Panavia Tornado GR.4 w czasie startu z bazy RAF Akrotiri na Cyprze. / Źródło: Getty Images.

Wielka Brytania rozpoczęła naloty na ISIS

Należące do RAF, myśliwce bombardujące Panavia Tornado GR.4 z bazy lotniczej w Akrotiri na Cyprze, dokonały nalotów na pozycje terrorystów z Państwa Islamskiego, w kilka godzin po zgodzie brytyjskiego parlamentu.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii oświadczyło, że cztery myśliwce bombardujące Panavia Tornado GR.4 dokonały nalotów na cele terrorystów w Syrii, po decyzji Izby Gmin w środę wieczorem, 2 grudnia br. na rozszerzenie działań zbrojnych przeciwko Państwu Islamskiemu, po wniosku premiera Davida Camerona w tej sprawie.

https://www.youtube.com/watch?v=LMbUW6mMSx8

Decyzja izby niższej brytyjskiego parlamentu zapadła podczas głosowania po 10-godzinnej debacie. Za bombardowaniami było 397 deputowanych, przeciw 223. Do tej pory, lotnictwo Zjednoczonego Królestwa brało udział w nalotach na cele tylko w Iraku.

Agencja Reutera poinformowała, że myśliwce Tornado startowały z bazy RAF Akrotiri na Cyprze parami w odstępie jednej godziny. Z kolei korespondent BBC zauważył, że samoloty miały po trzy kierowane laserowo bomby Paveway IV o masie 230 kg oraz były wyposażone w zasobniki rozpoznawcze RAPTOR (Reconnaissance Airborne Pod Tornado). Ponadto, bezzałogowy bojowy aparat latający MQ-9 Reaper został wysłany z misją rozpoznawczą.

Panavia Tornado GR.4 i laserowo kierowana bomba Paveway IV w bazie RAF Akrotiri na Cyprze. / Źródło: thinkdefence.co.uk.

Panavia Tornado GR.4 i laserowo kierowana bomba Paveway IV w bazie RAF Akrotiri na Cyprze. / Źródło: thinkdefence.co.uk.

Czytaj także:

Niemieckie myśliwce Tornado wyruszą na wojnę z ISIS

Lądujący Tornado zgubił pociski powietrze-ziemia

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.