Fot. MO Włoch (Ministero della Difesa; MDD); Difesa.it.

Włosi zbudują 7 okrętów wojennych dla Kataru

Włoskie przedsiębiorstwo stoczniowe Fincantieri – Cantieri Navali Italiani S.p.A. podpisało umowę z Ministerstwem Obrony Kataru na budowę siedmiu różnej klasy okrętów wojennych nowej generacji.

Umowa o wartości około 4,9 mld EUR została podpisana w Trieście przez dowódcę Emirskich Sił Morskich Kataru, gen. mjr Mohammeda Nassera Al Mohannadiego i dyrektora wykonawczego Fincantieri – Cantieri Navali Italiani, Giuseppe Bono, w obecności ministrów obrony obu państw, Chalida Al Attiyah’a i Roberty Pinnotti.

Kontrakt przewiduje zaprojektowanie i zbudowanie Katarczykom siedmiu jednostek, w tym czterech korwet, jednego okrętu desantowego-doku oraz dwóch patrolowców, a także zapewnienie wsparcia technicznego przez 15 kolejnych lat od zakończenia dostaw.

Jednostki zostaną zbudowane w wybranych stoczniach wojennych, należących do przedsiębiorstwa; są to zakłady w Riva Trigoso w prowincji Genua i Muggiano w prowincji La Spezia, począwszy od 2018 roku i powinny zakończyć się w ciągu 6 lat.

Giuseppe Bono powiedział w czasie uroczystości:

To pamiętny dzień dla Fincantieri, bo wygrana w globalnej konkurencji o taki program nie była łatwa. Udało nam się uzyskać niezwykły rezultat, dzięki pozwoli stać się firmie światowym liderem w sektorze obronnym, w tym morskim. Dzięki tej umowie, Fincantieri tworzy prawdziwe partnerstwo z Emirskimi Siłami Morskimi Kataru, które pozycjonują się już teraz jako zaawansowane technologicznie.

Fincantieri – Cantieri Navali Italiani S.p.A. z siedzibą w Trieście w ciągu 230 lat swojej historii zbudowało ponad 7.000 jednostek pływających. Obecnie zatrudnia ok. 19.500 pracowników, w tym ponad 7.800 w samych Włoszech, którzy pracują w 21 stoczniach cywilnych i wojennych na czterech kontynentach.

Emirskie Siły Morskie Kataru liczą ok. 1.800 osób personelu wojskowego, wraz z morskimi siłami policyjnymi i artylerią obrony wybrzeża. Od 1990 roku siły te uległy wzmocnieniu. Główne bazy mieszczą się na wyspach Doha i Halul. Obecnie składa się z 89 jednostek, głównie małych patrolowców, kutrów rakietowych, szybkich łodzi motorowych oraz jednostek wsparcia.

Czytaj także:

F-15SE Silent Eagle dla Kataru?

Dwa bombowce strategiczne B-52H wylądowały w Katarze [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.