Artyleria prorosyjskich separatystów w Donbasie / Źródło: Youtube (TheMedvedova)

Walki w Donbasie – 17-21 stycznia 2015 r.

W ciągu ostatnich kilku dni na terenie Donbasu doszło do wznowienia działań wojennych na dużą skalę i definitywnego złamania ustaleń o zawieszeniu broni. Początek walk nastąpił w niedziele 11 stycznia 2015 r. Od tego momentu główne starcia toczą się w regionie donieckiego lotniska, Gorłówki, Debalcewa oraz między Szczastią i Stanicą Ługańską. O ile liczba bezpośrednich potyczek nie jest wielka, a walki nie przyjmują dużej skali o tyle każda ze stron bardzo intensywnie wykorzystuje systemy artyleryjskie – lufowe i rakietowe. Przykładem tego jest m.in. region Gorłówki i samo miasto, które było z małymi przerwami ostrzeliwane od niedzieli do piątkowego wieczoru, gdy wprowadzono lokalne, kilkugodzinne zawieszenie broni. Planowane rozmowy o wprowadzeniu całkowitego zawieszenia broni w regionie wydają się być jednak dalekie od sfinalizowania z tego też powodu przez najbliższe dni wydaje się, że intensywność działań wojennych nie ulegnie zmniejszeniu.

Wydarzenia z Donbasu od 17 do 21 stycznia 2015 r. w poniższym linku!!!

http://www.nowastrategia.org.pl/wojna-w-donbasie-22-24-stycznia-2015-r/

21 stycznia 2015 – środa

23:55 – I to byłoby na tyle w tym momencie. Niedługo kolejne dni w nowym artykule, aczkolwiek z powodów prywatnych być może trochę mniej informacji. Ten z powodów technicznych musi zostać już zamknięty. Duża liczba tekstu i filmików oraz komentarzy wielu z was obciąża przeglądarki 🙂 Za chwilę początek 22 stycznia 2015 r.

23:32 – Trwa ciężki ostrzał artyleryjskich miejscowości znajdujących się na północ od Ługańska.

22:45 – Kijów podał, że dziś separatyści atakowali siły ukraińskie 72 razy.

22:18 – Niepotwierdzone do końca informacje mówią o tym, że dziś na lotnisku w Doniecku mogło zginąć nawet 37 żołnierzy ukraińskich. Przynajmniej 19 dostało się do niewoli. Obecnie należy jednak czekać na oficjalne potwierdzenie takowej informacji.

22:00 – Mieszkańcy Ałczewska donoszą o dużej grupie czołgów mającej jechać w region Debalcewa.

21:42 – Nadal trwa ostrzał Gorłówki a oto filmik:

21:30 – Pod sławnym mostem w Doniecku prawdopodobnie są 2 zniszczone czołgi sił ukraińskich oraz 1 należący do separatystów.

21:28 – Ukraińcy nie odbili posterunku nr 31. W regionie udokumentowano zdjęciami zniszczony 1 T-64 i 2 BMP-2 sił ukraińskich. Posterunek nr 28 i 29 się broni. Krymskoje jest nadal w rękach 24. Brygady Zmechanizowanej.

21:19 – Pojawiła się informacja, że czołgi separatystów wdarły się do miejscowości Netailowe i zaczynają otaczać Piaski. Niektóre źródła związane z separatystami mówią nawet o tym, że ponad 2/3 miejscowości jest poza kontrolą sił ukraińskich i dziś miał nastąpić odwrót części jednostek z tego obszaru – do informacji proszę podchodzić z dużą dozą ostrożności i proszę czekać na potwierdzenie/zaprzeczenie tych doniesień.

21:04 – Nie wiadomo jaki jest status gruzowiska po wieży kontroli lotów i rumowiska po budynku straży pożarnej. Prawdopodobnie siły ukraińskie się z tego terenu wycofały. Być może jeszcze dyżurka straży (wątpliwe) oraz stacja radarowe (bardzo prawdopodobne) jest pod kontrolą sił rządowych.

Separatyści są także na pewno są w wschodniej i północno-wschodniej części Piasków oraz w południowej i południowo-wschodniej części Awdiejewki. Trwają w tym miejscowościach walki, aczkolwiek sytuacja ma być „patowa” dla jednej i drugiej strony w tym momencie. Ukraińcy odparli atak na Opytne wyprowadzony z regionu dzielnicy Spartak.

20:55 – Nowy terminal jest w rękach separatystów. To koniec „cyborgów”.

20:30 – Gorłówka jest nadal ostrzeliwana. To prawdziwy rekord długości „ciągłego” ostrzału, który trwa od 7:30. Kilkanaście minut temu była informacja, iż na miasto spadła  sala z wyrzutni BM-27. Zniszczenia wg mieszkańców mają być ogromne. Ostrzał nie jest jednak przypadkowy. Z miasta od kilku dni napływały informacje o dużej liczbie jednostek prorosyjskich. Udowodniono także to, iż separatyści strzelali ustawiając systemy artyleryjskie między domami lub w ich pobliżu. Nie robią tego zawsze, aczkolwiek co jakiś czas ma to miejsce.

20:22 – Panorama donieckiego nowego terminala po bitwie:

http://www.dermandar.com/p/atXaqB

17:45 – Pojawia się coraz więcej filmików z nowego terminalu. Walk na nich nie widać. Jedynie ukraińscy żołnierze, to zabici żołnierze. Z budynku zostało jedno wielki gruzowisko. Tym razem jest spore prawdopodobieństwo tego, że mógł nastąpić dziś koniec „cyborgów” a dwa ostatnie rajdy (wczorajszy i dzisiejszy to mogła być desperacka próba ratowania resztki ocalałych żołnierzy). Należy jednak czekać na oficjalne potwierdzenie lub zaprzeczenie tych doniesień przez Kijów:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AKynfPCqdlQ&x-yt-ts=1421828030&x-yt-cl=84411374

17:43 – Toczą się walki o posterunek 31. Siły ukraińskie miały przejść do kontrataku 2 godziny temu.

17:16 – Znów pojawiła się informacja w mediach rosyjskich i u separatystów, że ci mieli zdobyć w całości nowy terminal. Kijów kilka godzin temu podał jednak, że ten nadal ma być w rękach ukraińskich:

http://vk.com/video126213939_171282746?list=44e60a18d87f46b7a7&z=video126213939_171282746%2Falbum126213939

16:59 – W porannych ostrzale miasta Stachanow zginęło 6 osób, a 8 zostało rannych. Od rana miasto kilka razy zostało ostrzelane. Wcześniej w tym regionie był zazwyczaj spokój. PS. Pojawia się coraz więcej drastycznych zdjęć z Donbasu tak pochodzących z miast i wsi kontrolowanych przez separatystów jak i ze strony ukraińskiej. Dziś oglądając różne materiały trafiłem m.in. na urwaną stopę, kobietę bez głowy, mężczyznę z wyrwanym kawałkiem klatki piersiowej, kilka ciał ukraińskich żołnierzy, czy też dziecko z urwaną ręką (chyba żyło mimo tego). Nie jestem pacyfistą, wprost przeciwnie, ale to tak dla tych, którym wydaje się, że „wojna jest fajna”.

16:45 – Nadal trwa ostrzał Gorłówki i miejscowości w jej regionie kontrolowanych przez separatystów, którzy twierdza, że do tej pory na samo miasto spadło już ponad 1000 pocisków różnego typu. Jak już wcześniej pisałem ostrzał trwa od 7:30 rano.  Co jakiś czas większa lub mniejsza wymiana artyleryjskiego wg całej masy doniesień trwa od samego Mariupola aż po Stanicę Ługańską. Nie ma sensu opisywać dokładnie, gdzie kto i co ostrzelał… Ogień prowadzi tak jedna, jak i druga strona. Ciąg dalszy wojny artyleryjskiej trwa…

16:10 – Siły ukraińskie pod Mariupolem mają ustawiać pola minowe.

14:50 – Separatyści mają coraz mocniej ostrzeliwać Debalcewo. Pociski od kilkunastu godzin mają spadać nawet co 10 minut.

14:47 – Dzisiejszy ostrzał w Mariupolu:

14:35 – Od dwóch godzin trwają walki o punkt forteczny nr. 29.

14:34 – Ostrzał Gorłówki trwa od godziny 7:30. W Doniecku sytuacja miała się trochę uspokoić. Nie ma już intensywnej wymiany ognia.

13:38 – Separatyści ponownie próbują zająć Awdiejewkę. Mieli również przypuścić atak na Opytne.

13:17 – Mapa obrazująca wydarzenia w Donbasie od 14 do 20 stycznia 2015 r. (Źródło: http://kot-ivanov.livejournal.com/):

Źródło: http://kot-ivanov.livejournal.com/).

Źródło: http://kot-ivanov.livejournal.com/).

13:10 – W regionie Doniecka w ciągu 24 godzin zginęło 6 cywilów a 24 zostało rannych.

12:50 – W mieście Rowieńki (położone na wschód od Krasnyj Łucza) mają trwać „walki domowe” między separatystami (kozakami a miejscowymi).

