Źródło: zdjęcia wykonane z filmiku udostępnionego na portalu YouTube.

Wojna w Donbasie – 25-28 stycznia 2015 r.

W ciągu ostatnich kilku dni na froncie w Donbasie nie doszło do dużych zmian w skali operacyjnej i strategicznej, aczkolwiek nadal trwa bardzo intensywna wojna pozycyjna. Jedna i druga strona przeprowadza regularnie każdego dnia dużą liczbę ostrzałów artyleryjskich na skutek czego śmierć ponosi coraz więcej osób cywilnych. Tylko 24 stycznia można mówić o przynajmniej 40 zabitych i ponad 130 rannych. Oddziały prorosyjskie w kilku miejscach przeprowadziły także kilka ataków starając się m.in. otoczyć siły ukraińskie w Debalcewie lub też odsunąć jednostki artyleryjskie przeciwnika od Gorłówki. Strona ukraińska nadal zachowuje postawę defensywną na poziomie operacyjnym i strategicznym. Trwają walki pod Donieckiem, czy też nad rzeką Siewiernyj Doniec. Kijów rzucił do Donbasu wszystkie wolne rezerwy oraz większość sił, które znajdowały się na wschodniej granicy z Rosją. Przy samej granicy z Donbasem Federacja Rosyjska gromadzi coraz więcej wojsk. Z kolei OBWE podało, iż w Donbasie zauważono czołgi T-80, a zdjęcia i filmiki pokazują, że są tam także systemy przeciwlotnicze takie jak TOR oraz Pancyr-S1. Z Federacji Rosyjskiej na obszar Donbasu co jakiś czas wjeżdżają także ciężarówki, pojazdy pancerne i systemy artyleryjskie. Nadal ma miejsce eskalacja konfliktu.

Sklep Urodzeni Patrioci

Wydarzenia od 29 stycznia do 5 lutego 2015 r. dostępne pod tym linkiem!!!

http://www.nowastrategia.org.pl/walki-w-donbasie-29-stycznia-5-luty-2015/

28 stycznia 2015 r. – środka 

Region Dokuczajewsk – Mariupol. W tym regionie doszło rano do wymiany ognia artyleryjskiego na skutek którego zginęło 2 żołnierzy z Pułku Gwardii Narodowej „Azow”, a 6 zostało rannych. Wydarzenia miały miejsce w małej miejscowości Mykołajiwka położonej kilka kilometrów na południe od Dokuczajewska.

Sam Dokuczajewsk oraz nieopodal położona Oleniwka zostały dziś ponownie kilka razy ostrzelane przez jednostki 28. i 72. BZmech.

Do Mariupola wg mieszkańców miały przybyć dziś posiłki w postaci batalionu piechoty zmotoryzowanej i kompanii czołgów.

Późnym wieczorem pod Mariupolem słychać było ostrzał artylerii, aczkolwiek w tej chwili nie wiadomo jeszcze co się stało.

Region Doniecka. W mieście Marjinka od rana ponownie dochodziło do starć oraz ostrzałów artyleryjskich. Żadna ze stron nic większego jednak tutaj nie uzyskała.

Z kolei miejscowość Piaski są już w całości kontrolowane przez siły ukraińskie. Separatyści z powodu przewagi przeciwnika i silnych ostrzałów artyleryjskich musieli się wycofać do Doniecka.

Region Opytne jest nadal pod kontrolą strony rządowej. Doszło tutaj do kolejnych starć w tym z użyciem czołgów, ale żadna ze stron nie straciła pozycji. Nie potwierdziły się informacje jakoby stacja meteorologiczna / radarowa była w rękach ukraińskich.

Awdiejewka i część osiedla Spartak kontrolowana jest przez Ukraińców, która dziś rano mieli dostać tutaj posiłki w postaci 40 czołgów, 15 BWP, 10 BTR i 12 Goździków, aczkolwiek wieczorem pojawiła się informacja, iż do Artiomowska miała wjechać podobna kolumna (być może siły te zostały jednak wycofane z tego regionu i skierowane w region Gorłówki).

Siły ukraińskie pod Donieckiem miały zostać wsparte także przez dodatkowy batalion piechoty zmotoryzowanej.

