Amerykański żołnierz z karabinkiem M4. / fot. US Army (Staff Sgt. Shane Hamann).

US Army poszukuje następcy karabinka automatycznego M4

W dniu 4 sierpnia br. na stronie Federal Business Opportunities pojawiło się ogłoszenie Dowództwa Zamówień US Army (ACC) na 7,62 mm karabinek automatyczny w ramach programu Interim Combat Service Rifle (ICSR) na następcę modelu M4.

W piątek, 4 sierpnia br. na stronie Federal Business Opportunities (FedBizOpps.gov) pojawiło się ogłoszenie Dowództwa Zamówień US Army (Army Contracting Command; ACC) na karabinek automatyczny na zmodyfikowany nabój M80A1 Enhanced Performance Round kal. 7,62×51mm NATO w ramach programu Interim Combat Service Rifle (ICSR) na następcę modelu M4.

Program Przejściowego Karabinku Sił Zbrojnych ruszył oficjalnie w czerwcu br., gdy ogłoszono zapytanie o informację (request for information; RFI), lecz pierwsze informacje o poszukiwaniu nowego modelu broni długiej dla żołnierzy US Army pojawiły się jeszcze w kwietniu. Teraz informacja o rozpoczęciu przetargu pojawiła się na FedBizOpps.gov.

W ramach ogłoszenia, US Army zachęca producentów broni palnej do złożenia swoich ofert, na które składać ma się 7 egzemplarzy karabinka automatycznego oraz oprzyrządowania do testów polowych, z zapewnieniem o możliwości podpisania ośmiu innych porozumień o transakcji (OTA), prowadzących do ewentualnego wyboru jednego modelu broni w ramach kontraktu na dostawę 50.000 egzemplarzy. Termin składania ofert minie w dniu 6 września 2017 roku.

Wydaje się, że podstawowym powodem zmiany kalibru broni długiej i zasilającego ją naboju z 5,56×45mm NATO na 7,62×51mm NATO jest użytkowanie przez potencjalnych przeciwników ulepszonych ceramicznych materiałów balistycznych jako środków ochrony, które są odporne na istniejącą amunicję małokalibrową. Nabój M855A1 (5,56×45mm NATO), zasilający karabinki automatyczne M4, nie może penetrować tychże osłon, dlatego Dowództwo Zamówień US Army poszukuje broni palnej większego kalibru, lecz warto zauważyć, że obecnie używany w innych typach broni standardowy nabój M80A1 (7,62×51mm NATO) również nie jest zdolny do penetracji nowoczesnych środków ochronnych.

Według wielu ekspertów, zastosowanie rdzenia wolframowego mogłoby dać zadowalający efekt. Odpowiedzią na ten problem wydaje się być opracowywany, choć jeszcze nieistniejący, nabój 7,62 mm XM1158 Adv Armor Piercing (ADVAP), jednak według szefa sztabu US Army, gen. Marka A. Milley’a, technologia ADVAP może być zastosowana również w nabojach kal. 5,56 mm. Zmiana kalibru karabinku piechoty wydaje się więc być efektem nacisków lobby producentów broni palnej, którzy postulują to od ponad dekady.

Karabinek M4 (a później zmodernizowany M4A1) wszedł na uzbrojenie US Army oraz innych jednostek amerykańskich sił zbrojnych w 1994 roku, zastępując w wielu przypadkach karabin automatyczny M16A2 jako standardową indywidualną broń palną. M4 jest w zasadzie skróconą wersją M16A2, dzieląc z nim 80% części i działając na tej samej zasadzie wykorzystywania energii gazów prochowych i ryglowania przez obrót zamka. Główną różnicą jest długość lufy oraz możliwość montażu akcesoriów Rail Adapter System (RAS) dzięki systemowi szyn Picatinny (STANAG 2324), przekształcając go w karabinek modułowy M4 MWS (Modular Weapon System).

Źródła:

fbo.gov: Interim Combat Service Rifle (ICSR)

thefirearmblog.com: BREAKING: 7.62mm Rifle to REPLACE M4 Carbine ? Interim Combat Service Rifle Solicitation Released by US Army

Czytaj także:

Ukraińcy będą produkować amerykańskie karabiny automatyczne M16/M4

US Army: Koniec granatnika M25 CDTE?

Francja: armia odebrała pierwszą partię karabinków HK416F

LAAD 2017: Prezentacja SRS-A1 Covert ? najkrótszego karabinu wyborowego na świecie

SIG Sauer P320 nowym pistoletem półautomatycznym US Army

HK416 nowym karabinkiem armii francuskiej

HK433: nowy karabinek automatyczny od Heckler & Koch

Heckler & Koch dostarczy karabiny wyborowe dla US Army

Iran zaprezentował modułowy karabinek automatyczny Zulfikar [FOTO]

Czeski subkarabinek BREN 2 dla francuskich antyterrorystów z GIGN

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.