12:43 – Wzięty wczoraj domniemany dowódca 93. BZmech. to tak naprawdę jednak dowódca 90. Batalionu Desantowo-Szturmowego 95. Brygady Aeromobilinej: http://www.zhitomir.info/news_143585.html

12:31 – W Szachtarsku ktoś nagrał przejazd prawdopodobnie systemu TOR-M1M i wozu dowodzenia Ranżir:

12:30 – Podsumowanie wydarzeń z ostatnich 11 godzin (przepraszam, że dopiero teraz, ale pracowałem):

– Okolice Mariupolu. Wg mnie oddziały prorosyjskie coś w tym regionie szykują od dobrych kilku dni. W ciągu ostatniej doby, ale też tej nocy pojawiły się kolejne przesłanki aby wysnuć taki wniosek. Ma to to związek nie tylko z wysadzeniem ważnych mostów na strategicznej w tym regionie linii kolejowej co miało miejsce ok. 24 godziny temu, ale także zwiększająca się liczba ostrzałów oraz ewidentnie przeprowadzanych operacji rozpoznawczych (czy to na zapleczu, czy to też rozpoznania bojem ukraińskich pozycji ogniowych). Te ostatnie miały miejsce także w nocy. Ostrzelane zostały z moździerzy, dział oraz granatników niektóre ukraińskie posterunki od regionu Hranitne po sam Mariupol włącznie z jego wschodnimi dzielnicami. Przyznam się bez bicia, że dla mnie jest to najważniejszy obszar na froncie, choć mało się tam dzieje. Jeśli doszłoby do ewentualnej regularnej wojny z Rosją to tutaj rozpoczną się pierwsze poważne walki.

– W regionie Mariupola znalazły się podobno ukraińskie systemy artyleryjskie Pion (przynajmniej 3 sztuki).

– Region Doniecka. Jak pisałem już wcześniej Piaski prawie w całości są pod kontrolą strony ukraińskiej. Potwierdza to wiele źródeł. Proszę nie wierzyć w to co pisali wczoraj wieczorem separatystki iż mieli je zdobyć. Separatyści nie zdołali wyprzeć sił kijowskich z tej miejscowości. W nocy nie toczyły się tutaj już tak intensywne walki jak miały miejsce w dzień. Dochodziło jedynie do ostrzałów artyleryjskich. Sytuacja na lotnisku nie uległa większej zmianie. Sam port lotniczy jest już kompletnie zdewastowany i nie będzie mógł pełnić swojej roli bez całkowitej odbudowy łącznie z pasem startowym. Cyborgi bronią się w nowym terminalu (nie kontrolują jednak całego budynku), aczkolwiek dostarczania zaopatrzenia i posiłków dla nich jest bardzo niebezpieczne. Sytuacja w Doniecku jest bardzo trudna – w ciągu samej nocy miasto miało opuścić co najmniej kilka tysięcy mieszkańców. Od rana dochodzi do ostrzałów – zginęła jedna osoba, a 12 zostało rannych do godziny 12. Z kolei Awdiejewka jest pod całkowitą kontrolą sił ukraińskich – w nocy siły rządowe zajęły kilka pozycji wcześniej opanowanych przez separatystów. Sytuacja z perspektywy ukraińskiej wydaje się być już chyba ustabilizowana i Kijów po wczorajszym oddaniu inicjatywy przeciwnikowi znów ma ją jednak po własnej stronie.

– Gorłówka – tak jak zawsze. W nocy od mniej więcej godziny 12 naszego czasu do 7 rano był „względny spokój”. Praktycznie nie dochodziło do ostrzałów w mieście i jego okolicy. Od jednak 7 rano miasto znów jest ostrzeliwane przez artylerie ukraińską. Potwierdzona do tej pory ma być jedna ofiara śmiertelna. Na północnych przedpolach miasta trwają lokalnie walki. Z kolei separatyści wykorzystując infrastrukturę miasta mieli od rana także przeprowadzić wg władz w Kijowie szereg ataków artyleryjskich na pozycje ukraińskie w tym regonie. Wydaje się, że jest to prawda – wczoraj prezentowałem filmik, jak bojownicy prorosyjscy prowadzą ogień z moździerza, który ustawiony jest między domami.

– Debalcewe – Do tej pory głównie dochodzi do ostrzałów artyleryjskich. Z miasta wyjeżdżać ma jednak coraz więcej ludzi ze względu na katastrofalną sytuacje humanitarną. Wbrew głupim plotkom miasto nie jest otoczone, choć dojazd do bezpiecznych nie należy.

– Region posterunków 28-21 i miejscowości Krymskie. Strona rządowa nadal nie odzyskała kontroli nad punktem fortecznym nr 31. Obecnie nie wiem jaki jest status wzgórza 179,5. Wiem, że sama miejscowość Krymskie jest nadal pod kontrolą strony ukraińskiej. Według władz w Kijowie wojska ukraińskie tutaj obecne ostrzeliwuje ok. 25 systemów artyleryjskich – 20 dział 122 mm i 10 BM-21. Z kolei wg. mieszkańców miasta Stachanow położonego kilkanaście kilometrów na północny-zachód od Ałczewśka w nocy artyleria ukraińska miała przeprowadzić ostrzał artyleryjski miasta. Zniszczone miało zostać 7 domów i kilka budynków gospodarczych. Wiadomo o 2 zabitych i 4 rannych cywilach.

– W regionie Ługańska nasilają się starcia oraz ostrzały artyleryjskie. Do miasta miało wjechać przez noc kilka małych kolumn ze sprzętem. Obecnie idzie bój w Stanicy Ługańskiej.

Siergiej Pashinsky stwierdził, że Ukraina jest gotowa do wprowadzenia stanu wojennego, aczkolwiek będzie to uzależnione od rozwoju sytuacji we wschodniej Ukrainie.

1:00 – Podsumowanie ostatnich wydarzeń z 2 godzin:

– W regionie Sczastia owy wspomniany niesprecyzowany atak był głównie ostrzałem artyleryjskim i wypadem małej grupy rozpoznawczej separatystów. Nie było żadnej próby wzięcia miasta ani jego otoczenia. W całym regionie wg mieszkańców co jakiś czas dochodzi do ostrzałów artylerii. W regionie Stanicy Ługańskiej tradycyjnie dochodzi do potyczek. Prawdopodobnie obecnie południowa jej część jest w rękach separatystów, a północna sił ukraińskich. W samym Ługańsku zaobserwowano wzmożony ruch pojazdów wojskowych, ale nie ma żadnego potwierdzenia (zdjęcia/filmiku) aby tam wjechało podobno 100 czy 200 wozów pancernych. Jeśli wjechało to jutro ukraiński front tutaj pęknie…

– Wcześniejsze doniesienia o zdobyciu 29 posterunku się nie potwierdziły. Separatyści przypuścili ataki, spowodowali pewne zniszczenia ale go nie opanowali. Nadal ma być utrzymywany przez siły ukraińskie. 31 posterunek jest jednak definitywnie stracony wg większości źródeł. Od rana czeka nas tutaj prawdopodobnie intensywne wznowienie walk.

– W tym samym regionie trwają walki o wzgórze 179,5. Nie są to jednak działania intensywne i ograniczają się przede wszystkim do ostrzeliwania pozycji ukraińskiej przez prawdopodobnie kozacką artylerie. Prawdopodobnie jednak jutro Kozacy spróbują atakować, jeśli sytuacja w okolicy będzie im sprzyjać (SZU nie podejmą kontrataków). Wzgórze jest w rękach strony ukraińskiej co przyznają sami separatyści.

– Pod samą miejscowość Krymskie separatyści mieli od wschodu wzdłuż rzeki podejść do zabudowań, nawet doszło do potyczek ale ostatecznie jej nie szturmowali. Było to ewidentne rozpoznanie. Wcześniejsze informacje o podejściu wojsk prorosyjskich pod miejscowość jak się okazały były przesadzoną informacją nie tylko z mojej strony, ale też źródeł ukraińskich.

– W regionie Debalcewa Ukraińscy utrzymali prawdopodobnie Nowoorłowkę. Droga prowadząca do Artiomowska i jej okolice (tak w lewo jak i w prawo po średnio 5-7 km) jest są na pewno pod kontrolą ukraińską.

– W Gorłówce jest spokój po wielu godzinach ostrzałów. Warto tutaj jednak wstawić pewną dygresje. Nie ma czegoś takiego w Gorłówce jak dosłownie zmasowany ciągły ostrzał. Ludziom się może wydawać, że jest X dział i ciągle walą – czyli ładują, ognia, ładują, ognia, ładuj, ognia itd. przez te 8-15 cz 18 godzin. Z miasta by nic nie zostało i byłby spokój jakby cała 55. Brygada Artylerii + artyleria brygad liniowych tak się zbawiła (o zużyciu luf i amunicji nie mówię). To są punktowe, lokalne ataki co 3-5-10-15 minut wykonywane przez czy to pojedynczy BM-21, czy to przez kilka moździerzy, czy to przez baterię dział 152 mm – od jednej do kilku salw. Może czasem cały das, ale w wyjątkowych sytuacjach. Czasem jest spora intensywność, czasem mniejsza – były godziny gdzie ludzie pisali, że co 1-2 minuty gdzieś coś eksploduje w mieście lub okolicy, a czasem że co kilkanaście minut i głównie na „przedpolach”, ale czasem w mieście. Ale w takim ujęciu to ostrzał ciągły, choć to słowo jest taką „metaforą”.

– W regionie Doniecka sytuacja trochę się wyjaśniła. Ukraińscy utrzymali i odbili sporą część miejscowości Piaski. Nowy terminal nadal się broni (przynajmniej podziemia, parter oraz 1 i prawdopodobnie 2 piętro). W regionie Awdiejewki także sytuacja się uspokoiła. Separatyści są na jej południowych i południowo-wschodnich przedpolach. Być może zajmują też małą część zabudowań na południu.

– Na południe od Doniecka mniej więcej jest spokojnie. Pod Mariupolem doszło tylko do kilku niezbyt silnych ostrzałów tak po stronie rządowej jak i separatystów.

20 stycznia 2015 – wtorek

23:08 – Po przerwie prawie technicznej – Prezydent Poroszenko zapowiedział, iż wróci wcześnie rano z Szwajcarii w związku z wydarzeniami mającymi miejsce na terenie Donbasu.

22:10 – Pojmany dziś oficer z 93. BZmech. i jej prawdopodobny dowódca nie był w stopniu generała, ale pułkownika.