T-72BM w Doniecku:

Region Gorłówki. Od wczoraj co jakiś czas miasto oraz sąsiednie miejscowości są ostrzeliwane przez ukraińską artylerię. Separatyści nadal twierdzą, że nie przewidują ewakuacji mieszkańców miasta, mimo tego iż potwierdzona jest już śmierć 120 osób, a ponad 250 miało odnieść ranny od 11 stycznia. Na zachód i północ od miasta nie doszło do większych zmian na froncie. Na wschód od miasta jednostki prorosyjskie kontrolują Dolomitnoje. Nowoługanskoje jest w rękach ukraińskich.

Wg informacji jakie się pojawiły w ciągu ostatniego dnia do Artiomowska wczoraj miał wjechać pociąg z 10 czołgami, 15 BWP i 3 działami samobieżnymi. Rano pojawiła się informacja o wjeździe kolumny liczącej 16 czołgów, 22 BWP, 9 BTR, 9 BM-21, 6 ciężarówek Ural, 8 ZiŁ-130, 11 GAZ-66 i 11 dział D-30. Po południu pojawiła się kolejna informacja o wjeździe kolumny złożonej z ok. 40 czołgów oraz pojazdów wsparcia. Wszystkie siły miały po opuszczeniu miasta udać się w kierunku worka debalcewskiego, gdzie trwają obecnie najcięższe walki.

Duży konwój sił ukraińskich w regionie Gorłówki:

Region Debalcewa. Z lewej strony worka siły prorosyjskie zdołały wieczorem zająć miejscowość Łozowa i dzięki temu prawdopodobnie przeszły rzekę Łozowa co otwiera im drogę w stronę miasta Switłodarsk z którego dziś ewakuowano szpital. Na południe od Debalcewa Ukraińcy generalnie utrzymują pozycje tak jak to zostało wymienione wczoraj, aczkolwiek separatyści regularnie je ostrzeliwują. W miejscowości Polewoje miały miejsce dziś największe potyczki, aczkolwiek strona ukraińska zdołała ją utrzymać. Na zachód od Debalcewa sytuacja wygląda gorzej. Separatyści są na północno-wschodnich i wschodnich przedpolach miasta oraz tuż pod miejscowością Czernuchino. Wojska ukraińskie mimo trudnej sytuacji i ostrzałów zdołały jednak dziś utrzymać tutaj pozycje. Na północ od miasta jednostki prorosyjskie miały zdobyć Krasny Pahar obchodząc Troickoje, które w tej chwili nie do końca wiadomo kto kontroluje. Broniły się tutaj wczoraj elementy 128. Brygady Piechoty Górskiej, ale dziś płyną sprzeczne sygnały. Wg mnie Ukraińcy nadal je kontrolują lub toczą tam walki.

W samym Debalcewie od samego rana jutro będzie prowadzona ewakuacja dzieci i kobiet, a być może także osób starszych. Wg Kijów ten nie zamierza go jednak oddać bez walki. Mimo iż miasto nie jest jeszcze otoczone, to przesmyk jaki kontroluje armia ukraińska na północ od niego ma tylko kilka kilometrów.

W regionie miasta Popasna dochodziło dziś tylko do wymiany ognia artyleryjskiego oraz „stacjonarnej” wymiany ognia. Silnie ostrzelany został przez Ukraińców Stachanow m.in. z zestawów BM-27.

Region rzeki Siewiernyj Doniec. W regionie Krymskie separatyści ponownie się chwalą, że zdobyli punkt forteczny 29 i wzgórze 179,5. Obecnie nie wiadomo jak dokładnie tam wygląda sytuacja, gdyż każda ze stron twierdzo coś innego. Jedynie co jest potwierdzone, to to, że punkty 27, 28, 30, 37, Krymskie i Oriehowo są w rękach ukraińskich.

Pod Ługańskiem doszło dziś ponownie do silnych ostrzałów artyleryjskich. Na jego skutek miało zginąć ok. 30 separatystów oraz wylecieć w powietrze skład amunicji. Szczegóły nadal jednak nie są znane.

