Ukraińska armata samobieżna 2S7 Pion / Źródło: Wikimedia Commons

Walki w Donbasie – 11-16 stycznia 2015 r.

Od niedzieli 11 stycznia 2015 r. nastąpiło wznowienie intensywnych walk i ostrzałów artyleryjskich w Donbasie. Z każdym dniem sytuacja w regionie ulega pogorszeniu. Mnożą się ostrzały artyleryjskie, dochodzi do coraz większej liczby potyczek, trwa bitwa o lotnisko w Doniecku, ciągle ostrzeliwana jest Gorłówka, a wszystko to powoduje coraz większą liczbą ofiar cywilnych i dalszymi stratami materialnymi w regionie. Z tego też powodu w miarę naszych skromnych możliwości postaramy się Państwu przedstawiać w sposób chronologiczny i zwięzły przez najbliższe dni najważniejsze wydarzenia z Donbasu.

Wydarzenia z Donbasu od 17 stycznia 2015 r. w poniższym linku!!!

http://www.nowastrategia.org.pl/walki-w-donbasie-17-21-stycznia-2015-r/

***

16 stycznia 2015 r. – piątek

23:49 – Informowałem, że w regionie miejscowości Łutuhyne  separatyści mieli wysadzić most z niewiadomych powodów. Oto dowód:

https://www.youtube.com/watch?v=5wTd-04Mm4k

23:42 – Z regionu Doniecka od 15 minut co jakiś czas dobiegają odgłosy eksplozji. Kilka z nich było dość silne.

23:03 – Lotnisko w Doniecku:

22:40 – Pożar cystern kolejowych w Charkowie. Transportowały paliwo dla armii:

22:20 – W Doniecku od kilkunastu minut spokój.

21:58 – W Gołówce zawieszenie broni – prawdopodobnie do północy czasu lokalnego lub rana. Ma to związek z sytuacją ludności cywilnej oraz prawdopodobnie rannymi.

21:50 – Sytuacja na lotnisku: Brak informacji na temat ukraińskich postępów ukraińskiego. Stary terminal został praktycznie całkowicie rozwalony po dzisiejszym ciężkim ostrzale artyleryjskim. Centrala część od pasa startowego się zawaliła. Znajdujący się blisko hotel jest poważnie uszkodzony, a supermarket prawie w całości się zawalił. Bardzo mocno ucierpiał też nowy terminal. Część dachu od strony starego terminalu uległa zawaleniu. Ukraińcy kontrolują z dużym trudem podziemny parking, 1 i 2 piętro oraz walczą na 3. Na 4 i na dachu są separatyści. Sytuacja sił ukraińskich jest ciężka – kończy się amunicja, żywność oraz możliwości walki nocnej.

21:29 – W Doniecku spokój. Wg. mieszkańców pod miastem słychać jednak wymianę ognia z karabinów maszynowych.

21:18 – Pod Dokuczajewskiem strona rządowa ostrzelała kilka pozycji separatystów.

21:17 – Na północ od Ługańska odnotowano kilka przypadków ostrzału artyleryjskiego w ciągu ostatnich kilku godzin.

21:16 – W Odessie prawdopodobnie doszło do wybuchu gazu/butli gazowej.

21:00 – Eksplozja w centrum Odessy. Brak szczegółów.

20:58 – Początek ukraińskiego ostrzału artyleryjskiego:

20:50 – W regionie donieckiego lotniska znów trwa intensywna wymiana ognia.

20:48: Pożar domu w Gorłówce spowodowany trafieniem pocisku:

20:24 – Od 10 minut ciężki ostrzał artyleryjski w regionie lotniska. Prawdopodobnie to może być przygotowanie ogniowe przez atakiem sił ukraińskich.

20:08 – Nie odbędą się jutrzejsze rozmowy pokojowe w Mińsku.

20:03 – Potwierdzona jest informacja o nagłym wprowadzeniu zawieszenia broni w Gorłówce.

19:53 – Potwierdzone jest to, że popołudniowy kontratak sił ukraińskich na lotnisko się nie powiódł.

19:50 – Nieoficjalnie mówi się, że za godzinę w Gorłówce między separatystami a armią ukraińską ma dojść do zawieszenia broni (chwilowego).

19:45 – Położenie obrońców nowego terminalu ma być „tragiczne”.

19:35 – Prawdopodobnie prawie całe lotnisko jest w rękach separatystów. W nowym terminalu na parterze i I oraz II piętrze bronią się już tylko  grupki ukraińskich żołnierzy, którzy są w ciężkim położeniu. Sami to przyznają. Większość budynku jest w rękach separatystów co widać po publikowanych przez nich zdjęciach. https://vk.com/video-57424472_171230278?z=video-57424472_171230278%2Fclub57424472%2Calbum-57424472

19:07 – W północnej części Gorłówki mają trwać walki. Trwa wymiana ognia karabinowego. Separatyści wzywają natychmiast mieszkańców do niewychodzenia na ulice i schronienia się. Za kilkanaście minut będzie więcej informacji – być może bój idzie tylko o jakieś wysunięte pozycje na przedpolu.

18:52 – Na północ od Gorłówki rozpoczęły się walki. Mieszkańcy donoszą o odgłosach broni maszynowej.

18:40 – Pod Gołrówką co jakiś czas dojdzie do ostrzału. Z przesyłanych zdjęć widać, że jest przynajmniej jeden duży pożar w okolicy miasta. W samej Gorłówce ostrzał nie jest intensywny.

18:30 – W okolicach Taganrogu (Rosja) widziano kolejny transport kolejowy ze sprzętem wojskowym w tym m. in. wozami BWP-1 i czołgami T-72B. Transport jechał w kierunku granicy z Rosją.

18:20 – Pod Mariupolem zginął dowódca  73. Centrum Morskich Operacji Specjalnego Przeznaczenia. 8 żołnierzy jest rannych. W samochód uderzył pocisk moździerzowy.

17:20 – Walki pod Donieckiem nadal trwają. Sytuacja taktyczna nie jest znana.