21:50 – Wg wstępnych informacji dziś podczas wysadzenia mostu w miejscowości Kuznetsiwka znajdował się na nim pociąg towarowy, którzy złożony był z 30 węglarek. 10 z nich zostało zniszczone. W nocy z 19 na 20 stycznia tą trasą na wschód miały jechać dwa duże składy z sprzętem wojskowym oraz żołnierzami. Wysadzenie tego mostku oraz kolejnego w sąsiedniej miejscowości jest poważnym ciosem dla logistyki ukraińskiego zgrupowania bojowego B.  Tą trasą prawie codziennie szły transporty wojska, sprzętu, amunicji, paliw oraz dokonywana była rotacja sił. Kijów posiada jednak w strefie działań wojennych 4 bataliony inżynieryjno-techniczne, przez to prawdopodobnie w ciągu kilku/kilkunastu dni uda się zbudować prowizoryczne przejazdy przez zniszczone wiadukty.

21:28 – Walki na lotnisku w Doniecku:

21:17 – Atakowane jest miasto Sczastie – nie sprecyzowano jednak czy za pomocą artylerii tak jak prawie zawsze, czy też w akcji jest piechota z wsparciem.

21:15 – Wg. oficjalnych informacji jakie przekazał Kijów dziś separatyści atakowali 45 razy obiekty i pozycje sił ATO. Kolejne ataki mają trwać.

21:14 – Jednostki prorosyjskie nadal atakują w regionie miejscowości Krymskie.

20:54 – Gorłówkę i moździerz w akcji:

20:28 – Separatyści do odwołania wstrzymali ruch samochodowy na drodze T0513 na odcinku Gorłówka-Artiomowsk.

20:17 – Jednym z jeńców jacy dziś wpadli w ręce separatystów był dowódca 93. BZmech, gen. Mikac.

20:10 – Separatyści donoszą, że w dzielnicy Komsomolec znajdującej się w Gorłówce mają trwać walki. Prawdopodobnie jak zawsze to zwykła wymiana ognia z pozycjami ukraińskimi znajdującymi się w okolicy.

19:30 – od 15 minut trwa od nowa ostrzał Gorłówki. Pociski spadają na teren dzielnic mieszkalnych oraz w centrum.

18:57 – Separatyści podeszli pod miejscowość Kryms’ke. Jeśli ją opanują, następnym ich celem w ciągu kolejnych dni będzie na pewno miejscowości Nyzhnje i Nowotoshkivs’ke położone kilka kilometrów na zachód. Dzięki temu uda im się częściowo wyrównać w tym regionie front i poprawić własne pozycje obronne. Dzięki temu mieliby także w zasięgu ognia artylerii miasto Lisiczańsk.

18:46 – Separatyści ewakuują Fruzne – miejscowość znajdującą się w regionie punktu fortecznego 31 zdobytego przez nich w dzisiejszym dniu:

https://www.youtube.com/watch?v=UlhQR2V2Uxs

18:44 – Separatyści (prawdopodobnie Kozacy) zdobyli posterunek 29 w regionie miejscowości Krymskie. Sytuacja sił ukraińskich po wczorajszych sukcesach w tym regionie staje się trochę trudna.

18:35 – Rosja gromadzi coraz większe siły przy granicy z Donbasem. Obecnie to może być nawet 9 batalionowych grup bojowych. Oto filmik jednej z ostatnio zarejestrowanych kolumn, która wg autora filmiku ma poruszać się w strefie przygranicznej:

https://www.youtube.com/watch?v=zBSjFJFCCLs

17:28 – Mieszkańcy Doniecka twierdzą, że dziś ma miejsce najcięższy ostrzał artyleryjski od początku wojny w Donbasie.

17:02 – Pod Mariupolem dwa wysadzone wiadukty kolejowe znajdowały się we wsiach: Kuznetsiwka i Roziwka. W tej ostatniej doszło także do strzelaniny.

16:50 – Materiał livenews (napisy angielskie) dotyczący rozbicia i wzięcia do niewoli grupy ukraińskich żołnierzy pod nowym terminalem na lotnisku w Doniecku:

https://www.youtube.com/watch?v=ByBiVPcar6I

16:41 – Ludzie uciekają z intensywnie ostrzeliwanego Doniecka:

https://www.youtube.com/watch?v=ByBiVPcar6I

16:14 – Dziś Sczastia i jej okolice co jakiś czas jest ostrzeliwana przez separatystów z różnego typu systemów artyleryjskich. Miasto choć kontrolowane przez stronę ukraińską ma prawie tak samo ciężko jak kontrolowana przez separatystów Gorłówka.

16:10 – W Gorłówce od niespełna 30 minut bez ostrzału artylerii.

15:55 – Ataku ukraińskie w południowych Piaskach ugrzęzły w martwym punkcie.

15:54 – Siły ukraińskie odbiły Nowoorłowkę – wieś znajdującą się na południe od Debalcewa.

15:35 – Informacje z ostatnich 3 godzin:

– W miejscowości Piaski trwa bitwa – duża część 25. Brygady Aeromobilnej przeprowadziła atak na pozycje separatystów. Obecnie trwają tam walki. Ukraińcy musieli wysłać do walki tak duże siły ze względu na zmęczenie i straty wojsk broniących Piasków od kilku dni. Separatyści ciągle ściągają tam posiłki i prowadzą intensywny ostrzał artyleryjski. Mimo to obecnie prawdopodobnie oddają teren siłom ukraińskim, gdyż te miały uzyskać wyraźną przewagę.

– Donieck jest ostrzeliwany – separatyści wzywają ludność aby nie wychodzić na ulice. Są ofiary wśród ludności. Do południa 4 zabitych w tym dziecko.

– Na lotnisku Ukraińcy stracili 2 czołgi T-64, 6 zabitych i 8 wziętych do niewoli. Prawdopodobnie siły te zostały wysłane tam jako transport zaopatrzenia i posiłków dla broniących się żołnierzy w nowym terminalu.

– Na lotnisku ma trwać obecnie „operacja specjalna” jak to ujął Kijów. Do wieczora nie będą podawane żadne informacje.

– W Awdiejewce na skrzydło sił ukraińskich uderzyły wojska prorosyjskie (niezbyt liczne). Trwają walki. Separatyści mają kontrolować południową i wschodnią części miasta. Z kolei od strony drogi H20 na ich skrzydło ma iść kontratak armii ukraińskiej. Sytuacja jest skomplikowana.

– Gorłówka z małymi przerwami jest ostrzeliwana już prawie 11 godzin (rekord). W mieście są coraz większe straty. W jej regionie trwają walki ale o małej intensywności.

– Ukraińcy toczą walki o wzgórze 179,5 koło miejscowości Kryms’ke na które miał pójść atak Kozaków.

– Ukraińcy stracili w regionie Kryms’ke blokpost nr 31. Trwają walki o blokpost 29. W Bołotnoje trwają walki. Separatyści użyli tutaj dużej liczby artylerii oraz mieli wsparcie czołgów T-64 i T-72. Ukraińska 24. Brygada Zmechanizowana oraz Batalion Donbas szykują kontratak. Odbicie posterunku nr 31 jest dla ukraińskiego Zgrupowania Bojowego A bardzo ważne.

– Pod Mariupolem nasilają się akcje dywersyjne separatystów. Zdołali wysadzić dwa ważne mosty kolejowe.

13:10 – Donieck jest ciągle ostrzeliwany przez artylerię ukraińską. W całym regionie trwa bardzo intensywna wymiana ognia:

12:55 – Separatyści zapowiedzieli, że nie będzie ewakuacji Gorłówki.

12:40 – Analiza sytuacji z ostatnich godzin:

– Mariupol. W regionie od kilku dni nasila się liczba ostrzałów artyleryjskich i potyczek. W ciągu ostatnich godzin ostrzelana została kilka razy m.in. miejscowość Sartana. Denis Pushilin potwierdza, że armia ukraińska wycofała się z części pozycji na wschodnich przedpolach Mariupolu do samego miasta. Od rana trwa tam także mobilizacja. Wg części opinii separatyści mogą spróbować przeprowadzić tutaj większe ataki aby odciągnąć uwagę Kijowa od Doniecka i Gorłówki. Niektórzy twierdzą, tak jak wczoraj, że separatyści będą chcieli otoczyć miasto – nie wydaje się jednak aby mieli na to odpowiednie środki biorąc pod uwagę wielkość zgrupowania ukraińskiego w tym regionie.

– Między Mariupolem a Gorłówką ostrzelane zostały m.in. pozycje Pułku Gwardii Narodowej Azow. Sytuacja ogólnie jednak była spokojna.

– Pod Donieckiem trwają walki od samego rana m.in. w Piaskach. Część południowo-wschodnia kontrolowana jest przez separatystów. Resztę miejscowości utrzymuje armia ukraińska. Z kolei południowych regionach Awdiejewki siły prorosyjskie zdołały opanować kilka pozycji ukraińskich i się tam okopać. Trwa statyczna wymiana ognia. Do nocnych walk doszło także w regionie Marjinki. Sytuacja na samym lotnisku nie uległa wyraźnej zmianie – jedna i druga strona kontroluje mniej więcej to samo co wczoraj. Niepotwierdzone informacje mówią, że separatyści mieli w nocy spróbować zdobyć wieże meteorologiczną i radarową. Od samego rana w regionie intensywnie działa artyleria – zresztą w nocy także. Szczególnie silne ostrzały ma prowadzić armia ukraińska.

– Gorłówka jest już ostrzeliwana od 7 godzin. W jej regionie dochodzi co jakiś czas także do starć. Miasto to jest ością w gardła dla sił ukraińskich.

