Źródło: Skan z filmiku udostępnionego na YouTube

Wojna w Donbasie – 22-24 stycznia 2015 r.

Ostatnie dni przyniosły wiele ważnych wydarzeń na froncie. Po 236 dniach separatyści definitywnie zdobyli praktycznie cały doniecki port lotniczy w tym nowy terminal. Skończyła się historia sławnych „cyborgów”. W sąsiednich miejscowościach jak Piaski oraz Opytne trwają gwałtowne walki. Bitwa toczy się też w mieście Awdiejewka. Od wielu dni dochodzi także do starć w Gołówce, która jest oprócz tego intensywnie ostrzeliwana przez siły ukraińskie. Pogarsza się sytuacja wojsk ukraińskich w regionie Debalcewa, które z kolei mocno ostrzeliwane jest przez oddziały prorosyjskie. Nad rzeką Siewiernyj Doniec toczą się walki. Od kilku dni zwiększa się także intensywność ostrzałów i potyczek w regionie Mariupola. Wojna pozycyjna trwa w najlepsze i nie traci na intensywności.

Wydarzenia z Donbasu od 25 do 28 stycznia 2015 r. w poniższym linku!!!

http://www.nowastrategia.org.pl/wojna-w-donbasie-25-28-stycznia-2015-r/

24 stycznia 2015 r. – sobota

23:30 – Stacja meteorologiczna na lotnisku w Doniecku jest już na 99% w rękach separatystów.

23:16 – Z Dniepropetrowska dziś miało wyjechać kilka konwojów ciężarówek w stronę Donbasu. Przypominam, iż Kijów obecnie ściąga w region Donbasu chyba każdy wolny oddział jaki posiada poza siłami blokującymi Naddniestrze oraz Krym. Cała granica  od regionu Charkowa aż po północy region Kijowa jest praktycznie odsłonięta – pozostały tam bardzo małe siły wojsk lądowych lub jednostki, które dopiero się szkolą i za jakiś czas mają osiągnąć gotowość bojową. Są tam także prawdopodobnie jednostki przeciwlotnicze. Oprócz tego siły terytorialne, MSW i straży granicznej.

23:13 – Nadal toczą się walki w miejscowości Dolomitnoje. Ostrzeliwane są także okoliczne miejscowości znajdujące się pod kontrolą sił rządowych. Część miejscowości Troickoje ma być już pod kontrolą oddziałów prorosyjskich.

23:09 – Potwierdzają się informacje, iż separatyści kontrolują miejscowość Nowotoszkiwka ulokowaną koło punktu fortecznego 28.

23:06 – Pod miastem Popasn trwają walki. Miasto od kilku dni jest ostrzeliwane przez separatystów, którzy także chcą je zająć aby dzięki temu ułatwić innym siłom otoczenie wojsk ukraińskich w Debalcewie.

22:52 – Dziś w Gorłówce na skutek ostrzałów artyleryjskich 5 osób zginęło, a 10 zostało rannych.

22:25 – W Szachtarsku zauważony co najmniej dwa zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1.

21:39 – Artiomowo prawdopodobnie jest w rękach separatystów, aczkolwiek na ma na to odpowiedniego potwierdzenia (małe szanse iż tak jest).

21:08 – Nowy filmik z ostrzału w Mariupolu:

https://www.youtube.com/watch?v=ISnzgvOpWL0&x-yt-cl=84503534&x-yt-ts=1421914688

20:55 – Na froncie w sumie nic specjalnego się nie dzieje. Wszędzie od Mariupola do Stanicy Ługańskiej trwa w różnych miejscach wymiana ognia artyleryjskiego, czasem dojdzie do potyczek lub stacjonarnej wymiany ognia między pozycjami ukraińskimi a separatystami. Walki na większą skalę toczą się tylko przy posterunku 29 i w miejscowościach Troickoje i Dolomitnoje.

19:50 – Zacharczenko odwołał ofensywę na Mariupol. Zresztą i tak i tak nie miała szans się udać. Siły ukraińskie posiadają tutaj zbyt rozbudowane pozycje oraz duże zgrupowanie bojowe aby separatyści własnymi siłami mogli otoczyć i zdobyć miasto. Bez udziału regularnych jednostek rosyjskich nie ma szans, aby wojskom DRL udało się opanować Mariupol.

17:59 – Podsumowanie ostatnich godzin i sytuacji w Donbasie:

– Mariupol. Ostatnie dane mówią, że na skutek ostrzałów artyleryjskich w mieście jest już ok. 30 zabitych i ponad 118 rannych. Część miasta jest bez energii elektrycznej. Sporo mieszkańców opuszcza jego teren. Na wschód i północy-wschód od Mariupola w sąsiednich wsiach i przysiółkach dochodzi do starć między siłami ukraińskimi a separatystami. Separatyści zdobyli małą miejscowość Winogradnoje i tam znajdujący się punkt forteczny sił ukraińskich. Mariupol co jakiś czas jest ostrzeliwany. Mimo ogłoszenia „ofensywy” separatyści nie zdobyli jednak żadnego ważnego obiekty, a tym bardziej nie przerwali frontu aby otoczyć miasto. I wydaje się to mało prawdopodobne.

– Znów silnie ostrzelany został Dokuczajewsk. W regionie nie doszło do walk.

– Pod Donieckiem trwają lokalne słabe walki, a raczej głównie wymiana ognia w miastach takich jak Krasnoorłowka, Marjinka i Awdiejewka oraz miejscowości Piaski. W samej Awdiejewce na skutek walk zginęło 8 żołnierzy i wielu rannych z 3. Batalionu 25. Brygady Aeromobilnej. Sytuacja jeśli chodzi o rozlokowanie pozycji nie uległa większej zmianie.

– Gorłówka jest nadal ostrzeliwana, tak samo jak i Dzierżyńsk, aczkolwiek ogień separatystów jest dużo słabszy. Separatyści dziś nie prowadzą tutaj większych taktycznych operacji zaczepnych z wyjątkiem ataku na Dolomitnoje.

