Most szturmowy na podwoziu gąsienicowym MG-20 Daglezja-G. / Źródło: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych ?OBRUM? sp. z o.o.

Wdrożenie do produkcji mostów szturmowych MG-20 Daglezja-G

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ), Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych ?OBRUM? sp. z o.o. oraz Zakłady Mechaniczne ?Bumar-Łabędy? S.A. zajmą się wdrożeniem dwóch pierwszych mostów szturmowych na podwoziu gąsienicowym MG-20 Daglezja-G.

Inspektorat Uzbrojenia MON wybrał ofertę trzech firm ? jedyną zgłoszoną ? w postępowaniu na realizację pracy wdrożeniowej Most szturmowy na podwoziu gąsienicowym MG-20 o kryptonimie Daglezja-G.

Kosztem 19.999.936,00 PLN brutto do dnia 31 października 2017 roku, PGZ, ?OBRUM? i ?Bumar-Łabędy? wykonają partię próbną mostów szturmowych MG-20 Daglezja-G, która będzie obejmować dwa egzemplarze, z czego do budowy pierwszego zostanie wykorzystany prototyp, który przeszedł badania kwalifikacyjne w 2013 roku.

Oprócz tego wykonawcy zobowiązali się do przeprowadzenia badań i opracowania dokumentacji technicznej, niezbędnych do rozpoczęcia produkcji seryjnej, która zakłada wprowadzenie na wyposażenie Wojska Polskiego 30 mostów typu Daglezja-G.

MG-20 Daglezja-G jest gąsienicowym rozwinięciem kołowego mostu towarzyszącego MS-20 Daglezja, zbudowanego na podwoziu Jelcz C662 i będącego od 2012 roku na wyposażeniu Wojska Polskiego. Prototyp Daglezji-G został skonstruowany na wydłużonym podwoziu czołgu podstawowego T-72 (opracowanym przez ?Bumar-Łabędy?) i ma długość w położeniu transportowym 12,8 m (rozwinięte przęsło mostowe ma długość 23 m/25,5 m wraz z rampami wjazdowymi) i szerokość 4 m, co pozwala na przykrycie przeprawy o długości do 20 m. Wysokość pojazdu wynosi 3,95 m, jego masa to 55 ton (masa samego przęsła wynosi ok. 15 ton), a nośność odpowiada standardowi MLC 70 dla pojazdów gąsienicowych oraz MLC 100 dla pojazdów kołowych (zgodnie z porozumieniem STANAG 2021 ? przyp. red.).

Informacja Inspektoratu Uzbrojenia MON o wyborze oferty tutaj: Wybór oferty – Most szturmowy na podwoziu gąsienicowym MG-20

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.