Wacław Król „Loty ku zwycięstwu” – recenzja

Polskie lotnictwo zapisało chlubną kartę w czasie II wojny światowej, dlatego też cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem miłośników historii. Gdy na rynku wydawniczym pojawia się książka jak „Loty ku zwycięstwu” pióra Wacława Króla – asa myśliwskiego i spełnionego pisarza, jej lektura staje się koniecznością!

Wacław Król po klęsce wrześniowej przedostał się przez Rumunię do Francji. Za walki w kampanii letniej 1940 roku został wyróżniony francuskim odznaczeniem Croix de Guerre. Po kapitulacji Francji i ewakuacji na Wyspy wziął udział w bitwie o Wielką Brytanię – w składzie Dywizjonu 302. W roku 1942 objął stanowisko dowódcy eskadry w 316 Dywizjonie Myśliwskim „Warszawskim”. Później zgłosił się na wyjazd do Afryki wraz z Polish Fighting Team zwanym Cyrkiem Skalskiego, a w 1944 objął dowództwo 3 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari(nr 9543) czterokrotnie Krzyżem Walecznych i angielskim DFC. Wykonał 286 lotów bojowych, zestrzelił na pewno dziewięć i prawdopodobnie trzy samoloty wroga. Daje mu to 12. miejsce na liście polskich asów myśliwskich. Po wojnie, po powrocie do Polski, pracował jako magazynier. W roku 1957 został powołany do Dowództwa Lotnictwa Operacyjnego LWP. Przesiadł się na samoloty odrzutowe. W latach 70., w stopniu pułkownika, przeszedł na emeryturę i zajął się pisaniem książek. Zmarł w Warszawie w roku 1991.

Efektem ponad dwudziestu lat pisarstwa Króla było blisko 30 tytułów o tematyce lotniczej, książek w których zaczytywały się setki tysięcy Polaków. Omawiana praca jest rękopisem, który nie był nigdy opublikowany a stanowi swoiste podsumowanie osiągnięć polskich myśliwców.

Książka składa się z dziewięciu głównych rozdziałów ułożonych w porządku problemowym z których zdecydowana większość podzielona została na podrozdziały. Kolejne części jak nie trudno się domyślić opisują dzieje polskiego lotnictwa myśliwskiego.

  1. W obronie francuskiego nieba

  2. Polskie Siły Powietrzne w obronie Wysp Brytyjskich

  3. Polscy myśliwcy nad Francją i Belgią – 1941 r.

  4. Polski Zespół Myśliwski

  5. Polskie Siły Powietrzne w okresie przedinwazyjnym

  6. Udział w walkach na drugim froncie

  7. Polscy myśliwcy w jednostkach brytyjskich i amerykańskich

  8. 1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”

  9. Rozliczenie z pracy bojowej

Styl w jakim swe kolejne prace tworzył Wacław Król, zapewniał im ogromną poczytność. Nie inaczej jest w przypadku książki „Loty ku zwycięstwu” opartej na osobistych relacjach uczestnika wydarzeń wspartych licznymi relacjami jego współtowarzyszy walki pozwala odczuć atmosferę tych trudnych chwil. Całość czyta się z ogromnym zainteresowaniem, pochłaniając kolejne wydarzenia opisywane na kartach książki nie ma mowy o znudzeniu tematem.

Praca to nie tylko sama narracja ale też mnóstwo zdjęć pojawiających się na jej kartach. Dzięki temu możemy zobaczyć jak wyglądali polscy „podniebni husarze”, a także maszyny na których rozsławiali chwałę biało-czerwonej szachownicy.

Podsumowując – gorąco polecam książkę wszystkim miłośnikom lotnictwa oraz II wojny światowej, bowiem porusza ona szeroki zakres zagadnień oraz obfituje w liczne ciekawostki. Dzięki czemu staje się doskonałym punktem wyjścia do zgłębiania kolejnych zagadnień związanych z polskim lotnictwem. Jednym słowem jest rewelacyjna!


Autor: Wacław Król

Tytuł: Loty ku zwycięstwu

Wydawnictwo: Fronda

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2021

ISBN: 978-83-8079-600-3

Liczba stron: 400

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.