Su-30MK2, należący do Boliwariańskich Narodowych Sił Powietrznych Wenezueli. / Wikimedia Commons.

Wenezuela zmodernizuje swoją flotę Suchojów

Wenezuelskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o zamiarze modernizacji swojej floty 23 wielozadaniowych myśliwców Su-30MK2. Podtrzymało także plany zakupu 12 kolejnych maszyn tego typu.

Szef wenezuelskiego MON, Vladimir Padrino Lopez powiedział w czwartek 30 października br., że:

Prezydent (Nicolás Maduro ? przyp. red.) właśnie upoważnił mnie do wyasygnowania kwoty 480 mln USD na przedłużenie żywotności naszych myśliwców Suchoj, tak aby nadal mogły wypełniać swoją rolę zapewniania ochrony i bezpieczeństwa wenezuelskiej przestrzeni powietrznej.

W dniu 20 września br. prezydent Maduro poinformował, że będzie rozmawiał z prezydentem Władimirem Putinem na temat dostarczenia do Wenezueli co najmniej 12 nowych Su-30 i zastąpienia tego, który został stracony.

Prezydent miał na myśli utratę jednej maszyny kilka dni wcześniej, w wyniku której zginęli obaj piloci (czytaj więcej: Katastrofa wenezuelskiego Su-30MK2).

Boliwariańskie Narodowe Siły Powietrzne Wenezueli użytkują obecnie 23 wielozadaniowe myśliwce Su-30MK2 (w kodzie NATO: Flanker-G), których krajowe oznaczenie to Su-30MKV. Rząd w Caracas zamówił je w lipcu 2006 roku, po wprowadzeniu przez USA embarga na części zamienne do samolotów F-16A/B Block 15OCU (kraj ten posiada dziesięć myśliwców w wersji A i dwa w wersji B ? przyp. red.).

Czytaj także:

Bogota: wenezuelskie myśliwce naruszyły naszą przestrzeń powietrzną

Irkut zdobywa dwa kontrakty na budowę myśliwców Su-30

Su-35S dla Indonezji

Rosjanie przechwycili izraelskie myśliwce

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.