16:50 – Pod Mariupolem zginął co najmniej 1 żołnierz a 6 zostało rannych.

16:48 – Zdjęcia z Gorłówki: http://gorlovka.media/1280-rezultaty-obstrela-gorlovki-nacistskoj-gvardiej-15-yanvarya-2015-goda/

16:40 – Siły ukraińskie odparły atak na Orłowo-Iwanowkę położoną w regionie Debalcewa.

16:12 – Walki w regionie lotniska:

16:10 – Bardzo nieoficjalne informacje mówią o ukraińskiej ofensywie w regionie lotniska. W ataku osłanianym przez artylerię mają brać udział pojazdy pancerne – przynajmniej kilka. Informacja jest jednak bardzo świeża i wymaga dalszego potwierdzenia!

15:55 – Zdjęcia z Gorłówki: http://nvua.net/ukraine/-gorlovka-posle-artobstrelov-fotoreportazh-29810.html

15:50 – Pod Donieckiem nadal trwają walki i ostrzał. Wg. separatystów lotnisko zostało zdobyte. Brak potwierdzenia.

15:30 – W regionie Gorłówki dalszy ostrzał artylerii.

15:06 – Link do mapy przedstawiającej m.in. ostatnie wydarzenia: http://ic.pics.livejournal.com/kot_ivanov/71733898/33566/33566_900.jpg

14:40 – Tej nocy w Doniecku można było zaobserwować duży ruch wojsk. Na filmiku widać m.in. zestaw przeciwlotniczy:

14:40 – W Doniecku słychać eksplozje. Prawdopodobnie nadal toczą się walki wokół lotniska.

14:00 – Ukraińska artyleria w akcji:

13:37 – Okolice Dniepropetrowsk – groby ukraińskich żołnierzy:

13:32 – Dopiero teraz pojawiła się informacja, iż wczorajszego dnia przez wiele godzin trwały walki o miejscowość Nikishyne położoną w regionie Debalcewa.

13:26 – Samoobrona Gorłówki podaje, że po kilku godzinach względnego spokoju miasto znów zaczyna być ostrzeliwane. Jeden z mieszkańców napisał, że popierał Ukrainę, ale po ostatnich wydarzeniach będzie pierwszym który stanie do walki po stronie separatystów…

13:24 – Rządowy BM-21 w akcji:

13:20 – W dzielnicy Pietrowski należącej do Doniecka w ciągu ostatnich 3 dni zginęły 4 osoby, a 3 zostały poważnie ranne na skutek ostrzałów. Liczba ofiar może być jednak większa.

13:00 – Podsumowanie ostatnich kilku godzin:

– Władze Ukrainy poinformowały oficjalnie o toczącym się przegrupowaniu wojsk oraz ściąganiu posiłków w najbardziej niebezpieczne obszary Donbasu;

– W regionie Mariupola przez całą noc był spokój. Doszło jedynie do kilku niedużych incydentów m.in. ostrzału moździerzowego jednego z ukraińskich punktów kontrolnych. Nikomu jednak nic się nie stało.

– Pod Donieckiem przez całą noc i poranek dochodziło do lokalnych potyczek oraz ostrzałów artyleryjskich. Obecnie w regionie lotniska co jakiś czas trwa wymiana ognia i dochodzą odgłosy walki. To oznacza że lotnisko nadal się broni. Nadal nie jest jasne jak wygląda dokładna sytuacja taktyczna w jego regionie! Jedna i druga strona od wczorajszej nocy twierdzi to samo.

– Pod Gorłówką do samego rana trwał ostrzał artyleryjski – łącznie ponad 9 godzin. W mieście odnotowano duże straty – wiele budynków zostało uszkodzonych. Wybuchło kilka pożarów. Liczba zabitych i rannych miała przekroczyć 10 osób. Obecnie w regionie wg. mieszkańców dochodzi do walk oraz wymiany ognia artyleryjskiego, aczkolwiek ostrzał miasta jest już mniej intensywny. Separatyści w kilku miejscach mieli zająć pozycje wojsk ukraińskich, aczkolwiek nie ma na to potwierdzenia. Pojawiły się informacje o dużej koncentracji sił w samym mieście oraz plotka, że oddziały prorosyjskie będą chciały przypuścić atak i otoczyć Debalcewo. Mieszkańcy piszą, iż obawiają się dzisiejszego dnia i nocy, gdyż nie widzieli jeszcze takich ruchów wojsk w swoim mieście.

– W regionie Debalcewa przez noc dochodziło wyłącznie do wymiany ognia artyleryjskiego. Nie było on jednak intensywny.

– W regionie Ługańska doszło wg. Kijowa do ok. 35 ataków na wojska ukraińskie oraz miasta i miejscowości przez nie kontrolowane. Wiadomo także, że ostrzeliwane było kilka miejscowości położonych na północ od Ługańska. W regionie miejscowości Łutuhyne na drodze T1318 separatyści mieli wysadzić most z niewiadomych powodów.

1:30 – Na ten moment tyle informacji. Na zakończenie ogólne informacje z ostatnich godzin. Od Mariupola po Donieck spokojnie. W regionie lotniska w Doniecku tylko przez chwile była wymiana ognia i ostrzał, a tak to spokojnie. Gorłówka i region – ciągły ostrzał i końca nie widać. Debalcewo – w miarę spokojnie – bardzo rzadko jakiś ostrzał. Brak informacji o starciach.  Region rzeki Siewierny Doniec w miarę spokojnie.

1:05 – Gorłówka jest nadal ostrzeliwana z artylerii lufowej, rakietowej i moździerzy. Początek ataku artyleryjskiego na nią i jej przedpola rozpoczął się ok. godziny 19:20/30.

0:40 – W Doniecku po ok. pół godzinnej wymianie ognia znów zapadł spokój. Nie mogą tego powiedzieć jednak mieszkańcy regionu Gorłówki. Mimo środka nocy jedna i druga strona nie kładzie się spać.