– Wokół Debalcewa w niektórych miejscowościach dochodzi do walk m.in. w miejscowościach takich jak Troickoje, wcześniej wspomniane Dolomitnoje, Łozowa i mieście Wuhłehirśk. Nie są to jednak duże wydarzenia – raczej małe potyczki.

– Popsana nadal jest ostrzeliwana przez separatystów. Znajdujący się nieopodal Stachanow z kolei jest pod ogniem artylerii ukraińskiej.

– Ukraińcy odparli dziś kilka ataków na punkt forteczny 29, miejscowość Oriehowo, Krymskie i punkt 37.

– Nad resztą rzeki Siewiernyj Doniec bez większych zmian i ważnych wydarzeń. Lokalne media i osoby prywatne podają, że widziały dziś nad Ługańskiem samoloty. Kijów twierdzą, że były to maszyny rosyjskie.

16:05 – Po przerwie najważniejsze ostatnie informacje (dopiero po 17 bardziej szczegółowe opisanie sytuacji – brak czasu):

– W Mariupolu jest już na skutek ostrzałów artyleryjskich 21 zabitych i ponad 100 rannych. Na wschód od miasta i północny-wschód trwają lokalnie walki.

– Zacharczenko ogłosił, że DRL rozpoczęła ofensywę w regionie Mariupola. Celem jest zdobycie miasta i jego okolic.

12:58 – Ostrzeliwana od rana jest trasa łącząca Debalcewo z Artiomowskiem.

12:54 – Potwierdzają się informacje o starciach na przedpolach Mariupola. Dokładna sytuacja nie jest jednak znana. Kolejny filmik z miasta:

12:42 – I jeszcze jeden materiał z ostrzelanego miasta:

12:40 – Z Mariupola ma wyjeżdżać coraz więcej mieszkańców.

12:36 – Kolejny filmik z regionu miasta:

https://www.youtube.com/watch?v=egm7J2oslrg

12:32 – Mariupol po ostrzale:

https://www.youtube.com/watch?v=msxpQUhdsDQ

12:24 – Potwierdza się śmierć dodatkowych 5 osób na skutek ostrzału w Mariupolu.

12:18 – Pod Mariupolem w wyniku ostrzału zginął także 1 żołnierz a 2 zostało rannych.

12:15 – Pod Mariupolem (na wschód i północny-wschód) mają trwać walki.

12:10 – Podsumowanie ostatnich godzin:

– W regionie Stanicy Ługańskiej ponownie trwają walki. Wieś chyba opuszczone już przez dużą część mieszkańców ponownie była w nocy ostrzeliwana. W tym regionie aż po miejscowość Krymskie przez miasto Sczastia nadal trwa de facto wojna pozycyjna. Żadna ze stron nie stara się zająć większego obszaru po przeciwnej stronie rzeki Siewiernyj Doniec. W samym regionie miejscowości Krymskie nadal trwają walki o punkt forteczny 28 i 37 oraz wzgórze 179,5 (na pewno kontrolowane przez siły ukraińskie). Nie wiadomo co z 29 (nadal chyba w rękach ukraińskich).

– Separatyści ponownie ostrzeliwali w nocy miasto Popasna. Nie zdołali do tej pory jednak tutaj zająć kluczowych pozycji ukraińskiej armii.

– W worku Debalcewskim sytuacja jest trudna. Trwają małe walki o miejscowości takie jak: Troickoje, Dolomitnoje i miasto Wuhłehirśk. Separatyści także atakują w kierunku Switłodarśka, aczkolwiek obecnie utknęli na przedpolach małej miejscowości Łozowa.

– Gorłówka nadal jest co jakiś czas ostrzeliwana. Jeśli chodzi o walki to obecnie separatyści starają się głównie utrzymać to co ostatnio zajęli.

– Pod Donieckiem sytuacja nie uległa większej zmienia. Miasto jest co jakiś czas ostrzeliwane. Także separatyści odpowiadają ogniem celując w miejscowości znajdujące się pod kontrolą armii ukraińskiej.

– Mariupol – separatyści przeprowadzili duży ostrzał artyleryjski. W jego wyniku śmierć poniosło co najmniej 10 osób, a 46 zostało rannych. Pociski spadły na dzielnice mieszkalne. Miasto w tej chwili jest co jakiś czas nadal ostrzeliwane.

– Wg niepotwierdzonych jeszcze informacji siły rosyjskie na Krymie zostały postawione w stan wyższej gotowości bojowej.

1:20 – Warto pamiętać, że armia ukraińska wraz z siłami OT/paramilitarne, Gwardią Narodową Ukrainy, Strażą Graniczą oraz ochotnikami także zabezpieczana granicę z Krymem (do 10 tys. ludzi z tych struktur i 250-300 jednostek sprzętu pancernego i artyleryjskiego) oraz Naddniestrzem (brak dokładnych danych – mowa o ok. 15 tys. ludzi, ale głównie z Straży Granicznej, OT, siłach MSW w tym m.in. Gwardii Narodowej).  Duży siły były też na granicy z Rosją m.in. w regionie Charkowa, ale obecnie są wycofywane i przerzucane do Donbasu. Zostaną tylko małe pododdziały do wsparcia Straży Granicznej, Gwardii Narodowej (wartownicze i patrolowe pododdziały), lokalnych formacji OT/paramilitarnych oraz służb MSW.

1:08 – Sytuacja wokół Doniecka jest bez zmian. Marjinka w dużej części pod kontrolą separatystów (środkowa i wschodnia część na pewno). Krasnogorowka jest w rękach ukraińskich (atak separatystów nie był silny – raczej mała akcja zaczepna). Piaski są pół na pół kontrolowane przez jedną i drugą stronę. Opytne jest w rękach ukraińskich. Na północnym skraju lotniska donieckiego są siły ukraińskie. Stacja meteorologiczna – status nie jest znany. Budynek straży pożarnej i wieży kontroli lotów (gruzowiska) są pod kontrolą separatystów (widać, na filmikach że w ich regionie sobie swobodnie dziś chodzili). Awdiejewka w ponad 2/3 nadal pod kontrolą sił ukraińskich. W regionie nadal trwają „zawody” artyleryjskie.

