Piloci Dywizjonu 303 w 1940 roku: od lewej P/O Ferić, F/Lt Kent, F/O Grzeszczak, P/O Radomski, P/O Zumbach, P/O Łukuciewski, F/O Henneberg, Sgt. Rogowski, Sgt. Szaposznikow. Fotografia została pokolorowana. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

W centrum Londynu stanie pomnik ku czci polskich lotników

Jak dowiedział się dziennik Daily Mail, w 80. rocznicę Bitwy o Anglię w londyńskim Hyde Parku stanie pomnik ku czci 145 polskich lotników, ufundowany przez konserwatywnych lordów Michaela Ashcrofta i Normana Tebbita.

Hyde Park, Londyn. / Wikimedia Commons.

Hyde Park, Londyn. / Wikimedia Commons.

W piątek, 30 września br. brytyjski dziennik Daily Mail poinformował o planach ufundowania przez dwóch lordów Partii Konserwatywnej, Michaela Ashcrofta i Normana Tebbita za kwotę 1 mln GBP pomnika ?polskiego Spitfire’a? ku czci 145 lotników, którzy wzięli udział w Bitwie o Anglię. Monument miałby stanąć w słynnym Hyde Parku w centrum brytyjskiej stolicy.

Jak podkreślają inicjatorzy, b. przewodniczący Partii Konserwatywnej, Michael Ashcroft oraz jego b. zastępca, Norman Tebbit, pomnik ma podkreślić doniosłą rolę polskich pilotów, walczących z Luftwaffe na brytyjskim niebie, a także podkreślić historyczny sojusz Wielkiej Brytanii i Polski w czasie, gdy Polacy na Wyspach stają się ofiarami ksenofobicznych ataków w bezpośrednim następstwie tzw. Brexitu.

Fundatorzy mają nadzieję, że odsłonięcie pomnika ?polskiego Spitfire’a? w Hyde Parku nastąpi podczas obchodów 80. rocznicy Bitwy o Anglię, czyli w 2020 roku. Lord Ashcroft podkreśla, że chętnie by się przyczynił do upamiętnienia wielu Polaków, którzy walczyli z Brytyjczykami w czasie II wojny światowej.

Idea budowy pomnika została pozytywnie przyjęta przez sekretarz stanu w Kancelarii Premier RP i pełnomocnik do spraw dialogu międzynarodowego, Annę Marię Anders, córkę gen. broni Władysława Andersa, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944?1945, która podkreśliła, że:

Istnieje w Polsce wiele obaw do tego, co dzieje się w Wielkiej Brytanii. Gest ten przyczyniłby się do uspokojenia nastrojów wszystkich stron.

Lord Michael Anthony P. Ashcroft, baron Ashcroft (ur. 1946) jest biznesmenem i politykiem Partii Konserwatywnej. W 2015 roku zajmował 74. miejsce na liście najbogatszych Brytyjczyków (Sunday Times Rich List 2015) z majątkiem szacowanym na 1,32 mld GBP.

Lord Norman Beresford Tebbit, baron Tebbit of Chingford (ur. 1931) jest b. pilotem RAF i cywilnych linii lotniczych British Overseas Airways Corporation (BOAC), politykiem Partii Konserwatywnej, byłym ministrem w rządzie Margaret Thatcher, w którym odpowiadał za resorty pracy, a następnie handlu i przemysłu.

Baron Norman Tebbit. / Wikimedia Commons (GFDL).

Baron Norman Tebbit. / Wikimedia Commons (GFDL).

Baron Michael Ashcroft. / Wikimedia Commons (CC BY 2.0).

Baron Michael Ashcroft. / Wikimedia Commons (CC BY 2.0).

Źródło: Daily Mail: Honour Polish Spitfire aces who fought in the Battle of Britain: Tory grandees call for a ?1million memorial

Czytaj także:

Powstał niezwykły serial o polskim Dywizjonie 303

W Belfaście powstał mural ku czci polskich pilotów z Dywizjonu 303

Powstaje film o trzech lotnikach dywizjonu 303

Zdzisław Henneberg dowódca Dywizjonu 303, as myśliwski II wojny światowej

Grzegorz Sojda, Grzegorz Śliżewski, Piotr Hodyra ?Ci cholerni Polacy! Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię? ? recenzja

Piotr Sikora ?Bitwy polskiego lotnictwa 1918-1945? ? recenzja

?Asy polskiego lotnictwa? ? recenzja książki

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.