Vladimir Wolff „Hydra” – recenzja

W dniu 7 grudnia 2016 roku nakładem wydawnictwa WarBook na polskim rynku wydawniczym ukazała się kolejna książka z cyklu ?Armagedon? autorstwa Vladimira Wolffa. Powieść pod tytułem ?Hydra? to bezpośrednia kontynuacja losów Rzeczpospolitej Polskiej – nowego mocarstwa, z którego zdaniem liczyć musi się Berlin i Moskwa – w chylącym się ku upadkowi światowemu porządkowi i wewnętrznej jedności.

Książka pod tytułem ?Hydra? to najnowsze dzieło Vladimira Wolffa, stanowiące kontynuację otwieranego przez ?Metalową burzę? cyklu ?Armagedon?. Na przestrzeni ponad 400 stron autor ukazuje losy Rzeczpospolitej Polskiej pogrążającej się w coraz większym chaosie po wydarzeniach zapoczątkowanych w poprzedniej części – ?Metalowej Burzy? (czytaj także: Vladimir Wolff „Metalowa burza” – recenzja).

W stolicy dochodzi do ataku na niespotykaną dotąd skalę ? tajemnicza grupa świetnie wyszkolonych, przygotowanych do wykonania planu i uzbrojonych po zęby zamachowców uderza na ośrodki polskiej władzy i łączności, doprowadzając do totalnego chaosu. Polska, kraj który niedawno stał potęgą na skalę światową, z którego zdaniem liczyć musi się Berlin i Moskwa, teraz zmierza w kierunku zagłady.

? Może się w końcu dowiem, co to za najście? Jak na razie żyjemy w demokratycznym państwie i takie incydenty nie powinny mieć miejsca. ? Marszałek senatu RP był wściekły.

? Niech pan włączy telewizor. ? Szczepańska nie zamierzała opowiadać wszystkiego.

? Słucham?

? Telewizor.

Bielawa posłusznie powędrował do salonu i uruchomił odbiornik. Na wszystkich kanałach zobaczyli to samo ? dym nad Krakowskim Przedmieściem, formujący się kordon, rozbite samochody, wozy służb porządkowych uformowane w długie kolumny na centralnych ulicach Warszawy, para dyżurnych F-16 zataczająca kręgi nad miastem, Humvee stołecznego garnizonu.

? Jezus Maria? ? jęknął wstrząśnięty marszałek.

? Zgadzam się całkowicie.

? Wybuchła wojna?

? Można tak powiedzieć…

fragment Vladimir Wolff „Hydra”

Poza niektórymi z bohaterów z ?Metalowej Burzy? – Banach, Galiński, Halicki itd. – do akcji wkraczają także nowe postaci – zabójczo piękne Yvonne i Oliwia, senator Bielawa, Ripley, Lambert, Osmecki, Preace, Butler, Nyanzale i wielu wielu innych.

Nad potężnym kryzysem, który jest w rzeczywistości świetnie przygotowaną operacją pod kryptonimem „Rozpruwacz” starają się zapanować bohaterscy funkcjonariusze służb bezpieczeństwa RP. Ich zadanie nie jest jednak łatwe, ponieważ wróg niemal całkowicie sparaliżował państwo, przejmując kontrolę nad wszelkimi kanałami łączności i zaburzając strukturę dowodzenia – ponadto dysponuje on potężnymi siłami. W stronę walczącej stolicy nadciągają świetnie uzbrojone jednostki naziemne, „morskie” oraz wielkie lotnicze zgrupowanie maszyn transportowych z budzącą przerażenie bronią na pokładzie. mające położyć kres polskiemu narodowi – wszystko wskazuje, że wkrótce dojdzie do wielkiej masakry.

Czy bohaterskie czyny Wojska Polskiego i pozostałych służb obronią kraj znajdujący się nad przepaścią? Kim są zamachowcy i jakie motywy nimi kierują? Dlaczego tajemniczemu wrogowi udało się tak sprawnie sparaliżować cały kraj? Jaki cel tak naprawdę postawili sobie tajemniczy wrogowie Rzeczpospolitej Polskiej? Co takiego zobaczył doktor Filip Mroczek w Instytucie Wysokich Technologii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszej powieści Vladimira Wolffa pod tytułem „Hydra”.

Ocena: 

Najnowsze dzieło Vladimira Wolffa to bez wątpienia najlepsza książka jaką przeczytałem od wielu wielu lat – uwierzcie mi, było ich wiele! Nieustająca akcja,  wspaniałe sceny batalistyczne i trwająca niemal do samego końca niepewność do co dalszych ale fikcyjnych losów Rzeczpospolitej Polskiej nie pozwoliły mi na oderwanie się od lektury nawet na chwilę. Przyznam zupełnie szczerze, że już dawno w tak krótkim czasie – bo w jeden grudniowy wieczór – nie przeczytałem tak świetnej lektury. Twórczość Vladimira Wolffa znam całkiem dobrze – do przeczytania zostały co najwyżej książki z cyklu „Odległe rubieże”. Często zdarzało się, że poprzednie dzieła Wolffa nudziły (przynajmniej) w niektórych fragmentach – takiego problemu nie napotkałem jednak przy lekturze „Hydry”. Poza główną treścią – której, moim skromnym zdaniem niczego nie brakuje, uwagę przyciąga niezwykle ciekawe zakończenie.. Książka jest świetna!! Musicie do niej zajrzeć!

Moja ocena: 10/10

VLADIMIR WOLFF ? Pisarz od urodzenia związany z zachodnim Pomorzem. Historyk z wykształcenia i zamiłowania ? jego specjalizacja to dzieje Niemiec i Rosji. Znajomość tematu i brak współczesnej polskiej literatury o charakterze politycznym i militarnym sprawiły, że postanowił podjąć wyzwanie i zmierzyć się z tematem wojennego thrillera.


hydraAutor: Vladimir Wolff

Tytuł: Hydra

Wydawnictwo: WarBook

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-64523-69-4

Liczba stron: 432

> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.