Wnętrze rury Gazociągu Północnego. / Wikimedia Commons.

W pobliżu Gazociągu Północnego wykryto podwodny dron z ładunkiem wybuchowym

Szwedzkie władze poinformowały o wykryciu w pobliżu gazociągu Nord Stream bezzałogowego aparatu podwodnego, na pokładzie którego znaleziono ładunek wybuchowy.

Aparat wykryto w w dniu 6 listopada br. podczas rutynowej kontroli odcinka gazociągu znajdującego się w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Podjęto zapobiegawcze środki bezpieczeństwa i niezwłocznie wydano cywilnym jednostkom pływającym zakaz zbliżania się do miejsca wykrycia drona w promieniu 5,5 km.

Po oględzinach bezzałogowego aparatu podwodnego przez specjalistów Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej (Svenska marinen) okazało się, że ładunek wybuchowy znajdujący się na jego pokładzie był niewielki i mało prawdopodobne by stanowił zagrożenie dla Nord Stream.

Według opinii tychże specjalistów, znaleziona jednostka podwodna to najprawdopodobniej urządzenie wykorzystywane do rozminowywania Bałtyku. Ładunek wybuchowy służy do detonacji min. Przedstawiciele Svenska marinen twierdzą, że w pobliże rosyjsko-niemieckiego morskiego gazociągu dron został przyniesiony przez prąd morski. Nadal nie wiadomo, kto jest właścicielem zagubionej jednostki.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.