B-2A zrzucający bombę GBU-57A/B MOP. / fot. screen YouTube.

USAF zwiększyły zdolności swojej największej bomby GBU-57A/B MOP

Jak dowiedziała się agencja prasowa Bloomberg, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zakończyły czwartą modernizację swojej najpotężniejszej konwencjonalnej bomby lotniczej, prawie 14-tonowej GBU-57A/B Massive Ordnance Penetrator (MOP), która zwiększyła jej zdolności penetracyjne przeciwko celom wzmocnionym i głęboko ukrytym.

Jak dowiedziała się agencja prasowa Bloomberg w dniu 24 stycznia br., Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) zakończyły czwartą modernizację swojej najpotężniejszej konwencjonalnej bomby lotniczej, czyli GBU-57A/B Massive Ordnance Penetrator (MOP). Kpt. Emily Grabowski, rzeczniczka prasowa Departamentu Sił Powietrznych USA przekazała agencji w nadesłanym e-mailu, że ulepszone bomby zostały już przekazane jednostkom liniowym USAF. Nad pracami modernizacyjnymi czuwał producent bomby, czyli koncern Boeing Company, który zapewnił jej poprawę wydajności penetracji celów wzmocnionych i ukrytych głęboko pod ziemią.

W maju ub. r. trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit, w ramach testów ewaluacyjnych, zrzuciły po jednej bombie GBU-57A/B MOP na poligonie rakietowym White Sands (White Sands Missile Range; WSMR) w stanie Nowy Meksyk. Test, jak powiedziała ppłk Michelle Baldanza, rzeczniczka prasowa Dyrektora Biura Testów Operacyjnych i Ewaluacyjnych (OSD DOT&E) w Pentagonie, wykazał skuteczność broni. W listopadzie ub. r. Biuro przygotowało ocenę dla ?początkowego rozmieszczenia? zmodernizowanej broni, po tym jak uznało, że bomby są skuteczne w połączeniu z właściwą taktyką, technikami i procedurami. Ocena została przestawiona w rocznym raporcie Biura dla Kongresu.

Obecnie, w bazie lotniczej Andersen na pacyficznej wyspie Guam zostały rozmieszczone trzy bombowce B-2A Spirit, które są zdolne do przenoszenia bomb GBU-57A/B. Według rzeczniczki Departamentu USAF, maszyny trafiły tam w ramach planowanej rotacji, ale na pytanie agencji prasowej, o to czy zostały uzbrojone w omawiane bomby penetrujące, kpt. Grabowski odmówiła komentarza.

Sekretarz obrony USA Robert M. Gates podczas wizyty w bazie lotniczej Whiteman w dniu 20 listopada 2007 roku. Na pierwszym planie bomba GBU-57A/B MOP, a w tle jej nosiciel, bombowiec strategiczny B-2A Spirit. / fot. United States Department of Defense.

Bomba przeciwbetonowa (bunker buster) typu GBU-57A/B Massive Ordnance Penetrator (MOP) ma 6,2 metra długości (20,5 stopy), 0,8 metra średnicy (31,5 cala) oraz masę całkowitą 13.608 kg (30.000 funtów). Masa przenoszonego ładunku wybuchowego to 2.404 kg (5.300 funtów). Według informacji Air Force News Service z grudnia 2007 roku, dzięki korpusowi ze stali hartowanej, bomba może przedrzeć się przez 61 metrów (200 stóp) ziemi i skał do celu zanim eksploduje. Zgodnie z informacjami Wojskowej Agencji ds. Zmniejszania Zagrożeń DTRA (Defense Threat Reduction Agency), bomba jest naprowadzano za pomocą sygnału GPS i może być przenoszona w liczbie maksymalnie dwóch, jedynie przez ?niewidzialne? bombowce strategiczne B-2A Spirit. Pierwszy test bomby odbył się w specjalnym tunelu na poligonie White Sands w dniu 14 marca 2007 roku. Dostawa pierwszych 20 operacyjnych bomb dla USAF zakończyła się we wrześniu 2011 roku. Już w lutym 2012 roku Kongres zaakceptował kwotę 81,6 mln USD na pierwsze prace modernizacyjne, zwiększające możliwości bomb.

GBU-57A/B MOP często bywa mylona z bombą paliwowo-powietrzną GBU-43/B MOAB (Massive Ordnance Air Blast), zwaną ?matką wszystkich bomb? (Mother Of All Bombs), która przenosi potężniejszy ładunek wybuchowy o masie 8.482 kg, lecz jej masa całkowita jest mniejsza niż GBU-57A/B, gdyż wynosi ?jedynie? 9.800 kg. O ile GBU-57A/B jest najpotężniejszą bombą w arsenale USAF, to nigdy nie została użyta bojowo, w przeciwieństwie do GBU-43/B, która swój debiut bojowy zaliczyła w Afganistanie, w dniu 13 kwietnia ub. r. (czytaj więcej: Afganistan: pierwsze w historii bojowe użycie bomby GBU-43/B MOAB).

WIDEO: rzadkie ujęcie ćwiczebnego zrzutu GBU-57 MOP z B-2A Spirit (od 1:52)

Źródło:

bloomberg.com: U.S. Upgrades Its Biggest Non-Nuclear Bomb

Czytaj także:

Lockheed Martin z kontraktem na nowe rakiety manewrujące Gray Wolf

USAF: F-16C po raz pierwszy z kierowaną bombą nuklearną B61-12

?Niewidzialne? bombowce B-2A Spirit uderzyły na cele ISIS w Libii

Northrop Grumman B-21 Raider ? nowy amerykański bombowiec strategiczny

Uzbrojony B-52H nad Koreą Południową [WIDEO]

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.