0:23 – Siły ukraińskie na lotnisk nadal się bronią i walczą. To jest jedyna pewna informacja. Dokładna sytuacja taktyczne jest jednak ciężka do ustalenia. Każda strona ma różną wersje wydarzeń i obecnej sytuacji. Wg. Kijowa większość nowego terminalu oraz wieża kontroli lotów (jej resztki) są w ich rękach, udało się dostarczyć obrońcom posiłki oraz ewakuować rannych.  Sytuacja ma być ciężka, ale ataki wroga odparte. Wg. separatystów strona ukraińska się jeszcze co prawda broni w ruinach wieży kontroli lotów oraz kontroluje tylko 1 piętro nowego terminalu, ale kwestią godzin ma być zdławienie oporu. Poczekamy, zobaczymy… Obecnie w Doniecku od nowa słychać eksplozje i odgłosy walki dochodzące z lotniska.

0:10 – W Doniecku po długim okresie spokoju słychać eksplozje. Nie są jednak częste ani silne i prawdopodobnie dochodzą z lotniska.

15 stycznia 2015 r. – czwartek

23:59 – Gorłówka z małymi przerwami już prawie 6 godzin pod ostrzałem. Pociski spadają na miasto jak i sąsiednie wsi. Są informacje o lokalnej ale niezbyt intensywnej wymianie ognia z karabinów maszynowych. Miasto z małymi przerwami jest atakowane od godzin popołudniowych w niedzielę. W okolicach Doniecka doszło do kilku eksplozji ale ogólnie cisza i spokój. W innych regionach tak samo.

23:30 – Dlaczego Gorłówka jest tak intensywnie ostrzeliwana? Powodem tego jest jej położenie i układ frontu w regionie. Pozycje separatystów w tym regionie wgryzają się w ugrupowanie sił ukraińskich. Dzięki temu miasto to jest dogodnym punktem z którego to separatyści/jednostki rosyjskie mogą wyprowadzić uderzenie w 4 kierunkach.

Pierwszy z nich umożliwia zaatakowanie Debalcewa z trzech stron – od zachodu, południa i północy. Atak z wszystkich trzech kierunków byłby bardzo groźny dla strony ukraińskiej ze względu na to, iż ta musiałaby rozproszyć swoje siły w regionie. W razie braku możliwości odparcia tego ataku odwrót byłby bardzo utrudniony i wiązał się z przejściem przez teren znajdujących się w zasięgu ognia artyleryjskiego i moździerzowego separatystów.

Drugi z nim pozwalałby z siłami operującymi w regionie Ałczewśka uderzyć w region Artemowska w regionie którego są duże magazyny uzbrojenia, dzięki czemu udałoby się otoczyć duże i silnie okopane siły ukraińskie w regionie miasta Debalcewa, a następnie zdobyć to istotne dla regionu miasto. Znajdują się tam ważne zakłady przemysłowe oraz jest to ważny węzeł komunikacyjny. Jego utrata byłaby dużym wzmocnieniem dla separatystów oraz klęską o znaczeniu operacyjnym dla sił rządowych.

Trzeci kierunek pozwala wyprowadzić uderzenie na linii Dzierżynsk – Konstantinowka –Kramatorsk, zająć ważne lotnisko w regionie, rozciąć siły ukraińskie na dwie części oraz bardzo poważnie zagrozić siłom rządowym w regionie Debalcewa.

Ostatni kierunek umożliwia atak Krasnoarmijśk co zmusiłoby siły ukraińskie znajdujące się na północ od Doniecka podjąć działania odwrotowe aby nie zostać otoczonym, lub też walczyć z frontem odwróconym o 180 stopni będąc jednoczenie naciskanym od południa i wschodu.

Z tego też powodu od niedzieli artyleria ukraińska praktycznie ciągle atakuje obszar tego miasta jak i je samo. Z kolei w razie ukraińskiej ofensywy, która teraz prawdopodobnie ruszyłaby z tego regionu i kierowała się na południe oraz południowy-wschód w region Makiejewki i Charcyźk pierwszym celem byłoby otoczenie i zneutralizowanie Gorłówki, a następnie myśleć o bezpiecznym otoczeniu Doniecka. Bez opanowania Gorłówki manewr na południe byłby zbyt niebezpieczny.

23:06 – W Gorłówce i jej regionie od nowa pracę zaczęła artyleria, lecz ogień nie ma być intensywny. W regionie Doniecka „grobowa cisza”. Wg mieszkańców pierwszy raz od kilku dni jest tak cicho i spokojnie.

22:47 – Po ponad 3 godzinach ostrzału w z Gorłówki ponownie płyną informacje o tym, że skończył się ostrzał miasta. Tak jak wcześniej może to być chwilowa przerwa.

22:35 – Gorłówka nadal jest ostrzeliwana. W innych regionach Donbasu względny spokój.

22:15 – Po chwili spokoju Gorłówka z nów jest ostrzeliwana.

22:12 – W Gorłówce na skutek pożaru zginęło prawdopodobnie 5 osób w tym 2 dzieci.

22:11 – W Doniecku wg. Grahama Phillips’a autobus nie został ostrzelany, lecz uderzył w niego z dużą prędkością inny pojazd (prawdopodobnie wojskowych).

22:03 – Po raz pierwszy z Gorłówki wypłynęła informacja iż od kilku minut cisza. Jedynie poza miastem nadal dochodzi do eksplozji. Być może to chwilowa przerwa.

21:40 – Od prawie 2 godzin intensywnie ostrzeliwana jest Gorłówka. Kilka osób w tym dzieci miało zostać rannych i trafić do szpitala. Separatyści odpowiadają ogniem m. in. atakując Awdijiwkę w której to znajdują się duże siły ukraińskie.

21:18 – Separatyści posiadają przynajmniej jeden radar pola walki. Wypłynęły dziś jego zdjęcia z Doniecka.

21:14 – Władze Gorłówki po raz kolejny ogłosiły alarm i nakazały mieszkańcom spędzić noc w schronach i piwnicach lub nie zbliżać się do okien. Pod miastem jak i w nim co jakiś czas spadają pociski artyleryjskie i rakietowe z systemów BM-21.