– Debalcewo – przez całą noc pozycje ukraińskie w tym regionie  były ostrzeliwane przez separatystów. W kilku miejscach przypuścili oni nawet małe ataki prawdopodobnie aby rozpoznać dokładne ulokowanie pozycji ogniowych przeciwnika. Coraz wyraźniej widać, że oddziały prorosyjskie będą chciały spróbować odciąć siły ukraińskie w regionie tego miasta od reszty nasady własnych wojsk. M.in. dlatego starają się zajmować coraz większy obszar terenu wokół miejscowości Wierguljewka położonej północny-wschód od Debalcewa. W samej miejscowości bronią się jeszcze wojska ukraińskie. Jeśli jednak ta padnie to położenie armii ukraińskiej stanie się krytyczne. Droga M03 będzie pod ostrzałem czołgów.

– W regionie miejscowości Krymskie od samego rana trwają walki. Separatyści prawdopodobnie będą chcieli odbić wzgórze 179,5 oraz zająć miejscowość.

– W regionie Ługańska siły ukraińskie musiały opuścić Bołotnoje znajdujące się w okolicach Stanicy Ługańskiej. Armia zapowiada jednak przeprowadzenie generalnego ataku i wyparcie wszystkich separatystów na południowy brzeg rzeki Siewiernyj Doniec.

1:50 – Częściowo zaktualizowany artykuł przedstawiający Siły Zbrojne Ukrainy na mniej więcej połowę stycznia 2015 r.:

http://www.nowastrategia.org.pl/sily-zbrojne-ukrainy-stan-polowe-stycznia-2015-r/

1:34 – W zeszłym tygodniu do SZU z remontów sprzętu zmagazynowanego trafiło łącznie: 2 czołgi T-64, 8 BWP-1, 15 BWP-2, 4 BTR-70, 5 BTR-80, 5 BRDM-2, 4 BRM-1, 1 BMD-2, 3 MT-LB, i 180 ciężarówek.

1:13 – W Doniecku i pod nim wg relacji ma trwać ciężki ostrzał artylerii.

19 stycznia 2015 r. – poniedziałek

23:49 – W Gorłówce zrobił się spokój. Nie ma już ostrzałów artylerii. Przynajmniej od dobrych 20 minut.

23:35 – Ożył trochę front w regionie Ługańska. Ostrzeliwane jest miasto Szczastia, a pod Stanicą Ługańską mają nasilać się potyczki i wymiana ognia.

23:25 – Zakończyła się bitwa w Piaskach. Wg wstępnych informacji siły ukraińskie zdołały ją wygrać.  Powstrzymali wroga oraz wyparli go z kilku ważnych pozycji. Miejscowość nie jest jednak w pełni opanowana przez siły ukraińskie. Straty po jednej i drugiej stronie mają być duże – głównie ranni.

23:20 – Siły ukraińskie zajęły miejscowość Bałujskoje koło Stanicy Ługańskiej. Zawieszenie borni w regionie nie było całkowicie przestrzegane. Doszło do incydentów oraz walk. Wg niepotwierdzonych źródeł SZU odbiły także posterunek nr 31.

22:25 – Nadal trwa bitwa o miejscowość Piaski. Walki toczy nie tylko piechota, ale też sprzęt pancerny. Wszystko przy wsparciu artylerii ostrzeliwującej podejścia do miejscowości tak od strony ukraińskiej jak i separatystów.

21:45 – Dziś w ostrzale Doniecka miało zginąć m.in. 2 braci w wieku 7 i 16 lat.

21:40 – Wg wstępnych pierwszych informacji miał rozpocząć się duży ostrzał Gorłówki i jej regionu.

20:52 – Siły ukraińskie od kilkudziesięciu minut kontratakują pod Piaskami.

20:38 – Piaski są od wielu godzin prawie co chwile ostrzeliwane. Położenie wojsk ukraińskich jest trudne. SZU miały utracić kilka pozycji, aczkolwiek generalnie powstrzymać ataki przeciwnika. Ten zaangażował do walki silne wsparcie artylerii oraz czołgi i wozy BMP.

20:33 – Awdiejewka – separatyści się chwalą, że ją opanowali. Realnie jednak wydaje się, że opanowali co najwyżej południową część (może tylko południowo-wschodnią). Walki nadal trwają, ale są coraz mniej intensywne z powodu ciemności i mgły.

20:10 – Poprawka. W Charkowei jest już 13 rannych. Eksplozja miała miejsce przed sądem po zakończonej rozprawie.

20:03 – W Charkowie miały miejsce łącznie dwie eksplozje. Rannych było 7 osób.

19:13 – W Charkowie miała miejsce eksplozja. 6 osób zostało rannych.

18:52 – W nowym terminalu zawaliła się duża część II piętra i kawałek ściany budynku uzupełniając informacje z 15:35. Ogólnie spora część budynku po walkach z ostatnich dni została zniszczona. Jeszcze kilka i tam nic nie zostanie.

18:40 – Artyleria w akcji:

18:35 – W miejscowości Awdiejewka od godziny trwają walki. W tym miejscu do ataku mieli przejść separatyści wykorzystując m.in. czołgi. SZU odpowiedziały wysłaniem własnych maszyn. Takie są wstępne informacje.

17:40 – Według Dmitro Jarosza w ostatnią dobę oddziały ochotnicze sił ukraińskich w Piaskach miały 22 zabitych i 80 rannych.

17:33 – Pozycje sił ukraiński w Piaskach:

17:25 – Jak podaje ATO – sytuacja pod Mariupolem ma być pod kontrolą. Nie ma zagrożenia. Dziś doszło do 10 ataków na wojska ukraińskie w regionie.

17:02 – Separatyści na donieckim lotnisku:

16:57 – Od jakiegoś czasu nie działają sławne kamerki w Doniecku. Powodem ma być przerwa w dostawie energii elektrycznej.

16:50 – W nowym terminalu ma być duża liczba rannych, być może też przysypanych żołnierzy ukraińskich. Prawdopodobnie trwa akcja ratunkowa pod ogniem separatystów.

16:30 – Zaczynają się powtarzać doniesienia o silnym ostrzale artyleryjskim wschodniej i północno-wschodniej części Mariupola.

16:14 – Domniemane ataki separatystów na Piaski miały zostać odparte.

16:03 – Dzisiejszy fragment ostrzału artyleryjskiego w Doniecku:

15:59 – Ostrzał Gorłówki był krótki i niezbyt intensywny. Zakończył się jakiś czas temu. Obecnie jak donoszą mieszkańcy tylko w sąsiednich wsiach coś się dzieje.

15:53 – Ministerstwa Obrony Donieckiej Republiki Ludowej podało oficjalnie, że w niedzielę ich siły straciły 8 zabitych i 32 rannych.

15:53 – Ponad połowa Gorłówki jest bez energii elektrycznej, wody i ogrzewania. W ostrzale ucierpiał także szpital.

15:35 – Nowy terminal pomału zaczyna się chyba całkowicie rozlatywać. Jak podał Tomasz Maciejczuk: „Zawaliła się kolejna ściana w budynku, w którym bronią się cyborgi. Możliwości obronne maleją. Albo natarcie, albo wkrótce nie będzie czego bronić.”.

15:30 – Separatyści mieli podać, iż ich rękę wpadł w regionie Debalcewa ukraiński major. Pokazali nawet odpowiedni filmik.

15:20 – Pojawiła się informacja od kilku osób mieszkających w Mariupolu że miała tam miejsce większa wymiana ognia artyleryjskiego.

15:19 – Separatyści podali, że wczoraj w Gorłówce na skutek ostrzału zginęło jednak 3 osoby a 17 zostało rannych.

15:18 – Mieliśmy problemy techniczne ze stroną.

14:10 – Od ok. 20 minut ponownie ostrzeliwana jest Gorłówka. Mowa o 3 zabitych. Lokalne władze tradycyjnie ogłosiły alarm itd….

12:58 – Wg informacji przekazywanych z Gorłówki, gdzie od prawie 24 godzin panuje względny spokój, część mieszkańców w ostatnich godzinach postanowiła wyjechać z miasta. Jest to m.in. spowodowane ostrzałami artyleryjskimi trwającymi od 11 stycznia. Wczorajszym atak artylerii uważa się za największy jak do tej porty (de facto z dnia na dzień było tam coraz gorzej).

12:37 – Według oficjalnych danych wczoraj zginęło 3 ukraińskich żołnierzy a 66 zostało rannych.

12:19 – Od 15 minut w regionie lotniska trwa całkiem intensywny ostrzał artyleryjski – tam przynajmniej słychać na kamerce.

11:57 – Strona ukraińska zapewniła, że nie będzie żadnego natarcia na Donieck. Celem walk jest tylko przywrócenie pozycji jakie zajmowała armia ukraińska w chwili podpisywania ustaleń w Mińsku. Po ich opanowaniu Kijów deklaruje, że wprowadzi zawieszenie broni.

11:53 – Obecna sytuacja w regionie lotniska. Pieski w większości są pod kontrolą strony ukraińskiej. Opytne, Awdiejewka również są kontrolowane przez stronę rządową. Na samym lotnisku stacja radarowe/metrologiczna jest pod kontrolą armii ukraińskiej. Dyżurka straży i rujny wieży kontrolnej mają być prawdopodobnie także pod jej kontrolą. Status budynku straży nie jest znany (prawdopodobnie nadal utrzymywana przez separatystów). Nowy terminal jest mniej więcej w połowie kontrolowanych przez stronę ukraińską (podziemia, parter, 1 i 2 piętro na pewno). Mały obszar terenu lotniska od dzielnicy Spartak ma być utrzymywany przez rządowych. Stary terminal kontrolują separatyści. Część techniczna ma być także w ich rękach jak i również znajdujący się na południe od nowego terminala hotel. Pod kontrolą separatystów jest także Supermarket Metro oraz prawie wszystkie zabudowania znajdujące się na południe od portu lotniczego.

11:40 – Okolice Szczastia:

https://www.youtube.com/watch?v=gQL2Fc7iEvM

11:32 – Pod miejscowością Pieski i lotniskiem znów trwa bitwa. Nie wiadomo jednak kto atakuje – prawdopodobnie separatyści, którzy mieli dziś rano rozpoznawać pozycje sił ukraińskich za pomocą samolotu bezzałogowego.

