Fot. screen YouTube.

Wichr ? nowa bezzałogowa wersja BMP-3 w akcji [WIDEO]

Na serwisie YouTube pojawiło się nagranie wideo, przedstawiające bezzałogową wersję bojowego wozu piechoty BMP-3 o nazwie Wichr, klasy UGCV, w nowym wariancie z armatą automatyczną kal. 57 mm, który powstał w kooperacji przedsiębiorstw OAO KurganMaszZawod i OAO SKBM.

Portal analityczny Defence Blog opublikował pierwsze nagranie wideo, przedstawiające bezzałogową wersję bojowego wozu piechoty BMP-3 o nazwie Wichr, klasy UGCV (unmanned ground combat vehicle) podczas prób poligonowych, który po raz pierwszy ujawniono we podczas II Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego ?Armia-2016? w Alabino w dniach 22-27 sierpnia ub. r. Wideo przedstawia nowy wariant tego pojazdu, jak dotąd najsilniej uzbrojony, w stabilizowaną armatę automatyczną kal. 57 mm, najprawdopodobniej zmodyfikowany moduł bojowy AU-220M Bajkał, zaprojektowany przez CNII Buriewiestnik.

Wichr jest zdalnie sterowanym pojazdem rozpoznawczym o masie 14,7 tony i ładowności do 4 ton, zdolnym do podjęcia ostrzału celów naziemnym i powietrznych jako wóz wsparcia ogniowego. Amunicja kal. 57 mm jest zdolna przebić pancerz stalowy o grubości 130 mm z odległości 1.000 metrów. Pojazd porusza się z prędkością maksymalną 60 km/h, a dzięki układowi pływania, składającym się z dwóch śrub, może pokonywać przeszkody wodne z prędkością do 10 km/h. Zasięg działania wynosi do 600 km, a pojazd może być transportowany przez samoloty klasy An-12 (w kodzie NATO: Cub) czy C-130 Hercules.

Bezzałogowiec, który powstał kooperacji przedsiębiorstw OAO KurganMaszZawod i OAO SKBM (Specjalnoje Konstruktorskoje Biuro Maszinostrojenia) z miejscowości Kurgan (obw. kurgański), wyposażono w termowizję, kamery telewizyjne wysokiej rozdzielczości, dalmierz laserowy, stację pogodową (do pomiaru prędkości wiatru, wilgotności i temperatury powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego), systemy i filtry NBC (nuklearne, biologiczne, chemiczne), a także posiada niezależnie stabilizowane w dwóch osiach pole widzenia, co daje dla operatora pełne spektrum prowadzenia obserwacji i oceny sytuacyjnej. Wyposażenie dodatkowe to cztery quadrocoptery i mobilny robot, sterowane przez dwóch żołnierzy (dowódcę i operatora).

WIDEO: Warto zauważyć, że prezentowany pojazd został pomalowany w kamuflaż pustynny, co może sugerować ewentualnego odbiorcę zagranicznego jako jedno z państw Bliskiego Wschodu (Zjednoczone Emiraty Arabskie?):

Wersja zaprezentowana w ubiegłym roku była wyposażona z kolei w trzy podstawowe zestawy uzbrojenia, umieszczone w module bojowym o masie 1,45 tony:

  • pojedynczą armatę automatyczną 2A72 kal. 30 mm (z zapasem do 500 sztuk amunicji), sprzężony karabin maszynowy PKT/PKTM kal 7,62 mm (2.000 sztuk amunicji) i sześć przeciwpancernych pocisków rakietowych kierowanych laserowo 9M133M Kornet-EM (w kodzie DIA/NATO: AT-14 Spriggan);
  • jedno- lub dwulufowe działko przeciwlotnicze 2A14 kal 23 mm i ciężki karabin maszynowy NSWT lub Kord kal. 12,7 mm;
  • morskie, sześciolufowe działko napędowe Grazjew-Szipunow GSz-6-30K kal. 30 mm.

Oprócz tego pojazd można wyposażyć w zestawy przeciwlotnicze 9K38 Igła lub nowsze 9K333 Wierba oraz zmodernizowany rakietowy miotacz ognia RPO-M Trzmiel-M kal. 90 mm.

Jak podkreślają konstruktorzy, istnieje możliwość dostosowania jako pojazdy bezzałogowe, jeśli zajdzie taka potrzeba, także bojowych wozów piechoty BMP-1 i BMP-2, ciężarówek z rodziny Urał czy kołowych transporterów piechoty BTR-80.

Źródła:

defence-blog.com: Russia unveils new Vikhr unmanned ground vehicle with 57mm automatic gun

deagel.com: BMP-3 Vikhr

janes.com: New Russian combat UGV breaks cover, Uran-9 readies for service

Czytaj także:

Testy rosyjskiego bezzałogowca BAS-01G Soratnik [WIDEO]

Platform-M UGV ? nowa zabawka rosyjskich sił specjalnych [WIDEO]

THeMIS ADDER ? testy ogniowe nowego estońskiego bezzałogowca [FOTO+WIDEO]

Fantom ? ukraiński bezzałogowy wielozadaniowy pojazd taktyczny [WIDEO]

Testy poligonowe nowego rosyjskiego bezzałogowca Uran-9 [WIDEO]

Kurganiec-25 w akcji [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.