21:05 – Od 10 minut słychać pod Donieckiem w regionie lotniska i na północ od niego wybuchu. Ostrzał nie jest intensywny. Nadal nie wiadomo jak wygląda rzeczywista sytuacja na lotnisku i w jego regionie. Ostatnia informacja mówi o wycofaniu poddziałów 80. Brygady z miejscowości Pieski, ale pozostawieniu tam sił z innej jednostki.

20:30 – W Doniecku spokój, aczkolwiek na północ od niego ma dochodzić do potyczek i co jakiś czas wymiany ognia. Na kamerce która pokazuje widok na lotnisko praktycznie tego nie widać i nie słychać. Czasem tylko przejedzie wojskowa ciężarówka lub karetka. Jeden raz było widać samochód pancerny.

20:13 – Pod Donieckiem od nowa zaczyna bić artyleria.

20:08 – Nadal nie ma dokładnych informacji z regionu lotniska. Są różne wersje wydarzeń i zajść jakie miały tam miejsce. Wg. części źródeł separatyści kontrolują prawie całe lotnisko wraz z większością nowego terminala. Ukraińcy bronią się tylko na 3 piętrze i jest ich mało. Z regionu miejscowości Pieski (kompletnie zniszczonej ostrzałem) ma wycofywać się armia ukraińska. Nie wiadomo czy to przygotowania do kontrataku (być może jest to gromadzenie sił w polu przed przystąpieniem do jakiegoś manewru), czy też autentyczny odwrót na lepsze pozycje obronne. Jeśli tak to oznacza, iż lotnisko zostało stracone i opór zostanie szybko zdławiony. Wg informacji ukraińskich armia szykuje kontratak, a sytuacja na lotnisku choć bardzo trudna i dynamiczna to ma być do opanowania (wczoraj podali taką samą informację). Armia miała wysłać posiłki obrońcom. Nie pozostaje nic innego jak czekać na dalsze informacje.

20:02 – Awdijiwka jest nadal ostrzeliwana przez separatystów. Artyleria ukraińska nie ostrzeliwuje już praktycznie Makiejewki lecz skupiła się na regionie Gorłówki i samym mieście.

19:40 – Gorłówka ma być ostrzeliwana (lub jej bliskie przedpola). Przez cały dzień miasto w sumie za bardzo nie ucierpiało. Ogień ukraińskiej artylerii skupiał się głównie na jej przedpolach oraz okolicznych miejscowościach.

19:33 – Region Doniecka:

https://www.youtube.com/watch?v=yDOejTRR0hs

19:20 – Wg nieoficjalnych informacji w niektórych ukraińskich mediach mowa jest o odwrocie ukraińskich elementów 80. Brygady Aeromobilnej z miejscowości Pieski.

19:08 – Dziś chyba największe walki mamy za sobą. Dziś doszło chyba do największej liczby potyczek i wymiany ognia. Liczba ostrzałów artyleryjskich w tym momencie wyraźne spadła tak jak i doniesień o potyczkach. Pod Dokuczajewskiem spokój. Tam wymiana ognia artyleryjskiego trwała ponad pół godziny, ale była mniej intensywna niż początkowo informowano. Wokół Doniecka pojedyncze eksplozje i praktycznie brak odgłosów oraz informacji o większych walkach. Prawdopodobnie działania 28. i 95. Brygady choć początkowo wydawało się, że są o dużej skali ostatecznie okazały się jedynie lokalnymi i krótkimi kontratakami. Pod Gorłówką przez cały dzień dochodziło do potyczek i wymiany ognia artyleryjskiego.  Samo miasto nie było jednak praktycznie atakowane (tylko kilka razy spadł bardzo słaby ostrzał). Teraz jest w miarę spokojnie, choć co jakiś czas ktoś napiszę, że gdzieś w oddali ma miejsce jaś eksplozja. W innych regionach brak informacji o sytuacji. Wiadomo jedynie że w regionie Mariupolu dzień minął spokojniej niż wczoraj.

18:52 – W Gorłówce i regionie miał zapanować spokój – mieszkańcy w tej chwili donoszą o pojedynczych eksplozjach daleko od miasta.

18:30 – Nie potwierdziła się informacja o użyciu zestawów Pion przez stronę rządową – nadal brak zdjęcia lub filmiku, a informacja osoby, która to wstawiła „została usunięta”…

18:27 – W Doniecku intensywność walk uległa wyraźnemu osłabieniu. Praktycznie nie słychać od kilkunastu minut większej wymiany ognia.

18:22 – W regionie Debalcewa zrobiło się wg najnowszych informacji spokojnie. Mieszkańcy piszą tylko o pojedynczych i słabych eksploracjach daleko od miasta. W regionie Dokuczajewska artyleria ma już nie prowadzić ognia od przynajmniej 20 minut.

18:14 – Płyną sprzeczne informacje z lotniska. Wg niektórych doniesień nad nowym terminalem wisi już flaga separatystów. Walki jednak mają trwać, lecz bronią się tam już niedobitki sił ukraińskich. Według innych źródeł sytuacja jest bardzo ciężka, ale obrońcy mają odpierać szturmy… Nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na dokładne informacje tj. zdjęcia lub filmiki jednej lub drugiej strony.

18:04 – Nadal są różne dane co do liczy osób zabitych i rannych w autobusie, który dziś został trafiony przez pocisk.

17:59 – Szczastia  – ciężki ostrzał i walki:

17:31 – Kijów ogłosił, że zasadnicza służba wojskowa zostaje przedłużona do 18 miesięcy. Na jej odbycie będą powoływani obywatele w wieku do 27 lat. W czasie trwającej mobilizacji do wojska trafią także kobiety-specjalistki w różnych dziedzinach.

17:30 – Makiejewka nadal jest pod ogniem. Ludzie pochowali się w schronach i piwnicach.

17:18 – W Doniecku zauważono czołgi jadące w stronę lotniska.