Mapa działań w Donbasie na dni 26-27 stycznia 2015 r.:

http://voicesevas.ru/img/691f5c4c93191bf8d4cb21f176672cbf.jpg

Z innych informacji:

– Od początku stycznia potwierdzona jest już śmierć 170 ukraińskich żołnierzy (wg. separatystów ponad 1100). Tylko dziś do samego Dniepropetrowska miano przetransportować 17 ciał żołnierzy z 25. i 95. Brygady Aeromobilnej. Jak pisałem wczoraj, liczba ofiar po stronie ukraińskiej na pewno przekroczy 200 osób, a relania będzie w granicach ok. 350 zabitych i zmarłych z ran. Za cały styczeń przy uwzględnieniu dalszej eskalacji walk może to być nawet do 400-450 zabitych i zmarłych z ran żołnierzy, ochotników oraz funkcjonariuszy MSW.

– Kijów wyznaczył żołnierzom nagrody za zniszczenie sprzętu przeciwnika: 12 tys. hrywien za samochód, 48 tys. dostanie się za rozbicie czołga przeciwnika, 20 tys. więcej za system artyleryjskie, a 120 tys. za ewentualny samolot/śmigłowiec.

–  Rosja wycofuje własnych przedstawicieli z Zgromadzenia Parlamentu Rady Europy (ZPRE) i zrywa z nią kontakty do końca roku.

– Ukraina planuje wprowadzić pełną blokadę Krymu wg portalu „Nowoje Wremja”. Blokada miałaby dotyczyć całkowitej blokady komunikacji między półwyspem a resztą Ukrainy. Obecnie zerwane są połączenia autobusowe i kolejowe. Nadal jednak granica jest otwarta dla samochodów osobowych oraz ciężarowych. Zamknięcie granicy byłoby bardzo bolesnym ciosem dla sytuacji gospodarczej i socjalnej na Krymie.

– Potwierdzają się informacje, iż są coraz większe problemy z IV falą mobilizacji oraz poborem młodego rocznika na przeszkolenie wojskowe.

27 stycznia 2015 r. – wtorek

– Region Ługańska. Dziś od samego rana w tym obszarze doszło do wyraźnego zwiększania się ostrzałów artyleryjskich w porównaniu do ostatnich dni. Ostrzeliwane były przez siły ukraińskie praktycznie wszystkie miejscowości znajdujące się w regionie między miastem Sczastia a włącznie samym Ługańskiem. Na skutek ostrzałów rannych miało zostać co najmniej 10 osób. Nie odnotowano jednak strat w infrastrukturze krytycznej dla jednej i drugiej strony.

– Pod miejscowością Krymskie siły ukraińskiej 24. BZmech. przeszły do lokalnych małych ataków (prawdopodobnie). Nadal utrzymują punkt 37 i bronią wzgórza 179,5. Przeprowadzili atak w kierunku punktu 31 oraz miejscowości Żełobok. Nie wiadomo co z punktem 29 (prawdopodobnie nadal w rękach ukraińskich). Sami separatyści spróbowali dziś opanować miejscowość Nowotoszkiwka, aczkolwiek siły ukraińskie miały ich tutaj powstrzymać. I tutaj intensywnie działała artyleria.

– W regionie miasta Popasna od rana trwa wymiana ognia – tak między siłami liniowymi jak i artylerią. Duża część mieszkańców miała uciec z miasta w ostatnich dniach. Separatyści z powodu sytuacji bardziej na południe nie prowadzili jednak tutaj akcji ofensywnych. Także siły ukraińskie skupiły się tylko na obronie.

– Bardzo dynamiczna sytuacja była w regionie Debalcewe. Siły ukraińskie przypuściły jeden atak na miejscowość Troickoje, która ma strategiczne znaczenie dla separatystów. W regionie tej miejscowości miało dojść do małych starć pancernych. Jaki jest ich rezultat nie wiadomo. Obecnie miejscowości w całości chyba nie kontroluje ani jedna, anie druga strona, aczkolwiek wydaje mi się, że dużo większe szanse są na to, iż jest w rękach ukraińskich.

Bardzie na południe siły separatystów są już na północno-wschodnich i wschodnich rubieżach Debalcewa. Separatyści w tym miejscu są już tylko kilka kilometrów od drogi M03 – ta de facto w tym momencie może być tutaj już pod ostrzałem ich czołgów. Oddziały prorosyjskie podchodzą też od południowego-wschodu pod miasto. Wg ich twierdzeń zajęli miejscowość Miuc oraz walczyć pod Czernuchinem.

