Wielka Brytania – stary sojusznik w nowej grze

Brytyjski minister obrony Michael Fallon podczas rozmów ze swoim polskim odpowiednikiem Antonim Macierewiczem oraz ministrem SZ Witoldem Waszczykowskim w Edynburgu, zapowiedział wysłanie do Polski dodatkowego personelu wojskowego w liczbie 1.000 osób oraz fregatę rakietową Typ 23 HMS „Iron Duke” razem ze śmigłowcowcem desantowym HMS „Ocean” na organizowane tegoroczne ćwiczenia NATO.

Siły te zostaną wykorzystane w czerwcowych manewrach Anakonda 2016 oraz powietrzno-desantowych Swift Response. W związku z nimi dowódca sił amerykańskich w Europie gen. Ben Hodges zadeklarował udział od 10 do 15 tys. żołnierzy swojego państwa i przerzucanie do Polski systemu Patriot.

Musicie mieć państwo pewność, że Stany Zjednoczone nie dadzą się odciągnąć jakimikolwiek wydarzeniami na świecie od tego, że Rosja nadal musi wywiązać się ze swoich zobowiązań i szanować międzynarodowe normy ? mówił dowódca sił amerykańskich w Europie.

Jednostki Royal Navy „Iron Duke” i „Ocean” przybędą natomiast tego lata do Polski w ramach grupy marynarki morskiej NATO i dokonają realizacji pełnego spektrum działań na ćwiczeniach w akwenie Morza Bałtyckiego.

Kolejnym gestem Wielkiej Brytanii wobec Polski jest zaoferowanie tysiąca wojskowych do udziału w siłach natychmiastowego reagowania w czasie polskiego dowództwa zaplanowanego na rok 2020.

Udział komponentu wojsk brytyjskich w ćwiczeniach na terytorium Polski odzwierciedla politykę Wielkiej Brytanii, zmierzającą do odpowiedzi na rosnące zagrożenie dla wschodniej flanki NATO. Decyzje o udziale wojsk brytyjskich w ćwiczeniach w Polsce zapadły w zeszłym roku i ze względu na rosnące zainteresowanie Brytyjczyków problematyką wschodniej flanki i tzw. przesmyku suwalskiego, wcale nie musiały być przedmiotem negocjacji i wielkich targów – mówi mjr rez. Kordowski, analityk Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. – Gdyby tak się stało, to byłoby to daleko idącą przesadą. O ile zawsze powinniśmy zabiegać o poszerzanie wzajemnej współpracy wojskowej, to nie powinna ona wymagać na tym etapie żadnych innych działań poza stricte militarnymi – dodaje.

Inną teorią wyjaśniającą takie hojne działania rządu Davida Camerona jest zmniejszenie oporu wobec planowanych reform w sprawie europejskich imigrantów, z uwagi na wspólny sprzeciw państw wyszehradzkich na jego plany ograniczenia zasiłków obywateli głównie biedniejszych państw UE.

Nie bacząc na przyczynę, ten krok zdecydowanie jest pozytywnym nurtem wśród państw NATO, które powoli przesuwają swoją ,,mentalną? granicę Sojuszu z terytorium Republiki Federalnej Niemiec do państw graniczących z Federacją Rosyjską, takich jak Polska i państwa bałtyckie. Celem polskiej polityki zagranicznej jest, więc zadbanie by wraz z psychiczną barierą przesunęła się również infrastruktura, komponent logistyczny oraz rozmieszczenie jednostek wojskowych. Wtedy Polska będzie miała szansę na bycie postrzeganą jako integralna część NATO, w tym przypadku postawa bierności reszty państw wobec potencjalnego ataku byłaby znaczenie zminimalizowana, ponieważ ogromną stratą by było oddanie terenu przygotowanego pod potencjalne wyprowadzenie uderzenia lub interwencji zbrojnej, a wycofanie jednostek bojowych w chwili ataku na sojusznika będzie miało negatywne konsekwencje polityczne o nieprzewidywalnej skali. Ostatecznym zwieńczeniem starań wobec tego celu może być przyszły szczyt NATO w Warszawie, do którego polskie ciała odpowiedzialne za politykę zagraniczną muszą dołożyć wszelkich starań.

Kooperacja w Edynburgu

Tuż po spotkaniu brytyjskiej dyplomacji zapowiedział, że na wiosnę wspólnie z szefem polskiego MSZ odwiedzi Kijów, by podkreślić zaangażowanie we wsparcie reform na Ukrainie. Dobrą współpracę polskiej i brytyjskiej dyplomacji ma podkreślić także zapowiedziana przez Hammonda przeprowadzka polskiego konsulatu w Mołdawii do ambasady brytyjskiej w Kiszyniowie.

Doroczne konsultacje polsko-brytyjskie odbywają się w formule tzw. kwadrygi, czyli spotkania czterech ministrów, poprzedzonego bilateralnymi spotkaniami szefów poszczególnych resortów. Jest to piąte spotkanie w takiej, zapoczątkowanej w 2010 r. formule – poprzednie odbyło się w lipcu 2014 r. w Warszawie.

British+Army+Hold+Exercise+Tractable+Salisbury+PfcF2nE1BULlCzytaj także:

Brytyjskie wojska w Polsce?

HMS Iron Duke 1

Fregata rakietowa HMS Iron Duke / Wikimedia Commons.

Amerykański Patriot na ćwiczeniach w Polsce

Brytyjczycy wycofają duży śmigłowcowiec desantowy