?Wielka Wojna 1914-1918? – recenzja

Zmagania zbrojne toczone w latach 1914 ? 1918 wśród ówczesnych zyskały miano Wielkiej Wojny, był to bowiem najtragiczniejszy konflikt w dziejach ludzkości, aż do wybuchu II wojny światowej. Za sprawą Wydawnictwa RM na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka ?Wielka Wojna 1914-1918? autorstwa Maxa Arthura.

Literatura poświęcona I wojnie światowej na krajowych półkach księgarskich prezentuje się dość skromnie w porównaniu z ilością prac podejmujących problematykę II wojny światowej. Wiele osób deprecjonuje rolę Wielkiej Wojny, zapominając o tym iż odmieniła ona całkowicie losy Europy. Na całe szczęście pojawiają się prace jak ta omawiana, dzięki której możemy wzbogacić stan naszej wiedzy na temat tego zapomnianego, a równocześnie tak tragicznego dla dziejów świata konfliktu.

Książka ?Wielka Wojna 1914 ? 1918? to już kolejna pozycja przygotowana przez Wydawnictwo RM w ramach bardzo udanej serii ?Świadkowie ? zapomniane głosy?. Podobnie jak w przypadku poprzednich prac interesujące zagadnienia poznajemy z najciekawszej perspektywy, czyli od bezpośrednich uczestników opisywanych wydarzeń. Autorem pracy jest Max Arthur, brytyjski historyk mający na swym koncie 8 książek poświęconych zarówno I jak i II wojnie światowej. Tworząc książkę autor wykorzystał bogatą kolekcję wspomnień weteranów Wielkiej Wojny znajdującą się w Imperial War Museum. Archiwum dźwiękowe muzeum powstało w 1972 roku, kiedy to zespół naukowców, archiwistów i wolontariuszy rozpoczął zbieranie relacji od osób zaangażowanych w jakimś stopniu w I wojnę światową. W ten sposób powstała niezwykła kolekcja ponad 2500 wywiadów, która jest ewenementem na skalę światową. Zbiór ten stanowi niezwykłą bazę badawczą dla historyków, bowiem kilka tysięcy godzin nagrań uczestników Wielkiej Wojny pozwala poznać szereg ciekawych zagadnień z interesującego Nas okresu. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż autor wykonał wręcz tytaniczną pracę analizując setki wywiadów i wybierając te najciekawsze.

Na kartach książki najczęściej pojawiają się wspomnienia Brytyjczyków, w mniejszym stopniu wydarzenia z lat 1914 ? 1918 poznajemy z relacji francuskich i niemieckich uczestników wojny. ?Brytyjska perspektywa? sprawia, że w pracy Arthur skupił się na walkach na froncie zachodnim oraz na Bitwie o Gallipoli. Książka składa się z pięciu zasadniczych rozdziałów w których autor opisuje, czy też raczej przywołuje niezwykłe historie z kolejnych lat wojny. Począwszy od opowieści o entuzjastycznym przyjęciu decyzji o rozpoczęciu wojny, która spowodowała że do armii garnęły się tłumy chętnych Anglików poprzez relacje z najważniejszych bitew, aż do radości z zakończenia wojny. W przeciwieństwie do wielu innych prac nie otrzymujemy masy suchych faktów, a relacje które pozwalają poczuć atmosferę opisywanych wydarzeń. Podczas lektury towarzyszymy żołnierzom w zmaganiach o kolejne linie wrogich okopów, poznajemy jak zachowywali się w czasie ataku gazowego czy też poznajemy jego skutki. Jako, że nie samą walką żołnierz żyje ? autor dostarcza nam informacji co robili żołnierze w czasie wolnym, jak wyglądała ich codzienna dieta czy też jakie rozterki szargały walczącymi. Szczury, wszy, fetor rozkładających się ciał ludzi i zwierząt czy też konieczność uczestniczenia w egzekucjach kolegów, którzy nie wytrzymali i zdezerterowali to tylko niewielka część przygniatających doświadczeń z jakimi musieli mierzyć się walczący. Przywołane przykłady to tylko mały fragment bogatej tematyki poruszanej w relacjach tych wszystkich wyjątkowych ludzi walczących w Wielkiej Wojnie.

?Wielka Wojna 1914-1918? jest książką, którą zdecydowanie warto przeczytać. Polecam ją nie tylko znawcom I wojny światowej, lecz wszystkim miłośnikom historii. Dzięki niej zmagania z lat 1914 ? 1918 można poznać z bardzo ciekawej perspektywy, rzadko pojawiającej się w historiografii polskiej w odniesieniu do tego konfliktu.


Wielka_Wojna.inddAutor: Max Arthur 
Tytuł: Wielka Wojna 1914 – 1918 
Wydawca: Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2015
Stron: 288
Oprawa: Twarda miękka 
ISBN: 978-83-7773-456-8

Książka do kupienia na stronie wydawcy

 

Komentarze

Absolwent historii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XIX i XX wieku oraz dziejami Rosji. Był członkiem koła historyków krajów Europy Wschodniej.