Na południe od miasta Ukraińcy utrzymują nadal pozycje w regionie miejscowości Olchowatka, Kamienka, Polewoje, Magalinowka, Kamyszatką, Bulawinskie i pod miastem Uglegorsk. Ale i tutaj sytuacja jest trudna. W kilku miejscach oddziały prorosyjskie przypuściły dziś małe ataki. Głównie jednak działa tutaj artyleria.

Na zachód Ukraińcy nadal mają utrzymywać miejscowość Łozowoje blokując tym samym dostęp separatystom do miasta Switłodarsk. W tym ostatnim mieście separatyści ostrzelali dziś szpital. Co najmniej jedna osoba nie żyje. Są ranni wśród pacjentów i personelu placówki. Wcześniej przywieziono tutaj 39 rannych żołnierzy.

Sytuacja w tym regionie jest naprawdę ciężka dla wojsk ukraińskich. Cały region jest pod silnym ostrzałem przeciwnika – nie ma bezpiecznego miejsc. Droga M03 jest de facto zablokowana – jazda nią to ma być poważne igranie ze śmiercią wg miejscowych. Pojawiła się nawet informacja, która wypłynęła od separatystów po przesłuchiwaniu ukraińskich jeńców, iż oddziały w tym miejscu zaczynają być pilnowane przez odpowiednie służby i ochotników aby nie opuszczały pozycji tylko nadal z uporem walczyły. Kijów kieruje tutaj nadal posiłki. Dziś w mieście Artiomowsk miał zostać rozładowany duży transport sprzętu przetransportowany koleją – czołgi, wozy bojowe piechoty i artylerii po czyn natychmiast ruszył w stronę worka debacewskiego. Także separatyści nadal ściągają tutaj siły.

– W regionie Gorłówki także trwały walki m.in. o miejscowości Dolomitnoje i Nowoługanskoje co także wpisuje się w chęć otoczenia Debalcewa. Separatyści także tutaj zgromadzili duże siły. Z tego też powodu nie atakują już w kierunku Dzierżyńska i Awdiejewki. Sama Gorłówka jest co chwile ostrzeliwana przez siły ukraińskie.

– Pod Donieckiem także trwały walki. Siły ukraińskie miały wyprzeć z południowych krańców Awdiejewki wojska przeciwnika (de facto z samego końca miasta). Pododdziały 95. Brygady Aeromobilnej kontrolują część osiedla Spartak. Trwały dziś tutaj niezbyt wielkie walki. Zeszłej nocy wojska ukraińskie pojawiły się też pod rujnymi wieży kontroli lotów i budynku straży pożarnej na donieckim lotnisko. W tym regionie zauważono ukraińskie pojazdy pancerne. Niepotwierdzone informacje mówią, że udało się siłom rządowym odbić region stacji radarowej. W Piaskach sytuacja nie uległa zmianie. Część jest w rękach ukraińskich, część kontrolują jednostki prorosyjskie. Od rana z kolei dochodzi do starć w mieście Marjinka. Sam Donieck został dziś wiele razy ostrzelany.

– Pod Dokuczajewskiem ponownie doszło do silnych ostrzałów artyleryjskich a małe pododdziały 72. BZmech. miały przeprowadzić koleje akcje zaczepne/rozpoznawcze.

– Pod Mariupolem do tej pory nic specjalnego się nie działo.

– Ukraińscy chwalą się operacją specjalną, dzięki której mieli zniszczyć „lotnictwo” separatystów w tym 4 śmigłowce Mi-24 oraz 6 samolotów różnego typu i pojazdy lądowe. Nie ma jednak – albo raczej nie widziałem – odpowiedniego potwierdzenia iż to miało miejsce.

– Na Ukrainie są coraz większe problemy z mobilizacją. Pojawiają się głosy, że nawet w niektórych częściach zachodniej Ukrainy i do 60% osób wezwanych do wojska nie odpowiada na rozkazy mobilizacyjne. Najgorsza sytuacja jest na Zakarpaciu, obwodach graniczących z Polską oraz Białorusią. Miejscami nawet 2/3 osób ma nie zgłaszać się do wojska lub wyjeżdżać (dość często do Rosji lub Białorusi). Nie łatwiej idzie mobilizacja ludzi w regionie Odessy, czy też przy granicy z Rosją. W centralnej części Ukrainy sytuacja ma wyglądać lepiej. Obecnie prokuratura ukraińska prowadzi generalnie ponad tysiąc spraw z tym związanych, a kilka tysięcy ma czekać na rozpoczęcie dochodzenia. Liczba ta będzie na pewno dużo, dużo większa i na pewno obejmie ponad 10 tys. osób (nieoficjalne szacunki). Liczba osób, które nie zgłaszają się do wojska jest tak duża, iż system sądowniczy ma ciężko sobie z tym poradzić. 

