Vladimir Wolff „Łódź Charona” – recenzja

Najnowsza powieść Vladimira Wolffa odkrywa mroczne tajemnice i głębokie związki historii z teraźniejszością. Główny bohater komisarz Paweł Tomczyk trafia w sam środek wydarzeń, które swoje źródło wydają się mieć w odległej przeszłości PRL-u.

Fabuła powieści Vladimira Wolffa o niezwykle tajemniczym i kuszącym czytelnika tytule ?Łódź Charona? przenosi nas do czasów współczesnych ? miejscem akcji jest miasto Szczecin i jego okolice. Dochodzi tam do brutalnych morderstw. Ofiarami tychże morderstw padają starsi ludzie, którzy przed śmiercią poddawani są nieludzkim torturom ? na pierwszy rzut oka nie mają oni z sobą nic wspólnego. Wśród ofiar znajduje się także tajemnicza przepiękna młoda kobieta. Zgodnie z decyzją przełożonego prowadzenie policyjnego śledztwa w tej tajemniczej sprawie przypada nikomu innemu jak głównemu bohaterowi.

Głównym bohaterem powieści jest ambitny i nieustępliwy komisarz Paweł Tomczyk. Tomczyk to człowiek niezwykle doświadczony przez życie ? jego cały świat legł w gruzach wraz z samobójstwem żony i powiązaną z tym śmiercią jego syna. Od tego momentu bohater jest w całości oddany obowiązkom służbowym, które pozwalają mu na ucieczkę od problemów osobistych. 

Pomimo wytężonej pracy całego zespołu, śledztwo stoi w martwym punkcie jednakże na horyzoncie pojawia się dziennikarz będący przyjacielem głównego bohatera ? jego ustalenia pozwalają przerwać impas tego niezwykle wymagającego dochodzenia. Obaj bohaterowie zaczynają współpracę szukając prawdy pośród wielu niewiadomych. Świadomi tego antagoniści uderzają jak grom z jasnego nieba raniąc głównego bohatera i powodując śmierć jego przyjaciela. Nie zdają sobie jednak sprawy, że niegdyś z pozoru zwykłe śledztwo stało się dla komisarza Tomczyka sprawą osobistą. Dzięki informacjom zamordowanego dziennikarza i pracy policjanta sprawę udaje się połączyć z mrocznymi tajemnicami PRL-u, bezkompromisową oraz brutalną walką ówczesnych służb bezpieczeństwa z wszelkimi przejawami oporu społecznego.

Moja opinia?

Na początku odczuwałem pewne obawy co do tej powieści, albowiem Vladimir Wolff to autor znany z dzieł typowo wojennych, jak i fantastyki post-apokaliptycznej. Nie byłem pewien czy autor uniesie brzemię, jakie niesie ze sobą kreacja dobrego kryminału. Na rynku znajduje się już przecież ogromna liczba książek w tym gatunku literackim ? konkurencja ustawiła poprzeczkę bardzo wysoko sprawiając że bardzo ciężko z nią konkurować. Moje obawy zostały całkowicie rozwiane wraz z przeczytaniem zaledwie kilkunastu stronic lektury. Najnowsza powieść Vladimira Wolffa jest bardzo dobrze rozbudowana i od początku do końca budziła moją czytelniczą ciekawość. Pomimo swojej obfitości lektura ?Łodzi Charona? zajęła mi zaledwie kilka wieczornych godzin.

Wszystko poprzez wspaniale splecioną akcję w iście hollywoodzkim stylu z monotonnością życia codziennego, jak i żmudnej policyjnej roboty. Kryminał mistrza Wolffa przekonał mnie do siebie ogromną dozą tajemniczości i mrocznego klimatu niepozwalającego na przerwę i budzącego stały głód czytelniczy. Na uwagę zasługuje sposób budowy postaci a w szczególności głównego bohatera. Co ciekawe autor nie stara się na siłę zrobić z niego zabijaki w stylu filmowego Rambo, lecz tworzy postać intrygującą i nadzwyczaj ludzką, budzącą współczucie każdego czytelnika.

?Łódź Charona? to ambitny pełnokrwisty kryminał zaskakujący wyjątkowo ciekawą obsadą i intrygującą fabułą. Osadzenie akcji w przytłaczająco polskich realiach w połączeniu z mrocznymi tajemnicami i związkami historii z teraźniejszością stanowi definitywny klucz do sukcesu. Książka udowadnia, że Vladimir Wolff jest w stanie odejść od klasycznego formatu powieści wojennej i podjąć wyzwanie z nowym gatunkiem literackim. Autor bez wątpienia zasługuje na to, by postawić go w jednym szeregu z najlepszymi pisarzami kryminału na świecie.


VLADIMIR WOLFF – od urodzenia związany z zachodnim Pomorzem. Historyk z wykształcenia i zamiłowania. Jego specjalizacja to dzieje Niemiec i Rosji. Znajomość tematu i brak współczesnej polskiej literatury o charakterze politycznym i militarnym sprawiły, że postanowił podjąć wyzwanie i zmierzyć się z tematem wojennego thrillera.

Autor: Vladimir Wolff

Tytuł: Łódź Charona

Wydawnictwo: WarBook

Oprawa: Twarda

Format: 145×215 mm

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-65904-12-6

Liczba stron:  300

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.