Wielka Brytania
Challenger 2 podczas kampanii irackiej w 2003 roku. Źródło: Wikimedia Commons.

Wielka Brytania wyśle 1.600 żołnierzy do Jordanii

Ta logistyczna symulacja wojenna ma na celu zapewnienie, że Wielka Brytania jest w stanie wysyłać duże siły do stref kryzysowych na całym świecie, pomimo cięć budżetowych dokonanych w ciągu ostatnich pięciu lat.

Po raz pierwszy od ponad dekady ponad 1.600 brytyjskich żołnierzy zostanie wysłanych na Bliski Wschód, aby ćwiczyć operację na skalę podobną do tej z kampanii irackiej w 2003 roku i zapewnić, że Wielka Brytania jest w stanie wysyłać duże siły do stref kryzysowych na całym świecie, pomimo cięć budżetowych dokonanych w ostatnich pięciu latach.

Jak twierdzi tajemnicze źródło The Telegraph, ćwiczenia ?Shamal Storm? mogą sprawić, że Wielka Brytania będzie gotowa na wysłanie dużych sił pancernych do Europy Wschodniej, jeśli kiedykolwiek dojdzie do konfrontacji na linii NATO-Federacja Rosyjska.

Do Jordanii, drogą morską dotrze ponad 300 pojazdów wojskowych, gdzie oddziały wojsk inżynieryjnych będą ćwiczyć ogromne operacje wsparcia brytyjskich ekspedycji wojskowych.

Te największe od lat ćwiczenia pod kryptonimem ?Shamal Storm? będą ogromnym sprawdzianem przede wszystkim dla oddziałów logistycznych brytyjskiej armii. Źródło: Crown Copyright

Te największe od lat ćwiczenia pod kryptonimem ?Shamal Storm? będą ogromnym sprawdzianem przede wszystkim dla oddziałów logistycznych brytyjskiej armii. Źródło: Crown Copyright

Wszystko następuje po tym, jak w ubiegłym roku amerykańscy dowódcy wojskowi stwierdzili, że są zaniepokojeni poziomem cięć budżetowych w zakresie obronności i że mogłoby to oznaczać, iż Wielka Brytania nie będzie już w stanie wysyłać sił wielkości dywizji do działań we wspólnych operacjach sojuszniczych [tak jak miało to miejsce w czasie kampanii irackiej w 2003 roku].

Jak donoszą źródła w brytyjskiej armii, pomimo tego, że ćwiczenia odbywają się w Jordanie, graniczącym z ogarniętą wojną domową Syrią, nie są one próbą generalną ani wstępem do wysłania wojsk brytyjskich przeciw bojownikom ISIS.

?To nie ćwiczenia zwalczania ISIL [tzw. Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie]. Jeśli już, chodzi tu bardziej o bycie gotowym na dołączenie do USA na Ukrainie niż w Syrii? stwierdziło anonimowe źródło z brytyjskiej armii w wywiadzie dla The Telegraph dodając, że „To nie jest rodzaj sił od których można oczekiwać wejścia do Aleppo i walki z bandą dzihadystów„.

Po ponad dekadzie walk w kampanii przeciwpartyzanckiej w Afganistanie, gdzie służbę w dowolnym momencie pełniło około 10.000 tysięcy żołnierzy jej królewskiej mości, Wielka Brytania stara się odzyskać stracone umiejętności do działań w warunkach konfliktów, gdzie wykorzystuje się broń pancerną na dużą skalę. Ćwiczenia ?Shamal Storm? na pustyni w południowo-zachodniej Jordanii to zdecydowanie największe tego rodzaju działania, jakie podejmuje Wielka Brytania, od 2001 roku, kiedy to wojska brytyjskie brały udział w ćwiczeniach o kryptonimie ?Saif Sereea? w Omanie.

W ćwiczeniach udział wezmą żołnierze z 3 Dywizji (3rd Division) i FTC (Force Troops Command) i będą ćwiczyć taktykę wejścia na pole walki, która zawiera w sobie elementy lądowania na wrogim terenie, ustanawiania szpitali polowych i przeciwdziałania skutkom użycia broni chemicznej i biologicznej. Zabezpieczeniem ćwiczących wojsk zajmie się 1. Batalion Pułku Księcia Lancastera.

Pod koniec ubiegłego miesiąca ponad 80 ciężkich pojazdów, w tym transporterów opancerzonych typu Cougar MRAP [Wielka Brytania wykorzystuje je pod nazwą Mastiff PPV] zostało załadowanych na pokład MV Anvil Point w porcie wojskowym w Marchwood. Ich portem docelowym jest jordański port w Akaba.

Na zdjęciu: Pojazd Mastiff PPV (Protected Patrol Vehicle) podczas załadunku na statek transportowy w Marchwood Military Port (MMP). Źródło: Crown Copyright

Na zdjęciu: Pojazd Mastiff PPV (Protected Patrol Vehicle) podczas załadunku na statek transportowy w Marchwood Military Port (MMP). Źródło: Crown Copyright

Jordania jest kluczowym partnerem koalicji walczącej z Państwem Islamskim. W zeszłym roku doszło do zestrzelenia jordańskiego myśliwca wielozadaniowego F-16, który wykonywał urządzenia na cele dzihadystów z ISIS. Pilot, którzy przeżył zestrzelenie myśliwca, został później schwytany i zamordowany. Wojna w Syrii sprawiła, że na granicy powstało wiele obozów dla uchodźców. Przy rosnących trudnościach gospodarczych istnieją więc spore obawy o wzrost wpływów ISIS.

Wielka Brytania i Jordania posiadają rozwinięte stosunki wojskowe. Wielu oficerów sił zbrojnych Jordanii przechodzi szkolenie w akademii wojskowej Royal Military Academy Sandhurst. Wielka Brytania wspomaga Jordanie także w zakresie dowodzenia, gdzie działa grupa brytyjskich instruktorów.

Rzecznik armii powiedział, że Doroczne ćwiczenia w Jordanii przedstawią armię brytyjską w wymagającym środowisku, by zapewnić gotowość bojową do wdrożenia i wspierania sił pancernych w sile do 30.000 żołnierzy na całym świecie. Ćwiczenie przetestuje zmieniające się kluczowe koncepcje takie jak rozmieszczenie drogą powietrzną szpitali polowych o wysokiej gotowości oraz najnowsze umiejętności w zakresie wykrywania i neutralizowania ładunków wybuchowych, z których każda pozwoli na skuteczniejsze odstraszanie zagrożeń od Wielkiej Brytanii i jej interesów.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.