1:02 – 23 stycznia w Dokuczajewsku na skutek ostrzałów rannych zostało 12 osób. Na ma na szczęście informacji o zabitych. Jest to nawet tutaj „zapomniany” odcinek frontu, ale tam po prostu nic się nie dzieje poza ostrzałami artylerii.

0:58 – Od wczoraj armia ukraińska w regionie m.in. Switłodarśka gorączkowo ma rozbudowywać pozycje obronne. Umocnienia budowane są także wzdłuż M04 od Debalcewa po Artiomowsk i w regionie Popasny. Polowe umocnienia mają być budowane także na zachód od Doniecka między miastami Sełydowe a Krasnoorłowką.

0:39 – Rosjanie podjęli decyzję o ewakuacji swojego personelu z Debalcewa. Od momentu podpisania porozumień z Mińska znajdowała się tam wspólna ukraińsko-rosyjska grup, której celem było koordynowanie i wdrażanie postanowień o zawieszeniu walk oraz stworzeniu strefy buforowej wolnej od m.in. ciężkiej artylerii. Grupa będzie nadal działać, ale zostanie przeniesiona do miejscowości  Sołedar.

0:14 – Kolumna sił ukraińskich jedzie prawdopodobnie w kierunku Donbasu (filmik z ostatniej nocy):

23 stycznia 2015 r. – piątek

23:57 – Wg separatystów dziś pod lotniskiem w Doniecku wieczorem kontratak miały przeprowadzić siły ukraińskie. Nie podali jednak co było celem. Prawdopodobnie rujny wieży kontroli lotów i budynek straży pożarnej. Dziś byłoby to wg nich 4 tego typu atak.

23:37 – Potwierdzają się informacje o rzuceniu do Donbasu rezerw jakie ma Kijów. Duże kolumny sprzętu miały wyjechać m. in. z Dniepropetrowska i Charkowa. Mieszkańcy Krematorska, Słowiańska i kilku innych miast w regionie donoszą o dużych ruchach techniki wojskowej po drogach.

23:03 – Są pierwsze informacje o tym, iż Kijów ściąga (lub może ściągać) do Donbasu posiłki. M.in. do Wołnowachy wjechał konwój złożony z 14 czołgów, 18 ciężarówek i6 BM-21, a do Awdiejewki do 10 czołgów.

22:55 – W miejscowości Troickoje położonej na północ od Debalcewa trwają walki. Połowa miejscowości (zachodnia) jest w rękach ukraińskich, a druga połowa (wschodnia) w rękach separatystów wg wstępnych informacji. Jak pisałem, jej utrata dla Kijowa będzie wiązało się z znacznym pogorszeniem sytuacji w samym regionie Debalcewa.

21:52 – Kolumna ukraińskich czołgów (a wg OBWE w Donbasie pojawiły się po stronie separatystów wozy modelu T-80):

21:40 – Troickoje – separatyści twierdzą, że prawie je już zdobyli i oczyszczają z ostatnich ukraińskich oddziałów. No ale do ich informacji należy podchodzić z ostrożnością.

21:16 – W miejscowości Krymskie trwają walki wg niektórych informacji. Pod silnym ostrzałem ma być punkt forteczny 37.

21:04 – Obecnie trwa kolejny ciężki ostrzał Gorłówki. A tutaj filmik z miasta:

https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=84503534&x-yt-ts=1421914688&v=TTEzMSSOOxs

20:56 – Niepotwierdzone informacje mówią o tym, że separatyści zdobyli część miejscowości Troickoje.

20:36 – Doniecka Republika Ludowa ogłosiła, iż oficjalne odstępuje od porozumień zwartych w Mińsku z wszelkimi tego konsekwencjami. Nie będzie rozmawiać na temat zawieszenia broni z Kijowem aż do wygrania wojny tj. przynajmniej opanowania Mariupola, Słowiańska Krematoraka i innych terenów obwodu donieckiego.

20:15 – Separatyści podali, że pomału i stopniowo zajmują kolejne tereny wokół Gorłówki tak, iż za kilka dni na miasto mają już nie spadać ostrzały artyleryjskie. Po ostatnich wydarzeniach można stwierdzić, że w niektórych miejscach poczynili pewne postępy. Nie są to jednak duże postępy, gdyż np. miejscowości Krasnyj Partizan bronił co najwyżej wzmocniony pluton sił ukraińskich, które dysponowały tylko jednym umocnionym posterunkiem.

19:53 – Ponownie separatyści przypuścili atak na miasto Popasna. Trwa intensywny ostrzał artyleryjski z ich strony a na podejściach do miasta miały miejsce potyczki. W mieście Kijów ma siły o wielkości mniej więcej batalionu.

19:52 – Na zachód od Gorłówki separatyści nadal prowadzą lokalne działania ofensywne. Mają m.in. atakować w kierunku skrzyżowania dróg T0511 i H20 położonego na północny-wschód od Awdiejewki.

19:21 – Zakłady remontowe separatystów:

18:54 – Od pewnego czasu pojawiają się informacje, że pozycje sił ukraińskich miały zostać zaatakowane prze czołgi przeciwnika. Kijów jednak uspokaja, że nic groźnego nie miało miejsca.

18:39 – Pod Mariupolem co jakiś czas ma dochodzić do ostrzałów artyleryjskich, ale nie są one ani mocne, ani intensywne. Prawdopodobnie działają tylko moździerze.

18:36 – W Dzierżyńsku zginęło 6 żołnierzy ukraińskich, a 10 zostało rannych na skutek ostrzału artyleryjskiego separatystów. Pod samym Miastem dochodzi do potyczek, lecz to nie jest jeszcze zagrożone „upadkiem”.

18:07 – Pod Donieckiem prawdopodobnie kolumna sił prorosyjskich wpadła/zaatakowała pozycje ukraińskie. Mowa jest o 10 zbitych i 20 rannych oraz utracie 2 ciężarówki, jednego BMP-2 oraz działo. Ukraińcy obronili swoją pozycje. Na dowód pokazali zdjęcia.

