W Belfaście powstał mural ku czci polskich pilotów z Dywizjonu 303

W związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą zakończenia Bitwy o Anglię, w Belfaście powstał mural upamiętniający wkład polskich lotników w zwycięstwo aliantów.

Podczas II wojny światowej na terenie Irlandii Północnej na lotnisku Ballyhalbert stacjonowały 315 Dywizjon Myśliwski oraz słynny 303 Dywizjon, który przebywał tam od 12 listopada 1943 roku do końca kwietnia 1944 roku. To właśnie piloci tej jednostki stali się bohaterami muralu odsłoniętego przy słynnej tzw. międzynarodowej ścianie w Belfaście (ang. International Wall).

Projekt ?Kompania Braci? (ang. Band Of Brothers) powstał z inicjatywy pochodzącego  z Ballyhalbert dziennikarza oraz historyka RAF-u Pete?a Bleakley,. Przedsięwzięcie finansowane jest przez północnoirlandzki Urząd Mieszkaniowy. Celem inicjatywy jest podkreślenie zasług polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, a także przypomnienie lokalnej społeczności roli Polaków w obronie Wysp przed Niemieckimi atakami, 75 lat wcześniej.

Mural poświęcony polskim lotnikom odsłonięty na skrzyżowaniu Northumberland Street i Beverley Street w Belfaście/ Źródło: Band Of Brothers

Mural poświęcony polskim lotnikom odsłonięty na skrzyżowaniu Northumberland Street i Beverley Street w Belfaście/ Źródło: Band Of Brothers

Inicjatywa zakłada ponadto pomoc w zwalczaniu przejawów rasizmu, bowiem w ostatnim czasie zanotować można wzrost nastrojów anty-polskich w Irlandii Północnej. Band of Brothers chce zwrócić uwagę na wkład polskich obywateli w rozwój brytyjskiego społeczeństwa.

Komentarze

Absolwent historii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XIX i XX wieku oraz dziejami Rosji. Był członkiem koła historyków krajów Europy Wschodniej.