17:00 – PILNE! Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy cofnął ograniczenia dla artylerii co do wyboru celów w Doniecku. Artyleria dostałą rozkaz prowadzić ciągły ognień powierzchniowy aż do neutralizacji wszystkich źródeł ognia u przeciwnika w regionie Doniecka i Makiejewce.

16:58 – Pod Dokuczajewskiem i na południe od Doniecka trwa nawała artyleryjska. Pod Donieckiem ciężkie walki. Ukraińska 79. Brygada weszła do Pisek i będzie chciała prawdopodobnie szturmem odbijać otoczone siły na lotnisku (wg pewnych źródeł opór ukraiński zdławiono). W  Krasnogorowke i Marynce atakuje ukraińska 28. BZmech. przy ciężkim wsparciu artylerii. W regionie Gorłówki dalej ciężka wymiana ognia. W regionie Debalcewa wojska ukraińskie miały przejść do ofensywy.

16:48 – Ciąg dalszy ciężkiego ostrzału Makiejewki.

16:28 – W Doniecku i w kilku innych miejscach walki, wymiana ognia artyleryjskiego i informacje o kolejnych ofiarach.

16:27 – Nowe informacje na temat trafionego przez pocisk autobusu. 2 osoby zginęły, 14 rannych z  czego 5 w stanie ciężkim/krytycznym.

16:23 – Trafiony autobus w Doniecku:

16:12 – W Szachtarśku ogromna eksplozja. Nie wiadomo co się stało. Brak potwierdzenia poprzez zdjęcie/film.

16:00 – Tragedia w Doniecku. Pocisk uderzył w autobus. Obecnie mowa o 3 zabitych, są ranni. Trwa akcja ratunkowa. Inne źródła podają obecnie, że jest 1 zabity, 5 ciężko rannych.

15:52 – Od kilkunastu minut ma trwać drugi szturm separatystów na lotnisku w Doniecku. Sytuacja obrońców jest ciężka. Dokładna sytuacja taktyczna co do nowego terminalu i innych obiektów na razie nie jest znana.

15:50 – Pod Dokuczajewskiem położonym na południe od Doniecka od ponad 20 minut idzie ostrzał artyleryjski. Mowa o zestawach Grad.

15:45 – Separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej zapowiedzieli, że rozpoczynają ofensywę, której celem ma być odbicie Kramatorska, Słowiańska, i innych miast w Donbasie. Twierdzą także, że na lotnisku broni się już tylko 10 ukraińskich żołnierzy. Raczej jest to dalszy etap ich propagandy medialnej.

15:39 – Od regionu Doniecka po region Gorłówki (ale bez miasta) ostrzał artyleryjski. W wielu miejscach toczą się walki ale o niezbyt wielkiej intensywności.

15:30 – Pod Mariupolem zauważono ruchy sił separatystów m. in. w miejscowości Pavlopil. Region jest jednak spokojny.

15:30 – Pod Mariupolem zauważono ruchy sił separatystów m. in. w miejscowości Pavlopil. Region jest jednak spokojny.

15:27 – Kijów podaje, że zdołał odeprzeć pierwszy dzisiejszy szturm na lotnisko. Walki jednak nadal trwają. Separatyści na razie nie przekazali żadnej informacji.

15:19 – Separatyści twierdzą, że dziś na pewno zajmą całe lotnisko. Nie jest to jednak pierwsza zapowiedź tego typu w ich wykonaniu.

15:06 – Wokół Doniecka ostrzał artyleryjski. Słychać odgłosy walk. Pociski spadają także w samym mieście.

14:55 – Separatyści na lotnisku w Doniecku:

14:53 – Od ponad 10 minut ostrzeliwana jest Makiejewka położona na wschód od Doniecka. Pod Gorłówką słabe walki. Debalcewo – trwa wymiana ognia artyleryjskiego. Pociska spadły m.in. na samo miasto.

14:50 – Potwierdzona informacja, że pod Awdijiwką od ponad godziny idzie bój.

14:40 – Awdijiwka jest od kilkunastu minut pod bardzo silnym i gwałtownym ostrzałem. Separatyści skoncentrowali na niej bardzo intensywny ogień.

14:25 – W Doniecku wzmagają się walki.

14:15 – Kolejny transport sprzętu ukraińskiego do Donbasu. Od kilku dni na Ukrainie obserwuje się wzmożony ruch wojsk oraz liczne transporty sprzętu jadące na wschód:

14:10 – W Doniecku po kilku godzinach spokoju od nowa słychać eksplozje.

14:08 – Kijów wysyła transportem kolejowym do Donbasu posiłki z Dniepropietrowska i Czernihowa. Na zdjęciach widać wozy BRDM-2, holowane działa artyleryjskie (prawdopodobnie D-30) oraz czołgi (T-64 i T-72);

13:48 – Władze w Kijowie podają, że 14 stycznie zginęło 2 żołnierzy a 6 zostało rannych.

13:45 – Według nowych informacji jednostki prorosyjskie szykują nowy szturm na lotnisko. Problemem jest jednak jakość oddziałów ulokowanych na pierwszej linii (m.in. niskie morale).

13:10 – Czołg batalionu „Somali” ostrzeliwuje pozycje rządowych w nowym terminalu:

12:08 – Lotnisko w Doniecku i trasa korytarza humanitarnego gdy ten jeszcze działał:

12:03 – Na lotnisku w Doniecku na razie spokój. W regionie ma przebywać misja OBWE. Należy oczekiwać rezultaty jej wizyty.

12:35 – Podsumowanie ostatnich godzin:

– Lotnisko w Doniecku wbrew wcześniejszym doniesieniom jest nadal miejscem walk, choć ich intensywność uległa zmniejszeniu. Dowództwo operacji antyterrorystycznej w Kijowie zaprzecza informacjom o wycofaniu tzw. „cyborgów” z lotniska. Strona ukraińska nadal się broni w nowym terminalu, aczkolwiek położenie obrońców jest trudne. Zaopatrzenie może być dostarczane prawdopodobnie tylko pojazdami pancernymi pod osłoną artylerii jeśli w ogóle jest wysyłane. Strona ukraińska milczy na ten temat, a źródła prorosyjskie w tym wypadku są mało wiarygodne.

