F-16C Block 52+. /Fot. Michał Kuna Foto | https://www.facebook.com/michalkunafoto/

Uzbrojenie dla polskich F-16 od USA, Izraela oraz Turcji

W ramach przetargu na pociski przeciwradarowe, przeciwpancerne oraz bomby penetrujące dla myśliwców F-16C/D Jastrząb, MON poinformował, że zgłosiły się do niego przedsiębiorstwa zbrojeniowe z USA, Izraela oraz Turcji.

Na początku maja br. Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o rozpoczęciu dialogu technicznego w zakresie pozyskania nowego uzbrojenia dla polskich myśliwców F-16C/D Block 52+ (czytaj więcej: Inspektorat Uzbrojenia poszukuje nowego uzbrojenia dla F-16), którego wymogiem będzie także kompatybilność z zaplanowaną modernizacją polskich maszyn, która przystosuje je jako nosiciele pocisków manewrujących AGM-158A JASSM (czytaj także: Lockheed Martin zintegruje pociski JASSM z polskimi F-16) oraz z oprogramowaniem M6.5.

Według Ministerstwa Obrony Narodowej w przypadku pocisków przeciwpancernych, których wymogiem jest m.in. możliwość automatycznej reakcji na wykryte obiekty pancerne i opancerzone do przetargu zgłosiły się cztery podmioty: Fights-On Logistics Sp. z o.o. (przedstawiciel USA), Aycomm (partner tureckiego wytwórcy uzbrojenia Roketsan), Textron Systems (USA) oraz Megmar logistics & Consulting Sp. z o.o. (przedstawiciel USA).

W przypadku pocisków przeciwradarowych (ARM), które muszą mieć możliwość samonaprowadzania się na cele, w tym wypadku elementy obrony przeciwlotniczej, emitujące energię elektromagnetyczną, również zgłosiły się Fights-On Logistics Sp. z o.o. i Megmar logistics & Consulting Sp. z o.o., ale również Unitronex Polska Sp. z o.o., który jest przedstawicielem firmy Orbital ATK, producenta rakiet AGM-88E AARGM.

Do ostatniej części przetargu, obejmującego bomby penetrujące, które według specyfikacji IU MON muszą mieć możliwość rażenia celów umocnionych, zagłębionych lub posiadających zaawansowane pancerze, takie jak np. stanowiska dowodzenia, bunkry, instalacje podziemne, infrastruktura lotnisk oraz muszą być odporne na zakłócenia i mylenie, zgłosiły znane już powyżej Fights-On Logistics Sp z o.o., Aycomm i Megmar logistics & Consulting Sp. z o.o., ale także izraelskie firmy: Rafael Advanced Defense Systems oraz IMI Systems.

Czytaj także:

Radar typu AESA dla polskich F-16?

Porozumienie tureckiego Roketsan z polskim WZL-1

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.