17:56 – Mapa wydarzeń z 20-22 stycznia 2015 r.

Żródło: http://kot-ivanov.livejournal.com/

Żródło: http://kot-ivanov.livejournal.com/

17:09 – Zacharczenko grozi, że może wydać rozkaz aby separatyści nie brali jeńców (to byłoby bardzo głupie z jego strony).

17:07 – Separatystki ostrzelali ponownie Dzierżyńsk. Uszkodzone zostało m.in. przedszkole oraz gazociąg.

17:02 – Skąd mogą wynikać ostatnie sukcesy separatystów, mimo iż ci, posiadają nie więcej niż maksymalnie 25-30 tys. ludzi? Są to sukcesy niezbyt duże, o znaczeniu co najwyżej taktycznym w danym regionie, ale jednak mające miejsce. W ciągu ostatnich dni zdołali zająć kilka ważnych pozycji i kilka wsi. Być może spowodowane jest to tym, iż Kijów w Donbasie ma do maksymalnie 70-75 tys. ludzi z sił zbrojnych, MSW, jednostek ochotniczych oraz terytorialnych, z czego na linii znajdować się może maksymalnie 45 tys. ludzi, a reszta służy im wsparciem. Jest to zbyt mała liczba żołnierzy i sprzętu aby dobrze obsadzić ten prawie 450 km front tj. znajdujące się wzdłuż tego umownego „frontu” wszystkie miejscowości  i miasta oraz punkty kontrolne i forteczne, a w dodatku posiadać małe siły na „na drugiej linii obrony” oraz w odwodzie. Powoduje to sytuację, iż dość często w wielu miejscach wojska ukraińskie posiadają zbyt małe siły aby kontrolować i utrzymać dany punkt lub miejscowość. Wykorzystują to separatyści, którzy wybierają miejsce gdzie zaatakują i dzięki temu mają we własnych rękach inicjatywę. Mogą więc na ternie danej wsi, punktu uzyskać przewagę liczebną oraz czasem element zaskoczenia. Z tego też powodu Kijów zdecydował o wysłaniu do Donbasu wszelkich dostępnych posiłków. Może to być nawet do 20 tys. ludzi.

16:37 – Arsenij Jaceniuk nakazał przygotowywać plany przejścia na gospodarkę wojenna. Częściowo mówił dziś też o tym Poroszenko.

16:35 – Kolejne podsumowanie z ostatnich godzin:

– Nad rzeką Siewiernyj Doniec sytuacja bez zmian. Broni się posterunek 28 i 29 (prawdopodobnie), Krymskie, posterunek 37 oraz reszta pozycji nad rzeką po miasto Sczastia. W regionie Stanicy Ługańskiej od nowa toczą się walki, aczkolwiek tutaj prawdopodobnie połowa miejscowości (południowa i południowo-zachodnia) część jest w rękach separatystów a resztę kontroluje armia ukraińska.

– W regionie Debalcewa i  Popasny sytuacja ukraińskich wojsk jest trudna, ale stabilna. Siły rządowe miały się wycofać z miejscowości Stepanowka i Wiesiełogorowka (znajdują się na północny-wschód od Debalcewa). Nadal także trwają walki o Czernuchino i Miuc.

– Pod Gorłówką dalsze walki. Ukraińcy stracili dziś na zachód od Gorłówki miejscowość Krasnyj Partizan. Na filmiku jaki pokazali separatyści widać, że trwały tam walki i są straty po stronie ukraińskiej.

Siły ukraińskie miały także zaatakować Wierchnietorieckoje, ale raczej doszło do zwykłej potyczki. W miejscowości nie ma walk. Trwają kilka kilometrów na północny-zachód.

Powiększa się także teren kontrolowany przez siły separatystów w regionie północno-zachodniej Gorłówki, gdzie Ukraińcy wycofali się z kilku pozycji. Pojawiła się informacja, że oddziały prorosyjskie zajęły miasto Artemowe, choć rano było jeszcze pod kontrolą ukraińską. Nie ma na to jednak potwierdzenia, a miejscowy jeszcze w południe pisali, że większość miasta kontroluje armia ukraińska. Mimo to sytuacja sił ukraińskich pod miastem Dzierżyńsk ulega pogorszeniu.

– W regionie Doniecka jedna i druga strona w ciągu ostatnich godzin miała wyprowadzić kilka lokalnych ataków. Separatyści starają się podejść pod miast Krasnogorowka położone na zachód od Doniecka i na północ od Marjinki. Sama Krasnogorowka została dziś kilkukrotnie ostrzelana przez artylerię jednostek prorosyjskich. W regionie Piasków nadal trwają walki. Na pewno południowo-wschodnia część od strony Doniecka jest w rękach separatystów. Wiele wskazuje na to iż środkowa część miejscowości także może być przez nich kontrolowana. Na pewno zachodnia i północno-zachodnia część jest w rękach ukraińskich wraz z znajdującym się tutaj mostem. W regionie lotniska donieckiego także miały dziś miejsce walki. Siły ukraińskie z regionu stacji meteorologicznej miały spróbować uchwycić rujny wieży kontroli lotów. Obecnie nie wiadomo na dobrą sprawę kto ją kontroluje. Każda strona twierdzi, że ta jest w ich posiadaniu – a raczej jej gruzowisko. Awdiejewka w ponad 2/3 jest pod kontrolą sił rządowych. Na południu miasta doszło dziś do kilku większych potyczek, ale o dużej bitwie nie może być mowy. Wszędzie nadal działa artyleria jednej i drugiej strony. Są kolejne ofiary cywilne.

– Zacharczenko ogłosił, że ze strony separatystów nie będzie mowy o rozejmie czy też rozmowach pokojowych. Ustalenia z Berlina ich się nie tyczą. Celem separatystów Donieckiej Republiki Ludowej ma być zajęcia wszystkich miast i miejscowości znajdujących się na terenie obwodu donieckiego.

