LGM-30G Minuteman III w silosie / Wikimedia Commons.

USA przeprowadzą pierwszy test zestrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej

W dniu 26 maja br. agencja Reutera, powołując się na źródła rządowe poinformowała, że Agencja Obrony Antybalistycznej (MDA) planuje przeprowadzić w przyszłym tygodniu pierwsze w historii przechwycenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) przez GMD, czyli naziemny komponent amerykańskiego systemu antybalistycznego BMD.

W piątek, 26 maja br. agencja Reutera, powołując się na źródła rządowe poinformowała, że Agencja Obrony Antybalistycznej (Missile Defense Agency; MDA) planuje przeprowadzić w przyszłym tygodniu pierwsze w historii przechwycenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej (Intercontinental Ballistic Missile; ICBM) przez GMD (Ground-Based Midcourse Defense), czyli naziemny komponent amerykańskiego systemu antybalistycznego BMD (Ballistic Missile Defense).

Próba przechwycenia celu, symulującego rakietę balistyczną klasy ICBM, zostanie przeprowadzona we wtorek, 30 maja br. z bazy lotniczej Vandeberg, w Kalifornii nad Oceanem Spokojnym w ramach testu, oznaczonego jako FTG-15. Cel zostanie namierzony przez mobilny radar antybalistyczny ze skanowaniem fazowym w paśmie X na platformie kołowej AN/TPY-2 (Army Navy/Transportable Radar Surveillance), który będzie rozmieszczony na atolu Wake oraz będzie śledzony przez morską stację radiolokacyjną Sea-Based X-Band Radar (SBX-1). Choć agencja Reutera, jak również inne media, wiążą próbę zestrzelenia z rozwojem północnokoreańskiego programu rakietowego i nuklearnego, w tym możliwości rażenia w przyszłości kontynentalnego terytorium Stanów Zjednoczonych, to warto zauważyć, że test systemu GMD, oznaczony jako FTG-15 został zaplanowany pierwotnie na ostatni kwartał 2016 roku, a później przesunięty na czerwiec 2017 roku, jeszcze w ramach budżetu agencji MDA na 2014 rok. Niemniej, z uwagi na ostatnie napięcia wokół sytuacji na Półwyspie Koreańskim, znaczenie testu będzie mieć niewątpliwie wydźwięk polityczny i będzie demonstracją amerykańskiego potencjału antyrakietowego.

Planowany przebieg przechwycenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej w ramach testu FTG-15. / fot MDA.

W styczniu br. rzecznik prasowy MDA informował natomiast, że test FTG-15 zostanie przeprowadzony w pierwszej połowie 2017 roku, a później natomiast szef tejże agencji, wiceadm. James Syring uściślił, że pierwsze w historii przechwycenie celu, symulującego międzykontynentalną rakietę balistyczną odbędzie się w przedziale czasowym pomiędzy kwietniem a czerwcem br. Dodał, że decydujący test dla systemu GMD zbliży jego możliwości do przechwytywania rakiet balistycznych, nad którymi pracuje Iran i Korea Północna.

Według dostępnych informacji, do zestrzelenia rakiety-celu zostanie użyty Pocisk Przechwytujący Bazowania Naziemnego (Ground Based Interceptor; GBI) z najnowszą głowicą kinetyczną CE-II Block I EKV (Exo-Atmospheric Kill Vehicle) w zmodernizowanej konfiguracji boostera rakiety C2 (Configuration C2), posiadającej lepszą awionikę i rozwiązanie problemy związane z tym, że konfiguracja C1 jest już przestarzała. Agencja MDA planuje wdrożenie do końca 2017 roku ośmiu z dziesięciu planowanych głowic CE-II Block I EKV (nie licząc tej, która zostanie użyta do testu) na 44 łącznie rozmieszczone pociski GBI (według planów Departamentu Obrony z marca 2013 roku).

Pocisk Przechwytujący Bazowania Naziemnego (GBI) w czasie umieszczania go w silosie. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Jeśli chodzi o najbliższą przyszłość, to na pierwszy kwartał 2018 roku agencja MDA zaplanowała pierwszy test za pomocą salwy antyrakiet GBI, wyposażonych w głowice typu CE-I oraz CE-II Block I EKV przeciwko pojedynczemu celowi, imitującemu rakietę balistyczną klasy ICBM. Test, oznaczony jako FTG-11, ma być pierwszym „operacyjnym” dla systemu GMD. W trzecim kwartale tego samego roku zostanie przeprowadzona próba w locie (bez przechwycenia celu) nowej głowicy RKV (Redesigned Kill Vehicle) w ramach testu GM CTV-03, po której, jeśli ta okaże się sukcesem, zostanie zbudowanych osiem próbnych głowic tego typu. Będzie to także pierwsza próba z możliwością wyboru ilości odpalanych członów boostera rakiety. W trzecim kwartale 2019 roku z kolei, w ramach testu FTG-17, głowica RKV po raz pierwszy przechwyci rakietę balistyczną klasy ICBM, po której agencja MDA zbuduje 37 kolejnych głowic. Będzie to pierwszy test dwustopniowej wersji boostera GBI. Na drugi kwartał 2020 roku zaplanowano test głowicy RKV przeciwko ICBM, wyposażonego w tzw. wabie (FTG-18), a w trzecim kwartale 2021 roku w ramach testu FTO-04 (wcześniej oznaczonego jako FTG-13), antyrakiety GBI podejmą próbę przechwycenia dwóch symultanicznych celów imitujących rakietę balistyczną pośredniego (IRBM) i międzykontynentalnego (ICBM) zasięgu. Niewykluczone, że do tego testu, który ma być operacyjnym testem systemu antyrakietowego BMD, zostaną zaangażowane także inne środki zwalczania zagrożeń rakietowych, takie jak AEGIS Ballistic Missile Defense, jego lądowy komponent, czyli AEGIS Ashore, THAAD lub/i MIM-104 Patriot.

Źródła:

reuters.com: U.S. to carry out first ICBM intercept test

mostlymissiledefense.com: Update on Future Ground-Based Midcourse (GMD) Flight Tests (April 20, 2016)

mostlymissiledefense.com: Could FTG-15 Delays Prevent the Deployment of 44 GBIs by the End of 2017? (February 2, 2017)

mda.mil: Ground-based Midcourse Defense (GMD) Program Overview

Czytaj także:

Raytheon testował wykrywanie rakiet balistycznych nowym radarem przeciwrakietowym dla US Navy

Wielogłowicowy pojazd niszczący MOKV jednak powstanie?

USA wystrzeliły dwie międzykontynentalne rakiety balistyczne w ciągu tygodnia

Global Lightning 2017”: Cztery odpalenia amerykańskich rakiet balistycznych w 3 dni

USA: trzy testy rakiet balistycznych w ciągu niespełna tygodnia [WIDEO]

Turcja przeprowadziła test swojej pierwszej rakiety balistycznej [WIDEO]

Pierwsze przechwycenie rakiety balistycznej przez pocisk SM-3IIA [WIDEO]

Proca Dawida gotowa do obrony Izraela? [WIDEO]

Izrael: System przeciwrakietowy Arrow-3 w służbie [WIDEO]

Ujawniono incydent z brytyjską rakietą balistyczną nad USA

Pływający radar antybalistyczny SBX-1 w Korei Płd.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.