– Przez noc w regionie Doniecka dochodziło do sporadycznych potyczek i lokalnej wymiany ognia artyleryjskiego – nie były to jednak działania intensywne. Zaobserwowano za to dalsze ruchy wojsk jak i również wjechanie do miasta od wschodu kolumny pojazdów holujących działa artyleryjskie.

– Awdijiwka – w wyniku kilkukrotnych ostrzałów artyleryjskich zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych. W regionie nadal trwają walki. Sytuacja w skali taktycznej nie jest znana.

– Region Gorłówki nadal był obszarem ostrzału artyleryjskiego i walk. Przez noc i do godziny 12 w mieście i na jego obrzeżach przynajmniej 5 zabitych i co najmniej 3 rannych. Zniszczone i uszkodzone wg. zdjęć są kolejne domu i budynki gospodarcze. Doszło do kilku pożarów. Obecnie ostrzeliwane są jego zachodnie i południowe przedpola oraz dzielnica Komsomolec. Przez okres nocy także separatyści prowadzili tutaj ogień i ostrzeliwali okoliczne miejscowości kontrolowane przez stronę ukraińską. Brak informacji o stratach.

– Debalcewo – przez całą noc, jaki także teraz trwają niezbyt intensywne walki. Dochodzi jednak do silnych ostrzałów artyleryjskich.

– Region rzeki Siewiernym Dońcem. Odnotowano kilka potyczek oraz dalsze ostrzały artyleryjskie.

– Spodziewanej przez separatystów na dziś ofensywy wojsk ukraińskich jak nie było tak nadal nie ma.

1:00 – Na ten moment „przerwa techniczna” w newsach. Obecnie nadal dochodzi do wymiany ognia artyleryjskiego, aczkolwiek intensywność miała trochę spaść. Potyczki i wymiana ognia ciągnie się wzdłuż prawie całego „frontowego” odcinka rzeki Siewiernym Dońcem, przez region Ałczewśka, Debalcewa po Gorłówkę. W okolicy Doniecka jest w miarę spokojnie.

0:35 – Z Ługańska płyną informacje i kilku kolumnach sprzętu jakie miały przejechać w kierunku północnym w stronę pozycji położonych nad rzeką Siewiernym Dońcem. Mieszkańcy donoszą o co najmniej 12 systemach artyleryjskich (bez określenia jakie), ciężarówkach i pojazdach pancernych różnego typu.

0:20 – Do godziny 23:00 dnia 14 stycznia 2014 r. wg dowództwa ukraińskiego separatyści przeprowadzili co najmniej 115 ataków na siły rządowe. Doszło do bardzo dużej liczby regularnych potyczek. Kijów nie podał jednak ile razy on atakował z własnej inicjatywy teren kontrolowanych przez rebeliantów, a na pewno było ich nie mniej z relacji bardzo dużej liczby świadków (mieszkańców i dziennikarzy).

14 stycznia 2015 r. – środa

23:55 – W ciągu ostatnich kilku tygodni armia ukraińska zwiększyła liczbę związków bojowych. Posiada obecnie:

– 7 brygad zmechanizowanych (14., 24., 30., 53., 72., 92. i 93. BZmech.). Dodatkowo jedna jest na początku formowania (58. BZmech.);

– 2 brygady pancerne (1. i 17. BPanc.) oraz kolejną w czasie planowania do powołania (brak numeru);

– 4 brygady aeromobilne/desantowo szturmowe (25., 80., 81. i 95. BDes-Szt.). Trwa formowanie kolejnej (71. BDes-szt.);

– 1 brygada powietrznodesantowa (79. BPD);

– 2 brygady piechoty zmotoryzowanej (57. i 59. BZmot.). Kolejne 5 jest w czasie formowania (73. i 74. BZmot) lub na etapie planowania (brak numerów). Powstają w oparciu o m. in. bataliony obrony terytorialnej;

– 1 brygadę piechoty górskiej (128. BZmech);

– 1 brygadę piechoty morskiej (1. BPMor.);

– Pułk piechoty górskiej powstający na bazie 15. samodzielnego batalionu piechoty górskiej;

– 4 brygady artylerii (26., 44. i 56. Bart. oraz 36. Brygada Obrony Wybrzeża). Kolejna brygada jest w czasie formowania;

– Brygada artylerii rakietowej (19. Bart. rak. wyposażony w zestawy Toczka);

– 3 pułki artylerii rakietowej (15., 107. part. rak. oparty o zestawy 9K58 oraz 27. part. rak. oparty o zestawy 9K57 i BM-21);

– Trwa formowanie pułku artylerii wielkiej mocy opartego o działa 2S7 Pion (zestawy te są już na froncie);

– 3 samodzielne bataliony rozpoznawcze (29., 54., i 74. samodzielny batalion rozpoznawczy). Kolejne dwa są w czasie formowania (130. i 136. samodzielny batalion rozpoznawczy);

– 2 pułki lotnice (3. i 7. Pułk Lotniczy);

– 3 pułku specjalnego przeznaczenia (2., 3. i 8. samodzielny pułk specjalnego przeznaczenia);

– 18 batalionów obrony terytorialnej (aczkolwiek ich liczba się zmniejsza, gdyż są podstawą budowy brygad zmotoryzowanych);

– Formuje się nowy bataliony ochotniczy specnazu „Sewer”, piechoty morskiej „Czernoe More” i szereg innych;

Wsparciem dla tych sił jednostki MSW w tym m.in. 2 brygady gwardii narodowej, pułk gwardii narodowej, kilka batalionów gwardii narodowej, bataliony MSW, bardzo liczne siły ochotnicze oraz oddelegowywane pododdziały straży granicznej. Nie wymieniono tutaj wszystkich sił. Łącznie Kijów może wystawić już ponad 45 batalionowych grup bojowych, a z innymi siłami ponad 50 improwizowanych formacji tego typu.