12:00 – Podsumowanie ostatnich godzin:

–  Nad rzeką Siewiernyj Doniec nic się nie zmieniło. Głównie pod Krymskoje, Oriehowo i punkty forteczne 28 oraz 37 są nadal w rękach ukraińskich.

– W regionie miasta Popasna trwają obecnie walki.

– W worku Debalcewskim toczą się walki m.in. pod miejscowością Troickoje położoną na północ od Debalcewa. Pod samym miastem mimo ataków separatyści nie zdobyli żadnej miejscowości kontrolowanej przez stronę ukraińską.

– Gorłówka nadal jest ostrzeliwana. Miejscowość Dolomitnoje nie została do tej pory zdobyta przez separatystów. Jeśli chodzi o kierunek na Dzierżyńsk to separatyści podeszli pod jego przedmieścia od południa i południowego-wschodu. Miasto prawdopodobnie w całości jest nadal kontrolowane przez siły ukraińskie. Na kierunku zachodnim sytuacja wyglądaj jak 11 godzin temu.

– Pod Donieckiem jest bez większych zmian. W miastach Marjinka i Awdiejewka oraz miejscowości Piaski trwają kolejny dzień z rzędu niezbyt intensywne walki, ale nie są ani gwałtowne ani intensywne.

– Od Doniecka do Mariupola spokojnie, aczkolwiek jak zawsze dochodzi do lokalnych potyczek i ostrzałów artyleryjskich.

– Separatyści podają, że w ciągu ostatniej doby mieli 24 zabitych i 30 rannych.

– Prezydent Ukrainy zapowiedział, iż kazał zmobilizować wszystkie posiadane jeszcze wolne jednostki i skierować do Donbasu. Wzmacniana jest także granica z Naddniestrzem i Krymem. M.in. nowymi pododdziałami Gwardii Narodowej, lokalnymi siłami terytorialnymi oraz dodatkowymi patrolami straży granicznej. Także główna wschodnia granica z Rosją ma zostać jeszcze dodatkowo wzmocniona.

0:27 – W ostatnich kilku godzinach sporo się działo:

– Dochodzi do starć w regionie punktu fortecznego 28, 29 i 37 w regionie Krymskoje. Sama wieś ma być co jakiś czas ostrzeliwana. Jeśli jutro rzeczywiście potwierdzi się  zdobycie wzgórza 179,5 to elementy 25. Brygady Zmechanizowanej będą w trudnym położeniu. Być może będą musiały nawet oddać Krymskoje. Siły ukraińskie są zresztą na to przygotowane – po północnej stronie rzeki Siewiernyj Doniec znajdują się umocnienia polowe i rezerwy, a na zachód od miejscowości m.in. punkt forteczny nr 30.

– Nie wiem jak wygląda sytuacja w regionie miasta Popasna, ale brak informacji o sukcesach ze strony separatystów może świadczyć, że siły ukraińskie nie straciły tutaj żadnej pozycji.

– Wokół miasta Debalcewo nadal dochodzi do ostrzałów artyleryjskich oraz lokalnych starć. Separatyści mają za mało sił i prawdopodobnie chęci aby dokonać szturmu na to miasto. Być może nie ma też przyzwolenia z Moskwy…

– Pod Gorłówką sytuacja wygląda nadal ciekawie. Na wschód od miasta trwają chyba niezbyt duże walki o miejscowość Dolomitnoje. Na północ i północny-zachód od Gorłówki separatyści chwalą się, że są na przedpolach Dzierżyńska. Prawdopodobnie jest to przesada propagandowa z ich strony, aczkolwiek rano zobaczymy czy przypadkiem nie podali prawdy. Na zachód od Gorłówki separatyści kontrolują na pewno Wierchnietorieckoje. Prawdopodobnie Krasny Partyzant jest nadal w rękach Ukraińców.

– Na pozostałych obszarach nie doszło do żadnych większych zmian i wydarzeń. Nie wiadomo nadal kto kontroluje Piaski. Każda strona obecnie twierdzi, że jest w ich posiadaniu.

22 stycznia 2015 r. – środa

23:37 – Bardzo duża kolumna sprzętu wojskowego różnego typu zarejstrowana w Szachtarsku:

22:10 – Pojawiła się informacja, że pod Debalcewem miał rozbić się lub zostać zestrzelony Su-25. W ostatnich dniach nie jest to pierwsza tego typu plotka. Wszystkie do tej pory się nie potwierdziły. Istnieje duża szansa, że może być tak samo. W samym regionie tego miasta toczą się nadal walki co potwierdza jedna i druga strona. Sytuacja jest ciężka, ale według strony ukraińskiej nie stanowi wielkiego zagrożenia dla wojsk tam się znajdujących.

21:36 – Dziś w mieście Sczastia zginęły dwie osoby na skutek ostrzału artyleryjskiego jaki spadł koło lokalnego supermarketu. Dziś w Donbasie po stronie separatystów oraz strony ukraińskiej mogło zginąć ok. 30-35 osób cywilnych na skutek ostrzałów artyleryjskich.

21:02 – Gorłówka i BM-21 separatystów otwierają ogień:

20:59 – Kolumna ukraińskich czołgów:

20:52 – BM-30 w rękach separatystów (Makiejewka):

https://www.youtube.com/watch?v=F1PE8kSJgUo&x-yt-ts=1421828030&x-yt-cl=84411374

20:18 – (przepraszam, że tam partiami i w całości, ale trochę też jestem zajęty czymś innym):

– Na północy w regionie Krymskiego separatyści zajęli miejscowość Żełobok położoną punktu fortecznego 29. Toczą się walki o posterunek 28, 29 i miejscowość Oriehowo położoną na trasie T1303. Wzgórze 179,5 ma być w rękach separatystów, ale nie ma na to dowodów. Punkt 37 jest w rękach ukraińskich jak i Krymskie.