11:10 – Wg mieszkańców Doniecka pod portem lotniczym znów do akcji weszły czołgi – brak informacji której strony.

11:05 – W Gorłówce od prawie 20 godzin jest spokój. Pod Donieckiem i na terenie portu lotniczego od z każdą godziną słychać coraz więcej eksplozji i odgłosów walki. W regionie Ługańska trwa zawszenie broni, choć nie do końca każda ze stron ma je przestrzegać. Mimo to jest nieporównywalnie spokojniej niż w ostatnich dniach.

11:02 – Debalcewo – na skutek ostrzału separatystów w ciągu ostatnich godzin 3 osoby zginęły a zostało 10 rannych.

10:59 – Ukraina wyraża chęć zawarcia zawieszenia broni w myśl zasad mińskich, ale z zaznaczeniem iż nie wycofał ciężkiej artylerii z regionu frontu.

10:50 – W władz w Kijowie w ciągu ostatniej doby separatyści atakowali pozycje ukraińskich wojsk w Donbasie ponad 99 razy.

10:27 – Potwierdza się informacja, iż w nocy pod Piaskami kontratakowała kompania czołgów SZU. Celem operacji było odbicie utraconych pozycji.

10:10 – W nocy ukraińskie MSZ zaproponowało Rosji zawieszenie broni w myśl porozumienia z Mińska. MSZ w Kijowie pisze, że Moskwa powinna podpisać grafik wprowadzenia porozumień z Mińska.

9:40 – Jeśli chodzi jeszcze o te zniszczone wozy pod wiaduktem to nadal większość relacji, świadków oraz doniesień mówi, że są to pojazdy ukraińskie. Jak pisałem jednak wcześniej, są także inne alternatywne opinie. Trochę zejdzie zanim zostanie to w pełni wyjaśnione.

9:21 – Cała uwaga mediów skupia się na donieckim lotnisku. Nieporównywalnie większe zagrożenie dla pozycji sił ukraińskich istnieje pod Debalcewem. Gdyby separatyści wspierani przez Rosję uderzyli w tym miejscu w kierunku Artiomowska z dwóch stron (od Gorłówki oraz Ałczewśka) siły ukraińskie broniące Debalcewa znalazłby się w bardzo niebezpiecznej sytuacji. W razie sukcesu oddziałów prorosyjskich wojska ukraińskie zostałby de facto otoczone, a kocioł przybrałby rozmiary tego spod Iłowajska. Kijów chyba zdaje sobie z tego sprawę.

9:14 – Noc minęła w Donbasie całkiem spokojna. Nie licząc okolic lotniska gdzie od czasu do czasu doszło do ostrzału artyleryjskiego nie istotnego i wartego zwrócenia uwagi nie miało miejsca.

0:28 – Nad rzeką Stanicy Ługańskiej przez kilka godzin miało dochodzić do starć – głównie w regionie miejscowości Krymske. Obecnie od 40 minut jest już spokój.

0:25 – Mnożą się wątpliwości na temat tego – kogo czołgi są pod zniszczonym mostek. Do tej pory większość źródeł w tym też ukraińskich podawała, że są to pojazdy armii ukraińskiej przyłapane pod mostem. Miały tam się „schować” przed ostrzałem lub zostać złapanych w czasie jazdy. Teraz jednak coraz więcej jest głosów, że mogą to być pojazdy separatystów, które także miały się tam schować przed ogniem artylerii wroga. Ta jednak albo zniszczyła ten most je przygniatając, albo też ktoś spanikował i je zniszczył zanim zdążyły wyjechać, tudzież zostały wcześniej porażone przez pojazdy ukraińskie… Jak widać, sytuacja jest skomplikowana.

18 stycznia 2015 r. – niedziela

23:25 – Szpital w Gorłówce ponownie prosi o pomoc. Brakuje antybiotyków, środków opatrunkowych i strzykawek nie tylko ze względu na walki. Te spowodowały, że przez dłuższy czas do miasta nie docierały większe dostawy wspomnianych medykamentów. Ogólnie sytuacja medyczna na terenie Donbasu nie jest najlepsza delikatnie mówiąc. Duża część specjalistów już dawno temu miała opuścić ten region i udać się czy to do Rosji, czy na nieogarnięte wojną tereny Ukrainy.

22:32 – Na lotnisku spokój jakiego nie było od tygodnia. Zobaczymy na jak długo. EDIT: No względny spokój. Jak dałem zaktualizuj to nastąpiło kilka cichych eksplozji – ironia losu 🙂

22:18 – Mapa obrazująca wydarzenia z ostatniego tygodnia (w drodze wyjątku. Źródło: http://kot-ivanov.livejournal.com/). W sumie jak się temu tak przyglądam, to większość rzeczy zaznaczonych na tekście w mniejszy lub większy sposób poruszona jeśli można się trochę pochwalić:

Źródło:http://kot-ivanov.livejournal.com/

Źródło:http://kot-ivanov.livejournal.com/Źródł

22:09 – Pojawiła się plotka, że separatyści w regionie lotniska stracili przez tydzień ponad 200 zabitych i rannych. Nie ma jednak żadnych dokładnych danych na potwierdzenie takiego stanu rzeczy.

21:54 – Siły ukraińskie utrzymują miejscowość Pieski. Potwierdza to Tomasz Maciejczuk, który jest tam na miejscu. Plotki jakie wyszły ze strony separatystów, ale także części mediów ukraińskich nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

21:24 – W miejscowości Pieski trwają walki. Niektóre źródła ukraińskie podają, że siły rządowe zostały otoczone. Wydaje się to jednak bardzo wątpliwe.

21:22 – Separatyści prowadzą ognień z terenu zurbanizowanego:

21:12 – Motorola na pewno żyje.

20:43 – Nic w sumie nowego. Pod Ługańskiej na kilka godzin przez zawieszeniem broni jedna i druga strona obdarowywała się ostrzałem artyleryjskim. Z kolei w walkach o wzgórze 179,5 pod miejscowością Krymske Kozacy podali, że stracili 3 zabitych, 1 czołg, 2 BMP i 3 działa. Straty strony ukraińskiej nie są znane. Mogą być małe bo obszar został bardzo mocno ostrzelany przez ich artylerie. W Gorłówce jest w miarę spokojnie. Nadal nie wiadomo dokładnie jakie straty miała jedna i druga strona. Na pewno jednak separatyści stracili trochę sprzętu i ludzi w tak zmasowanym ostrzale. Pod Donieckiem co jakiś czas dochodzą odgłosy walk, ale ich intensywność spadła w porównaniu do tego co miało miejsce jeszcze kilka godzin temu. Zacharczenko zapowiedział, że obiję Pieski oraz Awdiejewkę (powodzenia w ataku na tak duże siły ukraińskie). Pod Mariupolem w ciągu ostatnich godzin ostrzelana została miejscowość Hranitne. Pod samymi wschodnimi przedpolami Mairupola doszło do kilku incydentów, ale obyło się prawdopodobnie bez ofiar.

19:53 – Obecnie sytuacja w Doniecku jest mniej więcej stabilna. Od kilku godzin słychać tylko niezbyt intensywną pracę artylerii. Żadna strona nie podejmuje akcji ofensywnych. Ukraińcy kontrolują część nowego terminala, ale jakie piętra to na razie nie wiem. Ostrzał w Doniecku:

19:32 – Ciekawy materiał:

https://www.youtube.com/watch?v=5FySoY0jQHM

18:36 – Prezydent Poroszenko odrzucił plan pokojowy jaki przedstawił Putin. Jego celem było wycofanie ciężkiej artylerii jednej i drugiej strony.

18:24 – Pożar bloku mieszkalnego trafionego pociskiem w Doniecku:

https://www.youtube.com/watch?v=AtDu_JqQeRs

18:12 – Obecne walki w Doniecku o lotnisko coraz bardziej przypominają teatr niż realną chęć opanowania tego terenu. Strona ukraińska ma w regionie bardzo duży potencjał liczony na nawet ponad 250 dział, systemów rakietowych i ciężkich moździerzy oraz do 300 pojazdów pancernych różnego typu. Jest to przynajmniej 8 tys. żołnierzy. W samym promieniu kilku kilometrów od lotniska znajdują się 3 batalionowe grupy bojowe + kilka dywizjonów artylerii w tym Piony oraz BM-27. Są to siły, które jednego dnia mogłyby bez większego problemu opanować nie tylko całe lotnisko, ale też okoliczne zabudowania i zepchnąć separatystów do miasta. Z jakiś powodów Kijów tego jednak nie robi. Dzisiejszy atak był de facto niezbyt udanym rajdem wspomaganym przez uderzenia pomocnicze. Nie przyniósł realnie żadnych większych korzyści operacyjnych. Nawet pod względem taktycznym za wiele to nie dało. Strona ukraińska wysyła do ataków bardzo małe siły. Z drugiej strony są oddziały prorosyjskie. Wiadomo, że posiadają przenośne miotacze ognia, granatniki termobaryczne oraz granaty różnego typu. W ciągu jednego dnia mogliby bez większego problemu opanować nowy terminal i dzięki temu kontrolować dużą część lotniska (przy założeniu, że Kijów nadal miały wojska na smyczy tak jak to wygląda teraz). Posiadają tam przewagę taktyczną, a mimo tego pozwalają od czasu do czasu na dostarczenie cyborgom zaopatrzenia oraz swego czasu zgodzili się na korytarz humanitarny.  Także tego tak do końca nie czynią. Jedna i druga strona walczy tak, aby się na wzajem nie zniszczyć. Dziwna wojna…

17:54 – Posiłki separatystów jadą do Doniecka. Dziś wjechało kilka dużych konwojów:

17:35 – W Doniecku zginęło dzisiaj 5 cywilnych osób. Kilka zostało rannych.