– Potwierdzone jest już 150 zabitych ukraińskich żołnierzy (z danych personalnych, jednostki i okoliczności) od początku stycznia nie wliczając dzisiejszego dnia. Liczba ta bardzo szybko rośnie i będzie na pewno dużo większa za ten okres + dzisiejszy dzień. Należy się spodziewać tego, iż od 1 do 27 stycznia może być relania nawet ponad 200 zabitych i zmarłych z ran. Liczba rannych na pewno przekroczy 1200 osób. Z każdym dniem szacunki się zwiększają. Kijów nadal jednak zaniża w oficjalnych raportach straty m.in. nie wliczając do nich zmarłych z ran oraz zabitych żołnierzy z jednostek ochotniczych. Także problem jest z siłami MSW – dowództwo ATO prawdopodobnie ich także nie wlicza

– Dziś ukraiński parlament uznał Federację Rosyjską za agresora. De facto to tylko pusty gest, gdyż raczej nie pójdzie za nim zamknięcie granicy, zablokowanie tranzytu towarów i surowców oraz inne działania tego typu.

– USA rozważa odłączenie Rosji od programu SWIFT, nałożenie embarga na eksport ropy naftowej oraz wprowadzenie dalszych rygorystycznych sankcji.

26 stycznia 2015 r.  – Poniedziałek

Podsumowanie ostatnich godzin:

– Dokuczajewsk został dziś bardzo mocno ostrzelany przez artylerie ukraińską. W mieście są bardzo duże problemy z energią elektryczną, wodą oraz ogrzewaniem. W tym regionie ponownie jednostki ukraińskiej 72. BZmech. przeprowadziły małe akcje zaczepne i prowadziły aktywne rozpoznanie w polu. Doszło do kilku potyczek. Separatyści chwalą się tym, że zdołali tutaj także zdobyć jeden ukraiński czołg T-64 (pokazują odpowiedni filmik i zdjęcia). Załoga miała uciec. Siły ukraińskie zaatakowały także przeciwnika w regionie pod Oleniwką ale bez większych rezultatów (było to raczej małe akcje zaczepne).

– W regionie Doniecka doszło do walk, głównie w Awdiejewce. Pod Piaskami nastąpiło z kolei starcie czołgów ukraińskich z pojazdami należącymi do separatystów. Linia frontu nie uległa tutaj jednak zmianie. Jedna i druga strona się ostrzeliwała. Separatyści chwalą się przełamaniem w piaskach oraz tym, że otaczają Opytne, ale wydaje się to bardzo, ale to bardzo wątpliwe.

– Gorłówka co jakiś czas jest ostrzeliwana. Do dziś może być w mieście już ponad 120 zabitych od 11 stycznia na skutek ataków artyleryjskich. Na zachód i północ od miasta nie doszło do jakiś większych walk. Jedna i druga strona chyba nie podejmowała dużych akcji zaczepnych. Na wschód od miasta sytuacja wyglądała częściowo inaczej – nadal separatyści atakowali pod miejscowością Dolomitnoje ale chyba bez większych rezultatów. W tej chwili są sprzeczne informacje kto kontroluje tą miejscowość. Jedynie czego można być pewnym to to, iż położone w pobliżu Nowoługanskoje jest nadal w rękach ukraińskich.

– Debalcewe – Sytuacja jest po prostu trudna do opisania z powodu chaosu informacyjnego. Są sprzeczne informacje co to tego kto i gdzie kogo atakuję oraz co kontroluje. Jedynie czego można być pewnym to to, iż separatystom dziś nie udało się nadal otoczyć wojsk ukraińskich, a te nawet w kilku miejscach przeprowadziły małe kontrataki/zajęły pozycje opuszczane przez przeciwnika. Strategicznie położone Troickoje nadal jest pod kontrolą 128. Brygady Piechoty Górskiej. Także w kilku miejscach atakowali separatyści – mają kontrolować np. miejscowość Miuc oraz Wiesiełogorowkę. Obecnie wydaje się, że separatystom trochę jeszcze brakuje do zamknięcia worka z siłami ukraińskimi. Sytuacja jest jednak trudna i bardzo niebezpieczna dla strony ukraińskiej.

