Sekretarz obrony USA Ashton Carter. (ASSOCIATED PRESS)

USA nie będą współpracować militarnie z Federacją Rosyjską w sprawie Syrii

W wydanym dziś oświadczeniu Sekretarz obrony USA Ashton Carter oświadczył, że Stany Zjednoczone Ameryki nie będą współpracować militarnie z Federacją Rosyjską w sprawie Syrii, ponieważ strategia, jaką reprezentuje Moskwa, jest ?tragicznie błędna?, ale będą prowadzić podstawowe dyskusje techniczne dotyczące bezpieczeństwa pilotażowego.

?Nie jesteśmy gotowi na współpracę w zakresie strategii, która jak wyjaśniliśmy, jest wadliwa ? tragicznie wadliwa ze strony Rosji? powiedział Ash Carter, sekretarz obrony USA, odnawiając tym samym zarzuty, że naloty prowadzone przez Federacje Rosyjską nie są skoncentrowane na walce z Państwem Islamskim, lecz na siłach opozycji walczącej z reżimem Baszara Al-Asada.

?Mówiłem już wcześniej, że wierzymy, że Rosja obrała złą strategię ? nadal kontynuują naloty bombowe na cele, które nie należą do ISIL. Wierzymy, że to fundamentalny błąd,? powiedział Ash Carter, sekretarz obrony USA odnosząc się do alternatywnej nazwy dla Państwa Islamskiego.

?Pomimo tego, co mówią Rosjanie, nie zgodzimy się na współpracę z Rosją tak długo, jak będą kontynuować tę błędną strategię i uderzać na te cele„.

Od dziś Rosja i Syria prowadzą to, co wydaje się pierwszą kontrofensywą na dużą skalę. Siły lądowe należące do reżimu prezydenta prowadzą ofensywę lądową (między innymi dzięki dostawom sprzętu z Rosji) przy wsparciu rosyjskiego kontyngentu lotniczego, który bombarduje pozycje opozycji na zachodzie Syrii. Po raz kolejny więc potwierdziły się oskarżenia co do rosyjskich priorytetów w Syrii.

Władze Federacji Rosyjskiej twierdzą, że podzielają obrany przez zachód cel ? jakim jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się bojowników z Państwa Islamskiego, które nieprzerwanie od czasów protestów przeciw rządowi Baszara Al-Asada, które miały miejsce w 2011 roku zdobywa tereny w Syrii i Iraku.

Powszechnie sugerowano, iż Federacja Rosyjska będzie realizować propozycje USA mające na celu koordynacje ataków na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii na czele z międzynarodową koalicją z USA.

?Ogólnie rzecz biorąc, te propozycje mogłyby mieć miejsce,? powiedział rosyjski urzędnik.

Natomiast jak donosi syryjska opozycja i państwa zachodnie uczestniczące biorące czynny udział w nalotach w Syrii Rosja głównie ukierunkowuje swoje działania na syryjską opozycję, która zajęła tereny w zachodniej części Syrii, by wspomagać chylący się ku upadkowi reżim prezydenta Baszara Al-Asada. (czytaj także: Co jest celem rosyjskich nalotów w Syrii? Brak jednoznacznych informacji w tej sprawie )

Syryjskie media państwowe nie wspominają o koordynacji działań kontyngentu rosyjskiego i armii reżimu, mówią za to o tym, że rosyjskie samoloty prowadzą misje uderzeniowe przeciw dzihadystom Państwa Islamskiego nieopodal Aleppo.

Minister Obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu podczas transmitowanego spotkania powiedział prezydentowi Władimirowi Putinowi, że cztery rosyjskie okręty znajdujące się na Morzu Kaspijskim rozpoczęły ataki na cele islamistów w Syrii. (czytaj także: Rosyjski atak rakietowy na ISIS)

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin odpowiedział, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o wynikach działań Rosji w Syrii. Prezydent nakazał także kontynuację współpracy z USA, Turcją, Arabią Saudyjską, Iranem i Irakiem nad rozwiązaniem kryzysu.

Jednakże jak donosi dzisiejszy komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony, Waszyngton odmówił wymieniania się informacjami wywiadowczymi na temat pozycji islamistów. Komunikat sugerował, iż USA szuka wymówki, by nie walczyć z terroryzmem.

?Nasi partnerzy z innych krajów, którzy widzą prawdziwego wroga w Państwie Islamskim który mysi być zniszczony, udzielają nam aktywnej pomocna udostępniając dane na temat baz, magazynów, stanowisk dowodzenia i ośrodków szkoleniowych,? powiedział generał Igor Konashenkov, rzecznik ministerstwa.

?Ale ci którzy, wydają się mieć inną opinię, na temat tej organizacji terrorystycznej stale poszukują powodów do odmowy współpracy w walce z międzynarodowym terroryzmem,? powiedział, odnosząc się do amerykańskiego rządu.

Władimir Putin potwierdził, że prezydent Francji François Hollande ogłosił idee zjednoczenia wojsk reżimu prezydenta i wojsk FSA w celu walki z ISIS. Źródło znajdujące się w pobliżu prezydenta Francji zaprzeczyło słowom prezydenta Rosji.

Ponadto w związku z ostatnimi naruszeniami granicy Turcji przez maszyny wojskowe Federacji Rosyjskiej, turecki premier ogłosił, że nie będzie kompromisu w sprawie bezpieczeństwa granic i że Turcja nie będzie tolerować naruszeń jej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie maszyny wojskowe. (czytaj także: Ankara: Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną Turcji) Premier Turcji dodał że tylko 2 na 57 rosyjskich nalotów było wymierzonych w islamistów z Państwa Islamskiego, podczas gdy resztę z nich wymierzono w ?umiarkowaną? syryjską opozycję. Premier Ahmet Davutoglu dodał, że tzw. umiarkowana opozycja to prawie jedyna siła na zachodzie, która przeciwstawia się bojownikom ISIS, a jej osłabienie pomoże tylko w rozrastaniu się Państwa Islamskiego.

Czytaj także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.