek polskiej historii oczami holenderskiego zespołu metalowego ?Hail of Bullets? w piosence ?Warsaw Rising?

O polskiej historii poruszał spopularyzowany przez Internet szwedzki zespół power-metalowy ?Sabaton?, zwłaszcza w utworze ?40-1?. Okazuje się jednak, że historią polski pośród europejskich nacji interesują się też inne zespoły metalowe. Przykładem takim jest zespół death metalowy ?Hail Of Bullets? z Holandii poruszający w bezpośrednim przekazie tekstowym historię okupacji niemieckiej, Powstania Warszawskiego ale także ?niezrozumiałych relacji? Polski ze Związkiem Sowieckim. Zespół ten grał m.in. w Polsce, w Warszawie, na imprezie ?Metalowa Wigilia? 20.12.2014 r.

 

Tytułowa piosenka (z polskim tłumaczeniem):
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=rTDWTm74rNw]

Tytułowy utwór pochodzi z krótkiego wydania płytowego tzw. ?Ep?ki? (krótkiego singla) z 2009 r. Album nosi ten sam tytuł, co interesująca nas piosenka. ?Warsaw Rising? składa się z 6-ściu piosenek. Poruszane są w nich tematy związane z II wojną światową.

Zdumiewające jest holenderskie zainteresowanie historią i podejście wręcz profesjonalne do tematu, jakim jest w tym wypadku okupacja Polski w latach 1939-1945 oraz tytułowe Powstanie Warszawskie. Nie warto analizować tekstu tyczącego się samego Powstania Warszawskiego, z racji tego, że dla polskiego odbiorcy tematyka ta wydaje się być wg mnie nakreślona należycie i przejrzyście w tekście.

Wypada się skupić na innych treściach ukazanych w tekście piosenki, które potwierdzają głębokie zainteresowanie historią artystów z ?Hail of Bullets?.

Dobitnym przykładem znajomości historii jest występujące określenie w pierwszej dłuższej zwrotce tekstu:

?Soviets at the Vistula; The Hun inside the walls?
(?Sowieci nad Wisłą; Hunowie wewnątrz granic/państwa/murów?)

Odniesienie ?Hun? łączyć się będzie z naleciałościami niderlandzkiej świadomości narodowej jeszcze z czasów I wojny światowej, kiedy to działania II Rzeszy były określane tym przymiotnikiem.

Do kolejnej ciekawej rzeczy jaką zaszczycić nas może ?Warsaw Rising? to fakt, że wokalista w drugiej dłuższej zwrotce rozpoczyna krzyczeć słowami?

?ARMIA KRAJOWA!?

Co powinno budzić pośród polskiego odbiorcy wielki podziw, gdzie język polski jednak zaliczany jest do języków najtrudniejszych na świecie, a przedstawiciele zachodniej nacji nie tłumaczą tej nazwy na język angielski – można to zaliczyć do zjawiska oddawania hołdu i podziwu dla Armii Krajowej.

?Sabaton dzięki nawiązaniu do historii Polski wciąż ma u nas status gwiazdy, a tymczasem to frontman Hail of Bullets łamie sobie język, wywrzaskując w tekście 'Armia Krajowa'. Gdzie tu sprawiedliwość? Bardzo dobry koncert!? – pisał Szymon Kubicki po koncercie „Metalowa Wigilia 2014”1

Kolejnym elementem zasługującym na uwagę to dwie ostatnie krótkie zwrotki tej piosenki:

?The soviets massacred thousands in Katyn
So they know precisely what to expect
Decades more of brutal submission
Tyrant Stalin stabs them in the back

Abandoned by the feeble western allies
Responsible for all the brave who died
Whilst their brothers freed Monte Cassino
They surrendered with their heads up high?

W pierwszej mowa o sprawie katyńskiej, o ?ciosie w plecy? dokonanej przez Stalina 17 września 1939 r., o dekadach brutalnie narzuconego posłuszeństwa po II wojnie światowej – polskiemu odbiorcy nie trzeba tego przedstawiać tylko uświadomić, że holenderski zespół o tym nie zapomina – chce odświeżyć ten wątek. Nakreśla i rozumie tą problematykę.

Na koniec dobitnym tekstem ocenia zachodnich aliantów, którzy osamotnili walcząca Polskę. Zrzuca winę ofiar również i na nich:

?Responsible for all the brave who died?
(?Odpowiedzialnych za wszystkich dzielnych, którzy umarli.?)

Co w przekazie holendrów – a więc przedstawicieli świata zachodniej europy – wykonawców dla polskiego odbiorcy może wywołać szok o świadomości tego faktu.

 Słowo końcowe

Głęboko rozwinięta jest wiedza historyczna artystów. Widać analizę przyczynowo-skutkową jaką dokonali muzycy z ?Hail Of Bullets? w związku z tematyką Powstania Warszawskiego – jego przyczyny (okupacja), heroizm, walkę, determinację, tradycję walki o wolność oraz smutną prawdę o dalszych losach polski (nowa niewola sowiecka) oraz to, że bierność zachodnich aliantów wobec polskiego sojusznika miała wpływ na kolej takich wydarzeń a nie innych.


[1] Źródło: ?Metalowa Wigilia 2014 ? 20.12.2014 ? Warszawa?, ?Magazyn Gitarzysta? [w:] http://www.magazyngitarzysta.pl/ludzie/artykuly/17532-metalowa-wigilia-2014-20122014-warszawa.html

Komentarze

Absolwent UMCS na wydziale humanistycznym, na kierunku historia. Licencjat pisał na temat: "Ruch narodowy i dążenia niepodległościowe Irlandczyków w latach 1900-1923". Natomiast pracę magisterską: "Ruch niepodległościowy na terenie powiatu radomskiego po 1945 r." W pracy historycznej bada losy Żołnierzy Niezłomnych, głównie na terenie regionu radomskiego oraz historię Irlandzkiej Armii Republikańskiej.