– W regionie Popasna nadal trwają lokalne starcia – dokładna sytuacja nie jest jednak znana. Bardziej na południowy-zachód od tego regionu w stronę Debalcewa wiadomo iż separatyści przypuścili mały atak na Troickoje. Jej opanowanie (jeśli uda się separatystom) pozwoli wyprowadzić atak w stronę miejscowości i jezior położonych na wschód od Gorłówki i pozwoli zablokować drogę M03, a co za tym idzie odciąć wojska ukraińskie w Debalcewie od reszty sił.

– W samym Debalcewie sytuacja nie jest dokładnie znana – wiadomo jedynie, że na wschód jak i na zachód od niego toczą się walki. Miasto jest pod ostrzałem. Kilku mieszkańców (domniemanych) co tam mieszka informuje że wokół miasta wszędzie słychać odgłosy walki i panuje powszechne przekonanie, że kwestia zamknięcia kotła jest kwestia kilkudziesięciu godzin jeśli nie przyjdą posiłki.

– Pod Gorłówką nadal trwa mała lokalna ofensywa separatystów. Separatyści atakują tutaj w dwóch kierunkach. Pierwszy z nich skierowany jest na północny-wschód od miasta w stronę drogi M03 łączącej Debalcewo z miastem, Artiomowsk. Separatyści toczą walki o miejscowość Dolomitnoje i w regionie Troickoje (na wschód od miejscowości). Drugi atak miał miejsce w kierunku zachodnim z Gorłówki. Separatyści podeszli po miejscowość Krasny Partyzant gdzie trwają walki. Zdołali też opanować Wierchnietorieckoje. Separatyści nie atakują już w kierunku Dzierżyńska – zostali powstrzymani przez siły ukraińskie.

Sama Gorłówka jest nadal pod ostrzałem. Czasami na miasto spadają salwy z BM-21. Zazwyczaj jednak działa artyleria lufowa i moździerze.

– Siły ukraińskie w miejscowościach Opytne i Awdiejewka nadal się bronią i odpiera ataki separatystów. Sytuacja w Piaskach nie jest mi obecnie znana.

– W innych miejscach tj. region Ługańska jak i Mariupola bez zmian – czasem ostrzał, czasem jakaś wymiana ognia, ale nic większego się nie dzieje.

17:10 – W Doniecku w ostrzałach artylerii zginęło dziś łącznie 20 osób w tym prawdopodobnie 15 w zaatakowanym autobusie. Problem jest taki, że miejsce tej tragedii jest poza zasięgiem ukraińskich moździerzy. Rodzi to oczywiste kontrowersje.

17:00 – Kilka informacji z ostatnich ok. 3 godzin:

– W regionie Ługańska Dochodzi do ostrzałów artyleryjskich. Nic innego ciekawego nie miało tam jednak miejsca. Większość miejscowości Stanica Ługańska jest od nowa pod kontrolą sił ukraińskich. Tylko południowo-zachodnia część kontrolowana jest przez separatystów.

– W regionie miejscowości Krymskie trwają walki o wzgórze 179,5. Położony niedaleko na północ posterunek 37 nadal się broni. Są sprzeczne informacje co do punktu fortecznego 29 położonego na zachód od opanowanego przez separatystów punktu 31. Coraz więcej informacji mówi, że jest pod kontrolą separatystów, tudzież został otoczony. Pod posterunkiem 28 trwa wymiana ognia. Punkt 27 i 30 na pewno nie jest obecnie zagrożony i nie dochodzi tam do starć.

– W regionie miasta Popasna separatyści przeprowadzili kilka ataków na wojska ukraińskie. Miasto jest w rękach ukraińskich.

– W regionie Debalcewa trwają walki, szczególnie między tym miastem a Komissarowką wzdłuż drogi M04 (na wschód) oraz w regionie miejscowości  Kalinówka (na zachód od Debalcewa).  Separatyści nie mają tutaj jednak większych osiągnięć w terenie. Bardziej to wygląda stacjonarną na wymianę ognia niż coś większego, aczkolwiek lokalni mieszkańcy donoszą o  ciężkiej wymianie ognia. Sytuacja dla sił ukraińskich jest ciężka, ale na tą chwilę nie ma jeszcze dużego zagrożenia iż siły się tam znajdujące mogłyby zostać otoczone.

– W regionie Gorłówki nadal trwa ostrzał artylerii. Separatyści odbili  miejscowości  Michajłowka (na zachód od Gorłówki) i utrzymują pozycje w miejscowości Olchowatka. W regionie południowych regionów Wierchnietorieckoje mają trwać walki (tam jest de facto „linia frontu” od dłuższego czasu.

Tak wygląda po ostrzałach:

Także pod kontrolą sił prorosyjskich jest już miejscowość Szumy i Kirowskoje. Nie jest to jednak jakiś duży sukces.

– Awdiejewka i okolice – bez większych zmian.

– W regionie Doniecka także bez większych zmian. Piaski w przynajmniej połowie są pod kontrolą sił ukraińskich, tak jak i większość Awdiejewki. Opytne także w rekach Ukraińców jak i północno-zachodni skraj lotniska (kontrola teoretyczna). Zacharczenko ogłosił, że celem separatystów będzie zdobycie wokół Doniecka obszarów o takiej wielkości aby ukraińska artyleria nie mogła już ostrzeliwać Doniecka.

– Na południe od Doniecke – także bez większych zmian. Było kilka odnotowanych ostrzałów artyleryjskich z jednej i drugiej strony.

14:40 – Puste ulice w Gorłówce:

https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421828030&v=6rnATZelrr0&x-yt-cl=84411374

14:36 – Uratowano uwięzionych górników. Nie było to nic poważnego – prawdopodobnie uszkodzenie wind.

14:35 – Ukraińscy jeńcy na ulicach Doniecka:

https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421828030&v=4H4OMK0Yf7k&x-yt-cl=84411374

14:28 – Sytuacja pod Debalcewem nie jest prawdopodobnie tak ciężka jak się początkowo wydawało. Kilka niezbyt silnych ataków separatystów miało zostać odpartych. Nie zmienia to faktu, że położenie sił ukraińskich jest bardzo kłopotliwe i ciężkie a ryzyko odcięci nadal istnieje. Separatyści twierdzą, że żołnierze ukraińscy mają pomału panikować i bać się tego, że zostaną otoczeni.