17:33 – Zniszczony wiadukt Putiłowce – widać dwa rozbite czołgi jak się dobrze przypatrzy. EDIT: Łącznie w ataku siły rządowe straciły 3 czołgi – 2 zniszczone, 1 uszkodzony, który został porzucony przez załogę.

17:19 – Od dobrych 20 minut widać na północ od portu lotniczego wystrzeliwane flary. W oddali słychać, że toczą się walki. Te na pewno toczą się w miejscowości Piaski.

17:04 – Raport z Gorłówki – sytuacja nie wygląda najlepiej:

https://www.youtube.com/watch?v=YqVsbbqnmPw

16:58 – Zdobycze terytorialne sił ukraińskich po dzisiejszym ataku są symboliczne. Zdołali ostatecznie zdobyć i utrzymać tylko kilka budynków w północno-wschodniej części lotniska. Sytuacja na nowym terminalu na razie nie jest mi znana. Za chwile więcej informacji.

16:35 – Wzgórze 179,5 pod miejscowością Krymske miało zostać uchwycone przez siły ukraińskie.

16:23 – Relacja dziennikarska z dzisiejszych walk:

https://www.youtube.com/watch?v=jQ6UKNawTEM

16:16 – Dzisiejsze starcie w Doniecku wg. użytkownika „robert r” udzielającego się na forum militarium.net wyglądało następująco: „Streszczając ZSU chciało wykonać przełamanie czołgami, aby odciąć nowy terminal. Uderzenie było skierowane z rejonu stacji radiolokacyjnej przez rejon wieży kontroli lotów. Podczas uderzenia chcieli wybić opołczenie z rejonu Izrailskego monastyru. Najpierw „Cerkwię” ostrzelali z Gradów i Uraganów, przy czym połowa pocisków poszła na rejon Oktriabrski. Po Uraganach obrobili „Cerkwię” ciężką artylerią a potem zjawiły się czołgi z wsparciem strzelców zmotoryzowanych i przecięli pas startowy, przeszli pomiędzy nowym terminalem a monastyrem w lasek i zaczęli cisnąć cerkwię. Jak separatyści się zorientowali otworzyli huraganowy ogień ze wszystkiego co było w stanie strzelać, pracowała cała artyleria znajdująca się na północnym skraju Doniecka. Strzelali po czołgach, pozycjach ZSU w Piskach i w rejonie wieży kontroli lotów. Na przechwycenie czołgów wyszły czołgi Wostoka i Somali. Czołgi ZSU odeszły, aby ukryć się w rejonie zrujnowanych instalacji wieży kontroli lotów. Stąd chciały ich wyprzeć czołgi Somali, czołgi Wostoka wyszły na pas startowy, ale po drodze zostały nakryte przeciwpancernymi głowicami kasetowymi z Uraganów, jeden z nich został bezpośrednio trafiony w przedni pancerz, drugi dostał z granatnika z boku z kierunku jednostki wojskowej. Czołgi odholowali, trzech członków załóg jest ranna”.

16:04 – Z Gorłówki płyną sprzeczne informacje – wg jednych relacji w ataku brały udział 2 SU-25, a według innych 2 Su-24.

15:58 – Po ponad 7 godzinach walk i ostrzałów artyleryjskich w Doniecku zapanował częściowy spokój. Eksplozje nie są już tak intensywne jak godzinę temu. Kijów podaje, że odbił dużą część lotniska. Wg mnie odbili spory fragment po wschodniej i północno-wschodniej stronie, ale nie po za tym.

15:54 – 3 BM-21 separatystów w akcji na terenie Doniecka:

15:46 – Po niecałej godzinie spokoju znów trwa ostrzał Gorłówki. W miejscowości Ozierianiwki położonej na zachód o centrum Gorłówki trwa bitwa. Nie wiadomo dokładnie jednak na temat samego rozwoju sytuacji w miejscowości.

15:30 – Podsumowanie ostatnich informacji:

– Ostrzał Gorłówki trwał 8 godzin. Obecnie sytuacja się trochę uspokoiła, aczkolwiek na przedpolach nadal dochodzi do wymiany ognia. Ukraińcy mogli użyć tutaj 2 Su-25 do bombardowania pozycji separatystów.

– W Doniecku do ataku po stronie ukraińskiej przeszły siły głównie z 93. BZmech. Walki trwały kilka godzin, a uderzenie sił ukraińskich było bardzo silne. Atak ukraiński poszedł z prawej z flanki pozycji separatystów ulokowanych w regionie lotniska. Siły rządowe wbiły się aż do wiaduktu w Putiłowce. Tam atak został jednak zatrzymany – separatyści wysadzili wiadukt. Niektóre pododdziały dostały się nawet na prospekt Kijowski, aczkolwiek nie jest to potwierdzona do końca wiadomość w tej chwili (szukam dokładnej informacji). Obecnie trwają walki. Separatyści w pospiechu ściągają do miasta posiłki. Na kamerce live RT widać, że co chwile poruszają się różne pojazdy wojskowe. Także strona ukraińska kieruje w region dodatkowe jednostki.

14:04 – Donieck:

14:03 – W Gorlówce potwierdzone jest od rana 6 zabitych i ponad 20 rannych. Od regionu Doniecka pod Gorłówkę i jej okolice trwają walki i ostrzał. Sytuacja nie jest jednak jasna. Panuje chaos informacyjny. Separatyści informują, że w kilku miejscach zostali zaatakowani przez bardzo duże siły ukraińskie.

14:00 – Pod miastem trwają wg relacji walki. Służby medyczne mają mieć coraz większe problemy z opatrywaniem i pomocą dla rannych.

13:50 – W Gorłówce są straty wśród ludności cywilnej. Ukazał się filmik oraz zdjęcia iż np. komuś pocisk/odłamek urwał sporą część głowy.

13:45 – Separatyści podają, że Motorla żyje.

13:30 – Zmasowana salwa z kilku BM-21 rozstawionych w Doniecku:

13:06 – Gorłowka jest 6 godzin pod ogniem – najbardziej intensywnym w historii tego konfliktu. Tak podają separatyści.

12:52 – W Doniecku ulice miały zrobić się puste. Większość mieszkańców chroni się jak może. Wokół miasta trwają walki i intensywna wymiana ognia artyleryjskiego. Idzie atak na lotnisko w Doniecku. W regionie było widać pożary (czarny intensywny dym) co świadczy iż mogły zostać porażone jakieś pojazdy.

12:50 – Z regionu Gorłówki płyną coraz bardziej niepokojące informacje. W Gorłówce miała ruszyć pilna mobilizacja mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat, którzy przeszli przeszkolenie wojskowe.

12:40 – Podsumowanie wydarzeń z ostatnich godzin:

– Głównym punktem zainteresowań w tym momencie powinna być Gołówka. Od kilku godzin w jej regionie oraz na same miasto spada ciężki ostrzał artyleryjski z różnych systemów artyleryjskich. Od strony wsi Artiomowoje-Leninskoje oraz od Ozierianiwki do miasta dochodzą odgłosy walk. W innych regionach Gorłówki także mają trwać walki. Prawie całe miasto ma być odcięte od energii elektrycznej – m.in. z tego powodu od ponad godziny jest bardzo mało informacji z miasta. Są także problemy z dostępem do wody. Wiadomo że separatyści jak i mieszkańcy informowali, że nad miastem krążą ukraińskie samoloty i atakują cele na przedpolach miasta. Separatyści wydali poleceniem mieszkańcom miasta i okolicznych miejscowości aby do odwołania przebywać w schronach i piwnicach. W mieście co jakiś czas mają odzywać się syreny alarmowe i odgłosy karetek.

– W regionie Doniecka, a szczególnie na terenie lotniska toczą się od kilku godzin gwałtowne walki. Trwa ukraińska ofensywa w tym regionie. Co jakiś czas widać pożary. Region lotniska jest ostrzeliwany przez artylerię (prawdopodobnie jednej i drugiej strony). Okoliczne miejscowości także są atakowane przez systemy artyleryjskie (po jednej i drugiej stronie frontu). Pod Awdijiwką mają toczyć się jakieś walki.

– W regionie Ługańska dochodzi do ostrzałów artyleryjskich. Prawdopodobnie duża część Stanicy Ługańskiej jest pod kontrolą separatystów. Od jutra ma być zawieszenie broni na jeden dzień (świąteczny) ale wydaje się to wątpliwe.

– W regionie Mariupola od rana odnotowano kilka ostrzałów artyleryjskich. Kilka punktów kontrolnych sił ukraińskich miało zostać ostrzelane.

– Doradca prezydenta Petra Poroszenki, Jurij Biriukow oznajmił, że ukraińskie wojska zgrupowane na zachód od Doniecka otrzymały rozkaz otwarcia ognia na pozycje prorosyjskich separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Zadanie to jest konsekwentnie realizowane od samego rana. Wszędzie od Doniecka po Debalcewo trwa ostrzał artyleryjski.

1:50 – Od kilku minut trwa ostrzał Gorłówki (źródło: https://twitter.com/BFultimate/status/556613156848431105).

1:17 – Reportaż z wczorajszego ataku: http://tsn.ua/static/app/swf/vplayer.swf?media_id=384631886&section_id=1551&resource_id=20&referer=http%3A%2F%2Fwww.wykop.pl%2Ftag%2Fukraina%2Fwszystkie%2F%3FnsQ%3D%2523ukraina&autostart=false&config_file=http://tsn.ua/static/app/video/config_embed.xml&timestamp=1421539333

0:35 – W tym momencie na terenie Donbasu ma panować względny spokój. Nie ma większej liczby ciekawych informacji z innych regionów niż obszar donieckiego lotniska. Tutaj jak i w okolicy co jakiś czas dochodzi do wymiany ognia oraz ostrzałów artyleryjskich.