23:07 – W regionie Gorłówki i Debalcewa wg. informacji przesyłanych przez mieszkańców od ponad godziny wszędzie bardzo intensywna i ciężka kanonada artylerii jednej i drugiej strony. Z regionu dochodzą też odgłosy walki. Wg. relacji intensywność ognia jest większa niż podczas walk w sierpniu 2014 r. Jest coraz większy problem z energią elektryczną, ogrzewaniem i żywnością. Warto zwrócić uwagę, że od regionu zachodnich podejść do Doniecka po region Debalcewa siły ukraińskie posiadają przynajmniej ponad 550 dział, systemów rakietowych i moździerzy różnego typu. Siły przeciwnika nie są znane.

23:12 – W samym Doniecku i na lotnisku jest w miarę spokojnie.

22:06 – Na północ od Ługańska ukraińska artyleria ostrzelała kilka miejscowości. Była to prawdopodobnie odpowiedź na atak separatystów skierowany wcześniej wobec miasta Szczastia kontrolowanego przez siły rządowe.

22:00 – Donieck i zestaw BM-21 w akcji:

https://www.youtube.com/watch?v=XcsfCZe9juY

21:34 – Szczastia została ostrzelana przez separatystów z co najmniej jednego systemu BM-21.

21:32 – Zmarła jeden z  rannych podczas tragedii jaka miała miejsce pod Wołnowachą. Jest to 13 ofiara.

21:14 – Ok. pół godziny temu pod Awdijiwka separatyści przeszli do lokalnej ofensywy:

21:08 – Z systemów BM-21 ostrzelane zostało miasto Rubiżne kontrolowane przez stronę ukraińską oraz prawdopodobnie cele/cele w Ałczewśku kontrolowanym przez separatystów. Brak informacji o stratach i ofiarach.

21:03 – W okolicach Debalcewa nadal trwają walki m. in. o miejscowość Mius i Orlowo-Iwanowke. Separatyści zdołali prawdopodobnie opanować m. in. miejscowość Redkodub. Wg. dzisiejszych informacji Ukraińcy wysyłają w ten region kolejne posiłki.

20:59 – Cały dzień trwały niezbyt intensywne walki o Stachanowiec i Nowotoszkowskoje położone w regionie rzeki Siewiernym Dońcem. Obecnie sytuacja nie jest znana.

20:50 – W regionie lotniska w Doniecku dochodzi obecnie do słabej wymiany ognia. Trwają niezbyt intensywne walki.

20:40 – Ałczewśk nadal pozostaje bez ogrzewania. Sytuacja mieszkańców jest trudna.

20:22 – Filmik przedstawia walki na lotnisku w Doniecku, region stacji meteorologicznej:

20:00 – Według niektórych źródeł rosyjskich Kijów miał rozpocząć manewr wycofania sił z lotniska w Doniecku. Informacja ta wymaga jednak potwierdzenia przez stronę ukraińską (tudzież zaprzeczenia). Wydaje się jednak, że nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.

19:57 – Po 3 godzinach spokojów znowu zostało ostrzelane lotnisko w Doniecku i jego region. Być może oznacza to, że nastąpi wznowienie walk.

19:55 – Po dwóch godzinach Gorłówką ponownie jest ostrzeliwane. Ogień artylerii skupia się na dzielnicy Komsomolec. W innych regionach w ciągu ostatnich dwóch godzin doszło jednak do kilku incydentów oraz wymiany ognia artyleryjskiego np. w regionie miasta Debalcewe.

19:30 – Od godziny 17 panuje względny spokój w Doniecku. Odnotowuje się tylko pojedyncze eksplozje na przedpolach miasta. Nie słychać także odgłosów walki na lotnisku w Doniecku. OBWE zaproponowało kilka godzin temu zawieszenie broni w regionie lotniska, aczkolwiek żadna ze stron oficjalnie na nie nie odpowiedziała.

18:20 – Od godziny 18 w Gorłówce także spokój. Trwają jednak wali wokół miasta.

18:17 – W regionie lotniska w Doniecku od ponad godziny spokój.

18:15 – Ramzan Kadyrow miał zagrozić zabiciem wszystkich obrońców lotniska jeśli ci nie wydadzą pojmanych żołnierzy czeczeńskiego pochodzenia.

18:00 – Ostrzelana została miejscowość Awdijiwka – jedna osoba została ranna.

17:50 – Filmik przedstawia obecną sytuację w Gorłówce:

17:48 –  Od początku walk w Doniecku ukraińskie siły zbrojne i zakłady przemysłowe wyremontowały oraz przywróciły do służby 67 samolotów i 42 śmigłowce. Obecnie Kijów może dysponować w linii ok. setką sprawnych maszyn.

17:40 – Systemy BM-21 Grat ostrzelały Stanicę Ługańską.

17:20 – Ponownie ostrzelane zostało miasto Szczastia. Zginęła jedna kobieta. Mogą być ranni.

17:16 – Pod Mariupolem separatyści od wczoraj kilka razy atakowali punkty kontrolne oraz prawdopodobnie starali się rozpoznać pozycje sił ukraińskich.

17:08 – Szpital w Gorłówce apeluje o pilną pomoc medyczną.

16:54 – Prezydent Ukrainy podpisał dekret o kolejnej fali mobilizacji które obejmie ok. 50 tys. ludzi. Oprócz tego w 2015 r. do wojska trafi także 40 tys.  poborowych. W toku dalszych etapów mobilizacji (V i VI fala) planuje się wcielić do wojska minimum 50-60 tys. dalszych rezerwistów.

16:52 – Duża część Gorłówki bez energii elektrycznej.

16:46 – Pod Charkowem wojsko ukraińskie ustawia kolejny ufortyfikowany punkt kontrolny na drodze prowadzącej do w kierunku miejscowości Lisne (droga E105 w stronę Rosji).

16:42 – Na lotnisko w Doniecku i jego okolice spadł bardzo silny ostrzał artyleryjski z  systemów rakietowych:

https://www.youtube.com/watch?v=o7LJXR3sW5g

16:40 – Poniższe nagranie ukazuje moment ataku artyleryjskiego na punkt kontrolny pod Wołnowachą. Pocisk z BM-21 zdetonował minię (prawdopodobnie MON-50):

16:22 – Ostrzelana miała być m. in. miejscowość Staromykhailivka.