14:05 – Ciężki ostrzał artylerii spadł na Dzierżyńsk kontrolowany przez siły ukraińskie. Uszkodzona została m.in. kopalnia. Utknęło w niej/zostało przysypane 84 górników.

14:00 – Pod tym linkiem są umieszczane potwierdzone imienne straty sił ukraińskich. Opis sytuacji oraz jednostka z jakiej pochodził zabity ukraiński żołnierz. Są to tylko straty potwierdzone i nie są pełne (części zabitych nie ma opisanych z różnych powodów – np. brak danych): >>> LINK <<<

13:40 – Ulicami Doniecka przeprowadzeni zostali ukraińscy żołnierze pojmani wczoraj podczas szturmu i zajęcia nowego terminala.

13:35 – W regionie punktu fortecznego 29 mają trwać walki. Prawdopodobnie nadal jest w rękach ukraińskich. Separatyści nie przedstawili dowodów na jego zdobycie (tak jak to miało miejsce z punktem 31).

13:30 – W innych regionach poza Gorłówką i Debalcewem jest w miarę spokojnie – dochodzi do lokalnych potyczek i wymiany ognia. Sprzeczne informacje płyną tylko z regionu Krymskoje.

13:20 – Kijów miał podać, że sytuacja w regionie Debalcewa uległa pogorszeniu ale jest pod kontrolą.

13:04 – Spod Gorłówki wyszedł atak separatystów na miejscowość Olchowatka. Walki trwają także na północ od Gorłówki w miejscowościach: Szumy, Kirowskoje i pod miastem Artiomowo.

12:58 – Prawdopodobnie armia ukraińska straciła także stację metrologiczną na lotnisku (być może już kilka godzin temu). Nie ma na to jednak jeszcze pełnego potwierdzenia. Na północ od lotniska bronią się jednak ukraińskie siły. Opytne nie jest obecnie zagrożone i znajduje się w rękach ukraińskich.

12:55 – Separatystyczna Brygada Prizrak uderzyła przed godziną od wschodu na Debalcewo wzdłuż drogi M04 wyprowadzając atak z miejscowości Komissarowka.

11:20 – Podsumowanie ostatnich godzin:

– Od Mariupolu po Dokuczajewsk znów miały miejsce lokalne walki i ostrzały – szczególnie w Pawłopolu i wsi Sartana. Tam także separatyści przeprowadzili kilka ataków z użyciem ciężkiej techniki wojskowej. Wschodnia część Mariupola także została ostrzelana. Pozycje ukraińskie się jednak trzymają i nie są obecnie zagrożone. Sytuacja jest ogólnie mówiąc względnie spokojna.

Władze w Kijowie poinformowały także, że odbudowa zniszczonych w regionie mostów kolejowych potrwa tydzień. Na miejscu ciągle pracują ekipy techniczne służb kolejowych oraz jednostki inżynieryjno-techniczne. Według władz w Kijowie separatyści ściągają w ten region posiłki.

– Pod Donieckiem sytuacja nie uległa dużej zmianie od wczorajszego godziny 1:45. Piaski od południa i południowego-wschodu są pod kontrolą separatystów, którzy prawdopodobnie nie zdobyli jednak miejscowości Niewielskoje. Kijów miał podjąć decyzję o skierowaniu w ten region części lokalnych odwodów.

Sytuacja na lotnisku się wyjaśniła. Należy przy tym podkreślić, iż lotnisko poza wieżą radarową jest kontrolowane przez separatystów. Nie ma co do tego żadnej wątpliwości, choć niektóre polskie media jeszcze je mają jak można zauważyć po ich newsach. Upadek cyborgów nastąpił wczoraj w godzinach południowych i był potwierdzony już wczesnym wieczorem. Siły ukraińskie które tam pozostawały od poniedziałku nie zostały „ewakuowane” – ostatnia ewakuacja nastąpiła prawdopodobnie nocą z 19 na 20 stycznia i tyczyła się głownie dużej grupy rannych. Niezbyt duża pozostawiania tam grupa obrońców została rozbita i na skutek strat oraz braku szans na ową ewakuację skapitulowała. Siły ukraińskie 20 i 21 stycznia próbowały rajdami małych grup dostać się pod nowy terminal i ewakuować obrońców, ale obydwie akcje zakończyły się fiaskiem.

– Awdiejewka w ponad 2/3 jest pod kontrolą sił ukraińskich. Trwają walki ale nie są gwałtowne. Separatyści z powodu walk w innych regionach nie mają sił aby resztę miasta zdobyć szturmem.

– Jeśli chodzi o jeńców z 20 stycznia wziętych do niewoli na lotnisku w Doniecku to nadal jednak przetrzymywany przez separatystów jest dowódca 90. Batalionu Desantowo-Szturmowego, lecz separatyści zapewniają że go oddadzą rodzinie. Pozostali żołnierze mieli zostać wypuszczeni lub mają zostać przekazane rodzinom. W tym ostatnim wypadku płyną sprzeczne informacje tak ze źródeł ukraińskich jak i prorosyjskich.

– Pod Donieckiem miało miejsce tragiczne wydarzenie. Na skutek ostrzału przystanku trolejbusowego zabitych zostało od 13 do 15 osób. Kilka osób zostało rannych. Nie wiadomo jeszcze kto prowadził tutaj ogień. Wiadomo jedynie, że teren jest pod kontrolą separatystów i co dość często prowadzą ogień spomiędzy zabudowań. Samo miasto jest dość mocno ostrzeliwane przez artylerie ukraińską.

– W regionie Gorłówki nasilają się walki. Szczególnie w regionie miejscowości  Michajłowka. Miasto i jego okolice jest nadal ostrzeliwane. Z bardzo krótkimi przerwami to już prawie 29 godzina ostrzału bez przerwy większej niż 20-30 minut. Przez noc i rano mogło zginąć tutaj co najmniej 4 osoby a kilka zostało rannych.

