Amerykański F-16 / fot. U.S. Air Force (Staff Sgt. Cherie A. Thurlby).
Amerykański F-16 / fot. U.S. Air Force (Staff Sgt. Cherie A. Thurlby).

USA zbombardowały zalążki Państwa Islamskiego w Somalii

Dowództwo Afrykańskie Stanów Zjednoczonych (USAFRICOM) poinformowało, że w dniach 2 i 3 listopada br. siły amerykańskie, w porozumieniu z rządem federalnym Somalii, zbombardowały pozycje dżihadystów powiązanych z Państwem Islamskim w północno-wschodniej części tego kraju.

Region półautonomiczny Puntland (na niebiesko), Mogadiszu (na czerwono). / Wikimedia Commons (GNU Free Documentation License 1.2).

W piątek, 3 listopada br. Dowództwo Afrykańskie Stanów Zjednoczonych (United States Africa Command; USAFRICOM) poinformowało, że w tego samego dnia oraz dzień wcześniej siły amerykańskie, w porozumieniu z rządem federalnym Somalii, zbombardowały pozycje dżihadystów powiązanych z Państwem Islamskim w północno-wschodniej części tego kraju w dwóch oddzielnych nalotach.

Pierwszy nalot miał miejsce około północy czasu lokalnego (GMT+3) w dniu 2 listopada, a drugi miał miejsce około godziny 11:00 w dniu 3 listopada. W obu atakach zginęło wielu terrorystów Państwa Islamskiego w Somalii (ISS), której członkowie deklarują wierność Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku (ISIS), a także współpracują z somalijskimi piratami oraz Państwem Islamskim w Jemenie (ISIL-YP). Według szacunkowych danych, ISS liczy około 300 aktywnych bojowników, dowodzonych przez szejka ?Abd al-Q?dir M??mina. USAFRICOM bada i szczegółowo ocenia skutki obu nalotów.

W ubiegłym miesiącu grupy bojówkarzy lojalne wobec Państwa Islamskiego zdobyły kontrolę nad małym portem w półautonomicznym regionie Puntlandu, co było ich pierwszym militarnym sukcesem od czasu powołania ich struktur do życia w 2016 roku.

Amerykanie podkreślają, że ich siły będą kontynuować ataki na pozycje terrorystów w Somalii, używając wszystkich zaaprobowanych do tego środków, chroniąc obywateli USA i neutralizując zagrożenie terrorystyczne. Działania te są koordynowane wspólnie z operacją pokojową Unii Afrykańskiej AMISOM (African Union Mission to Somalia), która rozpoczęła się w marcu 2007 roku i liczy od czterech lat liczy 22.126 żołnierzy oraz z Narodowymi Siłami Bezpieczeństwa Somalii (Somali National Security Forces; SNSF).

Wcześniej, siły amerykańskie, koordynowane przez USAFRICOM, przeprowadziły szereg ataków z powietrza i lądu na pozycje powiązanych z Al-Kaidą bojówek islamistycznych Asz-Szabab, które walczą jednocześnie z rządem federalnym Somalii, jak i zalążkami Państwa Islamskiego o wpływy w tym kraju: Somalia: Rajd amerykańskich specjalsów na pozycje Asz-Szabab (listopad 2016); Naloty Amerykanów na pozycje Asz-Szabab (październik 2016); Rajd amerykańskich specjalsów w Somalii (maj 2016); Amerykański nalot na obóz szkoleniowy Asz-Szabab (marzec 2016).

Przypomnijmy, że w dniu 14 października br. stolicą Somalii, Mogadiszu, wstrząsnął podwójny zamach bombowy. Najpierw ciężarówka wypełniona dwoma tonami materiałów wybuchowych eksplodowała w pobliżu hotelu Safari, później wybuchła w pobliżu cysterna z paliwem, w wyniku czego, w tym najkrwawszym w historii kraju zamachu terrorystycznym, zginęło 358 osób, a ponad 400 zostało rannych. Z kolei w dniu 28 października br. miały miejsce trzy kolejne eksplozje, w których zginęły 23 osoby, a 30 zostało rannych. Do obu przyznały się bojówki Asz-Szabab.

Źródła:

africom.mil: U.S. conducts airstrikes against ISIS in Somalia

defense.gov: U.S. Conducts Airstrikes Against ISIS in Somalia

jpost.com: US carries out first strikes against Islamic State in Somalia

Czytaj także:

US Navy asystowała irańskiej jednostce po ataku piratów [WIDEO]

Amerykańskie F-16 w Dżibuti

?Niewidzialne? bombowce B-2A Spirit uderzyły na cele ISIS w Libii

Libia: 20 amerykańskich nalotów w ramach operacji ?Odyssey Lighting?

USA szukają lokalizacji pod drugą bazę wojskową w Afryce

Turcja otwiera pierwszą bazę wojskową w Afryce

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.