Waldemar Skrzypczak zrezygnował z funkcji wiceministra MON

Wczoraj wiceszef MON, Generał Waldemar Skrzypczak podał się do dymisji. Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak skierował wniosek gen. Skrzypczaka na ręce Donalda Tuska, który dziś przyjął jego rezygnację. Nie milkną echa i dywagacje na temat prawdziwych powodów rezygnacji byłego dowódcy Wojsk Lądowych.

Na stronie resortu pojawiło się oficjalne oświadczenie gen. Waldemara Skrzypczaka. W oświadczeniu tym czytamy, że postanowił złożyć dymisję ze stanowiska podsekretarza stanu w MON z powodu „niesprawiedliwych ataków na niego, które stały się obciążeniem dla premiera, rządu i ministra obrony narodowej”. Już kilka dni wcześniej pojawiły się spekulacje odnośnie jego odwołania, niemniej jednak było to dla wielu zaskoczeniem. Jak podkreśla rzecznik MON Jacek Sońta, „nagonka” na Generała trwała już od dłuższego czasu.  Nie można wykluczyć, że Generał został zmuszony do odejścia przez przez Kancelarię Premiera z powodu zastrzeżeń, jakie miała do działalności Skrzypczaka służba kontrwywiadu wojskowego. Szum wokół niego nie sprzyjał również realizacji przetargów dla armii.

Jak twierdzi Generał, "nigdy w czasie służby w Wojsku Polskim i później pracy w MON nie przyjmował żadnych korzyści majątkowych".

Jak twierdzi Generał, „nigdy w czasie służby w Wojsku Polskim i później pracy w MON nie przyjmował żadnych korzyści majątkowych”.

Dymisja gen. Skrzypczaka ma najpewniej związek z listem wysłanym do izraelskiego ministerstwa obrony, w którym chwalone są drony izraelskiej firmy Elbit, pod którym widnieje podpis Generała. Informatorzy SKW zarzucają Skrzypczakowi przekroczenie w nim swoich kompetencji i narażenie resortu na zarzuty utraty obiektywizmu. W postępowaniu skargowym po przegranym przetargu mogłoby to zostać wykorzystane na niekorzyść strony Polskiej.  We wrześniu bieżącego roku  Służba Kontrwywiadu Wojskowego nie przedłużyła ministrowi certyfikatu dopuszczającego do informacji tajnych. Ponad to w stołecznej Prokuraturze Apelacyjnej toczy się postępowanie w sprawie podejrzenia o przyjęcie korzyści majątkowych, w którym również pada nazwisko Generała.

Gen. Skrzypczak w Afganistanie

Gen. Skrzypczak w Afganistanie

Gen. Skrzypczak, jako wiceminister odpowiadał za zakupy sprzętu dla sił zbrojnych.  Waldemar Skrzypczak jest wielokrotnie odznaczonym wojskowym, generałem broni rez. Sił Zbrojnych RP oraz oficerem dyplomowanym wojsk pancernych. W 1976 rozpoczął służbę wojskową, jako podchorąży w Siłach Zbrojnych PRL. Dowodził wówczas 32 Pułkiem Zmechanizowanym, 16 Dywizją Zmechanizowaną, 11 Dywizją Kawalerii Pancernej oraz Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe. W latach 2006-2009 był dowódcą Wojsk Lądowych. Od 2011 roku pełnił funkcję doradcy ministra obrony narodowej, a od 2012 roku pełnił funkcję wiceministra w MON.

Generał Skrzypczak nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów, a śledztwo w jego sprawie trwa.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.