– Wokół Debalcewa trwają walki. W wielu miejscach separatyści mieli przejść do ataku, ale wojska ukraińskie utrzymują pozycje. Miasto jest pod ostrzałem artylerii. Są ofiary śmiertelne na skutek ataków artylerii jednostek prorosyjskich. Debalcewo jest w tak samo trudnej sytuacji jak Gorłówka, choć ostrzał oczywiście jednak mniejszy. W regionie separatyści także przypuszczają ataki artyleryjskie na miasto Popasna kontrolowane przez stronę ukraińską. W jej regionie toczą się także walki (głównie to jednak potyczki i zwykła wymiana ognia na dużych dystansach). Separatyści starają się zbliżyć do miejscowości Troickoje i zająć miejscowość Werhuliwka.

– Pod miejscowością Krymskoje sytuacja nie uległa zmianie od godzin nocnych.

– Nad resztą rzeki Siewiernyj Doniec toczą się walki, ale nie są intensywne.

– W ciągu ostatniej doby w walkach zginęło wg Kijowa 10 ukraińskich żołnierzy, a 16 zostało rannych.

1:45 – Podsumowanie kilku ostatnich godzin:

– Od Mariupolu po Dokuczajewsk obecnie nic specjalnego nie miało miejsca. Jak zawsze kilka lokalnych ostrzałów i starć czy to patroli, czy też ostrzeliwania punktów kontrolnych/fortecznych.

– W regionie Doniecka sytuacja o wiele bardziej skomplikowana. W zachodniej części miasta Marjinka doszło do lokalnych walk. W regionie kilka ataków na pozycje ukraińskie przeprowadziły oddziały separatystów. Na północ od tego regionu sytuacja wygląda bardziej skomplikowanie. Toczą się walki w Piaskach, które prawdopodobnie już w większości jest pod kontrolą separatystów – siły ukraińskie bronią się w zachodniej i północno-zachodniej części miejscowości. Oddziały prorosyjskie przeprowadziły także pierwszy od kilku miesięcy atak na miejscowość Niewielskoje położoną na północny-zachód od Piasków (wzdłuż drogi M04). Ugrupowanie złożone z czołgów i bojowych wozów piechoty miało przejść przez pola położone na południe od drogi M04 a następnie od południa uderzyć na Niewielskoje. W tym momencie nie wiadomo jak wygląda dokładna sytuacja i czy udało się im opanować tą miejscowość. Sytuacja sił ukraińskich w tym regionie uległa pogorszeniu. Być może siły tutaj ulokowane będą musiały się wycofać na linię miejscowości Opytne – Wodjanoje – Niewielskoje tworząc rubieże obronne wzdłuż znajdujących się tutaj stawów, bagien oraz małej przepływającej tutaj rzeki.

Z kolei port lotniczy jest praktycznie w całości pod kontrolą separatystów. Broni się tylko stacja radarowa/meteorologiczna. Opytne jest nadal na pewno w rękach ukraińskich. Awdiejewka w większości jest pod kontrolą sił ukraińskich – separatyści trzymają południową i południowo-wschodnią część. W ciągu ostatnich 24 godzin Kijów mógł w regionie Doniecka stracić ponad 40 zabitych.

– Pod Gorłówką w kilku miejscach armia ukraińska przeszła do lokalnych akcji zaczepnych. Walki toczą się w miejscowości Michajłowka położoną przy drodze M04 na zachód od centrum Gorłówki. Jeśli armia ukraińska chciałby otoczyć Gorłówkę (hipotetycznie) musi kontrolować tą miejscowość. W wspomnianej miejscowości wysadzony został także most. Samo miasto jest nadal ostrzeliwane, choć intensywność ma być już mniejsza niż przed 22.

W Gorłówce wg lokalnych ośrodków medycznych w kostnicach ma być przechowywane w tej chwili 105 ciał osób zabitych w walkach oraz ostrzale artyleryjskim.

– W regionie Debalcewa nic szczególnego nie miało miejsca.

– Pod miejscowością Krymskoje toczą się nadal walki. 31 punkt forteczny jest pod kontrolą separatystów. Nie wiadomo jaki jest status 29 punktu fortecznego. 28 punkt jest pod kontrolą ukraińską tak samo jak 30. Krymskoje utrzymywane jest przez elementy 24. BZmech. Na wschód od tej miejscowości otoczony ma być punkt forteczny nr 37.

– Pod Ługańskiej ludność miejscowa informowała, że artyleria ukraińska miała przypuścić silny ostrzał artyleryjski na miejscowości kontrolowane przez separatystów w regionie Sczastia i Stanicy Ługańskiej.

– Nieoficjalnie mówi się, że podczas dzisiejszych rozmów w Berlinie strony konfliktu doszły do nowego porozumienia o zawszeniu broni i wycofaniu artylerii na przynajmniej 15 km od linii frontu.

– OBWE twierdzi, że 80 ukraińskich żołnierzy broniących nowego terminala ma mieć lub miało oznaki zatrucia gazem.

Wydarzenia z Donbasu od 17 do 21 stycznia 2015 r. w poniższym linku!!!

http://www.nowastrategia.org.pl/walki-w-donbasie-17-21-stycznia-2015-r/

Z oczywistych powodów wszystkie informacje podawane są z opóźnieniem wynoszącym od kilku do nawet ponad dwóch godzin! Jeśli nie ma informacji przez więcej niż kilka godzin to znaczy, że autor żyje życiem prywatnym! Informacje należy traktować z dystansem ponieważ trwa wojna informacyjna! Staram się zrobić co się da i przekazać informacje, ale to trudne zadanie. Jeśli coś okaże się, że nie było prawdą będzie odpowiednia notka. Autor nie będzie wstawiał do tekstu zdjęć z powodów prawnych! Ograniczy się jedynie do filmików lub przekierowywań.

Komentarze

Politolog, historyk wojskowości specjalizujący się w historii armii francuskiej w XX w. oraz współczesnych konfliktach zbrojnych.