0:06 – Na lotnisku ma się bronić 50 żołnierzy.

17 stycznia 2015 r. – sobota

23:37 – Pojawiają się plotki, że „sławny” Motorola został zabity w walce. Należy czekać jednak na potwierdzenie jego śmierci lub zdementowanie.

23:24 – Mniej więcej od 23:10 do 23:22 trwał intensywny ostrzał artyleryjski na północ od lotniska w Doniecku.

22:51 – W miejscowości Piaski po ponad godzinie względnego spokoju znów miały zacząć się walki.

22:50 – Lotnisko w Doniecku nie tak dawno temu:

22:45 – Pod Ługańskiem miał zginąć 1 ukraiński żołnierz a 3 zostało rannych na skutek improwizowanego ładunku wybuchowego prawdopodobnie dostarczonego przez starszą osobę. Nieoficjalnie mowa, że był to słój z miodem.

22:20 – Przygotowania sił ukraińskich do walki:

22:10 – Bardzo nieoficjalne źródła (bardzo – tj. Nigosjana- sanitariusz ukraiński – źródło za militarium.pl) dziś Kijów miał stracić do 18 godziny 20 zabitych i 54 rannych. Źródło jest jednak niezbyt oficjalne i może być dalekie od prawdy. W kilku innych miejscach też podają takie liczby. Podaje tylko jako ciekawostkę!

22:03 – Ukraińskie siły w drodze na pozycje wyjściowe przed dzisiejszym atakiem z godziny 17:

21:35 – Do informacji proszę podchodzić z dystansem wiadomo dlaczego. Obecnie Ukraińcy mają kontrolować parter, 1, 2. i większość 3 piętra. 4 piętro i dach jest pod kontrolą separatystów. Co do parkingu to nie podano żadnej informacji. Te informacje podały źródła pro-kijowskie. Wydaje się jednak, że tak różowo to tam nie jest. Mało wiadomo w sumie.

21:25 – I wokół Doniecka zapanował spokój. Przynajmniej w tym momencie. Tak apropo podawane przez niektórych w różnych miejscach informacje o wejściu armii ukraińskiej 2 km w głąb Doniecka nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

21:03 – Ługańska Republika Ludowa ogłosiła mobilizacje.

20:58 – Oddziały prorosyjskie w ciągu ostatnich godzin ostrzelały 3 wsie (np. Mykołajiwka) znajdujące się pod Mariupolem. Łącznie było 4 ataki wykonane za pomocą moździerzy oraz podobno zestawów ppk. Nie ma jednak ofiar.

20:42 – Niektóre źródła ukraińskie podają, że mimo strat udało się dostarczyć do obrońców nowego terminalu trochę zaopatrzenia i ewakuować rannych.

20:35 – Na lotnisku od kilku minut znów trwają walki. Nie jest to jednak atak ukraiński. Pod Mariupolem zwiększyła się w ciągu ostatnich godzin liczba przypadków ostrzałów.

20:18 – Pod Gorłówką co jakiś czas ma się odezwać artyleria. Nie jest to jednak intensywny ostrzał. Są dość spore przerwy gdy panuje spokój. Pod Donieckiem co jakiś czas widać i słychać odgłosy pracy artylerii (ale głównie poza portem lotniczym).

20:10 – Ukraińcy mieli ewakuować 3 zabitych i 23 rannych z lotniska w Doniecku. Nie wiadomo ile w tym prawdy.

20:04 – W Doniecku względy spokój po nieudanym ataku ukraińskim. Zobaczymy na jak długo. W Piaskach nadal toczą się walki (część miejscowości mają separatyści, część to ziemia niczyja a część kontroluje strona ukraińska). Filmik z pracy BM-21 należącego do separatystów – prowadzą ogień z miasta:

19:56 – W Piaskach nadal toczą się walki.

19:55 – Donieck – ostrzał artylerii:

19:31 – Dziś lotnisko atakowała 93. BZmech. w sile 2 batalionów zmechanizowanych i kompanii czołgów przy wparciu artylerii. Wstępne dane mówią o załamaniu się ataku. Brygada miała stracić nawet do 7 wozów pancernych – 2-3 czołgi T-64 zniszczone ogniem bezpośrednim, 1-3 uszkodzone na minach i porzucone, 1 BMP-2 (nie wiadomo czy desant się ewakuował).

19:20 – Pod Gorłówką trwa wymiana ognia oraz pracuje artyleria. Wzmaga się ostrzał artylerii w całym jej regionie. Nie jest jednak jeszcze bardzo intensywny.

19:16 – Mowa jest o 3 zabitych i 20 rannych po stronie ukraińskiej.

19:13 – Coraz więcej źródeł podaje, że ukraiński atak się nie powiódł. Separatyści mieli odeprzeć atak i zadać wojskom rządowym straty.

18:53 – Pod Donieckiem od kilku minut dość wyraźnie spadła intensywność walk.

18:52 – W regionie Ługańska możliwe jest 2-dniowe zawieszenie broni.

18:48 – Separatyści się chwalą, że odparli atak zadając straty Ukraińcom w postaci  3 czołgów T-64 i 1 BMP-1. Do teki kilku rannych i zabitych. Sami także informują, że ponieśli straty w ludziach (głównie rannych).

18:24 – Strona ukraińska potwierdza rozpoczęcie ataków na region lotniska oraz operacji pomocniczych (prawdopodobnie walki w miejscowości Marjinka). Prawie całe miasto jest co jakiś czas okładane przez artylerię. Również płyną informacje o spadających pociskach z miasta Makiejewka. Wsie kontrolowane przez armie ukraińską są ostrzeliwane przez separatystów (w sumie nic nadzwyczajnego w ostatnich dniach). Duża część Doniecka została bez energii elektrycznej. Jedna i druga strona ściąga w region posiłki. Walki nadal trwają. To pierwsze tak duże starcie od kilkunastu tygodni.

18:14 – Trwają walki w miejscowości Marjinka. Tam też ma iść wspomagający atak sił rządowych.

18:13 – Separatyści potwierdzają że trwa najsilniejszy od kilku tygodni atak sił rządowych. Atakować ma od 10 do 15 czołgów, wspartych przez podobną liczbę bojowych wozów piechoty i artylerię. Wszystko pod ogniem artylerii.

18:08 – Przez Donieck przejechać miała bardzo duża kolumna sprzętu różnego typu jadąca w stronę lotniska. Być może to oznacza, że separatyści ściągają posiłki z powodu ukraińskiego ataku. Na kamerce widać, że w miejscowościach na północ od lotniska idzie bój.

17:59 – Port lotniczy za ok. 1 mld USD praktycznie przestał istnieć w ciągu ostatnich kilku dni walk. Kijów nawet chyba jeszcze kredytu za jego budowę nie spłacił, a obiekt wraz z pasem startowym nadaje się do rozbiórki i odbudowy od zera. Obecnie na północ od lotniska toczą się walki. Z miasta co jakiś czas separatyści otwierają ogień z systemów artyleryjskich. Nie wiadomo jaki cel ma akcja ukraińska, jak obecnie przebiega i czy zakończy się sukcesem. Do działań w regionie lotniska miała wejść kompania czołgów ze strony rządowej.

17:35 – Daleko na północ od miasta widać co jakiś czas odpalane flary. To znaczy, że mogą mieć tam miejsce nadal walki.

17:30 – Odgłosy ostrzałów w Doniecku:

https://www.youtube.com/watch?v=QZX3Yt2XI58

17:24 – W mieście Popasna 1 osoba zginęła, a 4 są ranne. Miejscowość została ostrzelana przez artylerię prorosyjską.

17:15 – „Cyborgi” kontrolują na chwile obecną większość piwnicy, parter, I piętro oraz większość II piętra. Separatyści znajdują się na pozostałych kondygnacjach.

17:10 – Donieck:

https://www.youtube.com/watch?v=rSdhYb93sQ0&feature=youtu.be

17:04 – Filmik z Gorłówki:

17:02 – Obecnie brak dokładnych informacji na temat ukraińskiego ataku. Ludzie z regionu piszą, że od ponad godziny trwają tam walki. Obecnie artyleria chyba chwilowo zaprzestała pracy.

17:01 – Donieck zestawy BM-21 należący do separatystów w akcji:

https://www.youtube.com/watch?v=GQJvBOyi9ps

16:55 – Ostrzeliwana jest Gorłówka. Na miasto poszły m.in. salwy z BM-21.

16:52 – Trwają ciężkie walki w Doniecku. Można je obserwować na żywo:

16:47 – Od 40 minut prawdopodobnie dwa bataliony ukraińskiej armii z Piasek próbują przebić się pod osłoną artylerii na lotnisko. Idzie bój. Należy czekać na potwierdzenie informacji!

16:45 – Kilka ciekawych informacji. Wczoraj był tylko jeden atak na lotnisko ze strony ukraińskiej. Zakończył się on klęską. Dwa czołgi które w nim brały udział zostały rozbite. Kilka innych wozów z zaopatrzeniem zniszczone lub poważnie uszkodzone. Wieczorem miał być drugi szturm, ale nastąpiło tylko przygotowanie artyleryjskie. Do ataku sił liniowych nie doszło.

15:25 – Rozpoczął się ostrzał Gorłówki. Rozejm trwał ok. 15 godzin.

15:18 – Atak na lotnisku w Doniecku to próba wybicia korytarza i ewakuacji rannych oraz dostarczenia zaopatrzenia i posiłków. Nie jest to operacja odbicia całego portu lotniczego! Informacja potwierdzona!

15:10 – Sytuacja sił ukraińskich na lotnisku miała ulec niedużej poprawie. Udało się odbić część pozycji z rąk separatystów i dostarczyć obrońcom zaopatrzenie. Trwa ewakuacja rannych i zabitych. W nowym terminalu toczą się walki. Separatyści z systemów artyleryjskich ostrzeliwują sąsiednie wsie aby utrudnić atak wojsk ukraińskich.