16:08 – Filmik z momentu ostrzału Gorłówki:

15:58 – Władze Donieckiej Republiki Ludowej nie wykluczają możliwości podjęcia nowych rozmów pokojowych w Mińsku. W samym Doniecku nadal słychać co jakiś czas odgłosy pracy artylerii.

15:53 – Według nowych informacji z Doniecka pocisk artyleryjski uderzył w sklep/magazyn i spowodował jego zapalenie się.

15:45 – W centrum Gorłówki spadł ostrzał artyleryjski. Zauważono także bardzo duży pożar w mieście spowodowany prawdopodobnie atakiem artylerii ukraińskiej. W regionie trwają ciężkie walki oraz wymiana ognia artyleryjskiego.

15:10 – Ukraińska artyleria w akcji (zdjęcia w tym temacie nie będą wstawiane):

14:40 – Według informacji przekazywanych przez mieszkańców Gorłówki na północ od miasta walki mają toczyć m.in. czołgi należące do separatystów.

14:22 – W Doniecku sytuacja bez większych zmian. Oddziały prorosyjskie w ciągu ostatnich 24 godzin zdołały w regionie lotniska zająć kilka pozycji wcześniej kontrolowanych przez stronę ukraińską. Nadal co jakiś czas słychać eksplozje i czasem odgłosy walki. Na kilka regionów miasta parę razy spadł w nocy i dziś ostrzał artyleryjskich (głównie chyba z moździerzy). Sytuacja na nowym terminalu jest nadal nie do końca wyjaśniona. Wg Kijowa wojska ukraińskie kontrolują cały obiekt. Wg. separatystów w kilku jego fragmentach bronią się ich oddziały. Jedno co jest obecnie pewne, to to, że Kijów prawdopodobnie nie ma jak zluzować lub dostarczyć obrońcom posiłków oraz zaopatrzenia ponieważ cały teren lotniska ma być pod kontrolą ogniową rebeliantów (a być może poddziałów rosyjskich).

14:10 – Od samego rana trwa ostrzał regionu Gorłówki i samego miasta. Atakowana są także miejscowości w regionie, które znajdują się pod kontrolą strony ukraińskiej. Sytuacja w mieście jest coraz trudniejsza. Wg relacji ludzie nie wychodzą na ulice. Duża część z nich już od popołudnia w niedziele przebywa z małymi przerwami w schronach i piwnicach lub nie wychodzi z domów i mieszkań. Końca ostrzału nie widać. W regionie za to zwiększa się liczba potyczek oraz są dalsze ruchy wojsk.

13 stycznia 2015 r. – wtorek

23:50 – Separatyści prawdopodobnie kontrolują część piwnic i część parteru nowego terminalu, aczkolwiek wg źródeł w Kijowie zostali całkowicie wyparci z budynku. Mieli ponieść duże straty (głównie rannych). Siły ukraińskie utrzymują resztę budynku.

23:25 – Separatyści mieli zaprzestać ostrzeliwania pozycji ukraińskich w nowym terminalu na lotnisku w Doniecku.

22:40 – Płyną sprzeczne informacje z lotniska w Doniecku. Siły ukraińskie na lotnisku są prawdopodobnie odcięte (częściowo okrążone) od reszty armii i straciły co najmniej 1 zabitego i 10 rannych. Zdołały jednak utrzymać nowy terminal, aczkolwiek wg niektórych źródeł nadal trwają w nim walki i sytuacja ma być dynamiczna. Jedne źródła podają, że separatyści przejęli kontrolę nad ok. 1/3 jego powierzchni. Inne, że nad połową (tak mówił w rozmowie telefonicznej żołnierz z 80. Brygady Aeromobilną). Batalion Dniepr-1 wysłał na pomoc obrońcom jeden z własnych pododdziałów.

22:10 – Kolejna informacja o ciężkim ostrzale artyleryjskim w Gorłówce. Także w Doniecku nadal słychać na kamerkach pokazujących obraz na żywo iż dochodzi do kolejnych eksplozji. Ich intensywność jest jednak mniejsza, niż miało to miejsce przed godziną 18 i ok. godziny 19:30-20:00.

22:08 – Prezydent Ukrainy podpiszę jutro dokument o przeprowadzeniu IV fali mobilizacji. W ten sposób kończą się prawie miesięczne spekulacje na jej temat.

21:35 – Gorłówka jest ponownie ostrzeliwana przez artylerie ukraińską. Ogłoszono alarm. Władze lokalne ponownie wzywają ludność cywilną do udania się w bezpieczne miejsce (schrony i piwnice) i nie zbliżania się do okien. W całym regionie od Doniecka po Gorłówkę toczą się walki i trwa wymiana ognia artyleryjskiego. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla osób mieszkających w tym regionie lub tam przebywających.

21:20 – Nadal trwają walki o nowy terminal na lotnisku w Doniecku. Separatyści mają kontrolować większą część jego powierzchni.

21:10 – W miejscowościach Gnutowo i w Granitnem trwają walki między separatystami i siłami ukraińskimi. Brak jednak szczegółowych informacji.

***

Z oczywistych powodów wszystkie informacje podawane są z opóźnieniem wynoszącym od kilku do nawet ponad dwóch godzin! Jeśli nie ma informacji przez więcej niż kilka godzin to znaczy, że autor żyje życiem prywatnym! Informacje należy traktować z dystansem ponieważ trwa wojna informacyjna! Staram się zrobić co się da i przekazać informacje, ale to trudne zadanie. Jeśli coś okaże się, że nie było prawdą będzie odpowiednia notka. Autor nie będzie wstawiał do tekstu zdjęć z powodów prawnych! Ograniczy się jedynie do filmików lub przekierowywań.

Komentarze

Politolog, historyk wojskowości specjalizujący się w historii armii francuskiej w XX w. oraz współczesnych konfliktach zbrojnych.

Najpopularniejsze posty