15:02 – Dowody na to, że artyleria ukraińska użyła BM-27 jeśli ktoś miałby wątpliwości:

https://www.youtube.com/watch?v=8DJR6OnhQ_U

14:53 – Dowództwo ATO podaje, że trwają ciężkie walki. Straty mają być coraz większe i obecnie wojsko skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa ewakuowanym rannym żołnierzom.

14:48 – BM-21 sił prorosyjskich w drodze na pozycje:

14:42 – Pojawiają się nieoficjalne informacje, iż atak wojsk ukraińskich miał zakończyć się częściowym sukcesem. Prawdopodobnie udało się stworzyć korytarz do cyborgów. Droga do nich ma być jednak nadal pod ogniem przeciwnika. Walki o lotnisko nadal trwają.

14:38 – Od północy wg władz w Kijowie armia ukraińska straciła 3 zabitych i 18 rannych.

14:26 – Nadal trwa ciężki ostrzał w Doniecku. Słychać odgłosy walk wg. mieszkańców. Chyba można napisać, że dziś definitywnie rozstrzygnie się los lotniska. Jeśli ukraiński atak zostanie powstrzymany to los cyborgów wyda się przesądzony.

14:08 – Pojawiają się nowe informacje na temat nowego terminalu. Armia ukraińska kontroluje obecnie na pewno podziemny parking i parter, a reszta jest w rekach separatystów. Idzie bój o 1 piętro. Reszta budynku jest w rękach separatystów. Oznaczałoby to pogorszenie się sytuacji obrońców. Walki toczą się na dystansie kilku metrów. Strona ukraińska ma mieć tylko dziś i do tej pory ponad 20 rannych i kilku zabitych w tym budynku. Do obrońców dociera zaopatrzenie dowożone czołgami i bojowymi wozami piechoty, aczkolwiek duża część z wysyłanych maszyn jest niszczona przez separatystów. Mają być straty nie tylko w sprzęcie, ale też ludziach. Obecnie armia ukraińska stara się wybić bezpieczny siłą korytarz do obrońców. Toczą się ciężkie walki.

13:36 – W regionie lotniska spadł intensywny ogień z artylerii rakietowej.

13:15 – Według najnowszych informacji sytuacja sił ukraińskich rozlokowanych na wschód od Mariupola uległa pogorszeniu w ostatnich dniach. Armia dla bezpieczeństwa własnych żołnierzy musiała opuścić kilka wcześniej utrzymywanych pozycji. Także duża część mieszkańców miejscowości położonych na wschód i północny-wschód od miasta uciekła do samego miasta. Obecnie pozycje separatystów są tuż obok wschodnich rogatek Mariupola. W regionie panuje duża obawa w społeczeństwie iż separatyści wraz z wojskami rosyjskimi będą chcieli otoczyć i szturmować miasto. Ma to związek m.in. z koncentracją sił rosyjskich w regionie miasta Taganrog.

13:08 – Jedna i druga strona zgadzają się z tym, że udało się ewakuować rannych oraz zabrać ciała w czasie ostatniego chwilowego zawieszenia broni.

12:58 – Źródła ukraińskie podają, że od nocy ostrzeliwana jest co jakiś czas Awdiejewka. Nie jest to jednak wbrew pozorom działanie stricte „terrorystyczne”. W tym regionie znajdują się bardzo duże siły ukraińskie – co najmniej 2 bataliony piechoty, batalion pancerny i kilka dywizjonów artylerii oraz pododdziały wsparcia logistycznego.

12:48 – Przez Szachtarśk miała przejechać duża kolumna transporterów opancerzonych kierując się na Donieck. Oczywiście nikomu nie chciało się zrobić zdjęcia…

12:40 – Pojawiły się informacje, że ostrzelana została miejscowość Krymske, która jest w rękach ukraińskich. Przez dłuższy czas były spekulacje kto ją kontroluje. Miejscowość położona jest nad rzeką Siewiernyj Doniec na wschód od miasta Słowjanoserbśk.

12:25 – Separatyści w Gorłówce ostrzegają, że dziś armia ukraińska ma przypuścić bardzo gwałtowny ostrzał na miasto. Donoszą także o dużej koncentracji sił wokół miasta. Z drugiej strony także mieszkańcy piszą, że w mieście jest od kilku dni wyjątkowo dużo sprzętu i oddziałów prorosyjskich (tak apropo – piszę separatyści/prorosyjskie itd. gdyż oficjalnie nie ma stanu wojny między Ukrainą a Rosją w ujęciu prawnym. I tym się tylko kieruje. Ani Ukraina, ani Rosja wojny nie wypowiedziała, choć wiadomo nie od dziś, że bez Rosji rewolucja w Donbasie dawno miałaby swój finał. Dowodów na pomoc Rosji, jak i obecność jej pododdziałów (a w pewnym momencie batalionowych grup bojowych jest pełno). Obecnie jednak duża część sił to miejscowi na rosyjskim sprzęcie, ochotnicy i najemnicy. Nawet wg. Kijowa co najwyżej 1/3 to pododdziały stricte rosyjskie).

12:28 – Ostrzał lotniska:

https://www.youtube.com/watch?v=IiZl1huhIHY

12:18 – Miejscowość Piaski jest pod kontrolą sił rządowych. Odwrót to tak naprawdę była tylko rotacja sił.

12:15 – Potwierdzony jest koniec zawieszenia broni na lotnisku. Walki nie trwały od godziny 5 do ok. 11:30.

12:10 – Sytuacja w Donbasie po kilku godzinach przerwy:

– Częściowo wyjaśniła się sytuacja na lotnisku. Do godziny 5 rano trwały tam walki po czym siły prorosyjskie poprosiły o zawieszenie broni w celu ewakuacji rannych oraz pozbierania ciał zabitych. Zawieszenie broni było także na rękę siłom ukraińskim, które dzięki temu również mogły udzielić pomocy rannym, pozbierać zabitych, przegrupować się oraz co najważniejsze dostarczyć posiłki, amunicję i żywność. Koniec zawieszenia broni nastąpił ok. 11:20-30. Siły ukraińskie zdołały obronić większą część nowego terminalu, aczkolwiek nadal nie kontrolują dachu oraz III i IV piętra. Prawdopodobnie armii ukraińskiej udało się opanować większość lub całe II piętro. Pod kontrolą separatystów jest jednak większość innych terenów portu lotniczego w tym m.in. rumowisko po starym terminalu, duża część zabudowań technicznych oraz lokalny hotel i zabudowania położone na południe i południowy-wschód od lotniska. Ukraińcy kontrolować mają rumowisko wieży kontroli lotów i stacje meteorologiczną. Tak jak i w poprzednich dnia prawie cały port może być kryty przez ogień z broni ciężkiej jaką dysponują separatyści. Z tego też powodu sytuacja obrońców w razie zakończenia zawieszenia broni będzie ponownie dość trudna i skomplikowana. Prawdopodobnie dziś należy się spodziewać wznowienia walk.

– Sytuacja na południe od Doniecka do Mariupolu jest stabilna. Przez noc doszło tylko do kilku ostrzałów artyleryjskich oraz kilku małych potyczek (wymiany ognia).

– W regionie Gorlówki w nocy także doszło do kilku ostrzałów artyleryjskich ale nie skierowanych bezpośrednio na miasto. Obecnie panuje spokój.

– Trudna sytuacja przez całą noc oraz teraz panuje w regionie Debalcewa. Ci jakiś czas ma dochodzić do ostrzałów artyleryjskich. W nocy w kilku wsiach położonych w regionie miasta miały miejsce potyczki. Ich skala nie była jednak duża i prawdopodobnie do stacjonarnej wymiany ognia z karabinów maszynowych.

– W regionie Ługańska do teraz dochodzi do lokalnej wymiany ognia tak artyleryjskiego jak i z broni maszynowej. Jedna i druga strona przyjmuje jednak postawę defensywną.

– Obecna noc zaliczyć możemy do najbardziej spokojnych od ostatniej niedzieli.

1:40 – W regionie lotniska w Doniecku nadal słychać odgłosy pracy artylerii oraz eksplozje. W regionie Gorłówki oraz na północ od Ługańska słabe i bardzo rzadkie ostrzały o niebyt wielkiej intensywności. A na teraz to tyle. W okolicy południa podsumowanie wydarzeń z nadchodzących kilku godzin.

1:09 – Prawdopodobnie nastąpił koniec zawieszenia broni w regionie Gorłówki. Doszło do kilku ostrzałów, ale na przedpolach miasta.

0:50 – Artyleria nadal prowadzi ognień.

0:39 – W regionie lotniska miał miejsce dość silny ostrzał artyleryjski.

0:28 – Zawieszenie broni w Gorłówce jest nadal respektowane przez separatystów oraz armie ukraińską.

***

Wydarzenia z Donbasu od 11 do 16 stycznia 2015 r. w poniższym linku!!!

http://www.nowastrategia.org.pl/walki-w-donbasie-informacje-na-biezaco/

***

Z oczywistych powodów wszystkie informacje podawane są z opóźnieniem wynoszącym od kilku do nawet ponad dwóch godzin! Jeśli nie ma informacji przez więcej niż kilka godzin to znaczy, że autor żyje życiem prywatnym! Informacje należy traktować z dystansem ponieważ trwa wojna informacyjna! Staram się zrobić co się da i przekazać informacje, ale to trudne zadanie. Jeśli coś okaże się, że nie było prawdą będzie odpowiednia notka. Autor nie będzie wstawiał do tekstu zdjęć z powodów prawnych! Ograniczy się jedynie do filmików lub przekierowywań.

Komentarze

Politolog, historyk wojskowości specjalizujący się w historii armii francuskiej w XX w. oraz współczesnych konfliktach zbrojnych.