– Popasna – oddziały prorosyjskie miały spróbować je oskrzydlić od północy ale akcja zakończyła się dla nich bez sukcesu.

 Krymskie. Separatyści kontrolują punkt forteczny 31 i miejscowość Żełobok. Punkt 29 jest na pewno w rękach ukraińskich aczkolwiek ma być otoczony przez wroga. Wzgórze 179,5 albo jest pod kontrolą Ukraińską, ale de facto nikt go nie utrzymuje w tej chwili. Tak jak podawałem wcześniej punkt 28 i 37 jest w rękach ukraińskich. Wszystkie ataki separatystów zostały odparte.

– W regonie Ługańska było dość spokojnie.

– Do teraz Kijów stracił co najmniej 137 zabitych i zmarłych z ran (potwierdzone dane przez wypis imienny, okoliczności oraz jednostkę z której pochodziła osoba), a nieoficjalnie mówi się iż może być już ok. 200. Liczba rannych miała nieoficjalnie przekroczyć na pewno ponad 600 żołnierzy – w ostatnich dniach do samego Dniepropetrowska trafiło co najmniej 150 rannych w tym sporo w stanie ciężkim.

14:42 – Kijów wprowadził w obwodzie donieckim i ługańskim stan wyjątkowy (kilka miesięcy się spóźnili).

14:40 – Polecam ten artykuł w celu zapoznania się z przyczynami klęski na lotnisku w Doniecku:

http://www.defence24.pl/analiza_dlaczego-ukraincy-utracili-lotnisko-w-doniecku-analiza-taktycznego-poziomu-dzialan-bojowych

13:25 – Podsumowanie ostatnich godzin:

– Mariupol – dzisiejszego poranka doszło na wschód od miasta do wymiany ognia wg świadków. Potwierdził to także Kijów. Miasto nie zostało jednak ostrzelane. Była to kolejna spokojna noc. Obecnie nie mają tam miejsca walki.

– Dokuczajewsk od rana jest ostrzeliwany przez siły ukraińskie. Wg lokalnych mieszkańców są duże straty materialne oraz kilku rannych. Mogą być zabici. W regionie ponownie w kilku miejscach miało dojść do potyczek. Po raz kolejny prawdopodobnie ukraińskie jednostki rozpoznawcze starały się zbadać teren w regionie.

– Pod Donieckiem od rana nastąpiło wznowienie walk. Pod Krasnoorłowką i Marjinką doszło do lokalnych starć (tu także miał miejsce prawdopodobnie zamach samobójczy o którym pisałem w ostatnim podsumowaniu). Separatyści przyznali, że nie kontrolują całej miejscowości Piaski tylko jej część. Obecnie mają toczyć się tam walki. Opytne jest nadal w rękach wojsk ukraińskich, ale miejscowość od nocy miała zostać kilkukrotnie ostrzelana. Pod Awdiejewką trwają walki a miasto jest ostrzeliwane. Lotnisko w większości jest pod kontrolą separatystów. Niepotwierdzone informacje mówią, że Kijów posiada jeszcze siły w ruinach straży pożarnej, wieży kontroli lotów oraz stacji radarowej, aczkolwiek wydaje się to wątpliwe.

– Pod Gorłówką obecnie toczą się walki pod miastem Artemowe blokującym separatystom dostęp do Dzierżyńska. Na wschód od miasta dochodzi do starć pod miejscowościami Dolomitnoje i Nowoługanskoje. Same miejscowości bardzo mocno ucierpiały na skutek ostrzałów artyleryjskich. Sama Gorłówka jest co jakiś czas także jest ostrzeliwana – od rana ataki artyleryjskie miały przybrać na sile.

– Sytuacja strony ukraińskiej w regionie miasta Debalcewe nie ulega poprawie. Wprost przeciwnie nadal się pogarsza. Region jest pod silnym ostrzałem artyleryjskim. De facto zablokowana jest droga M03 do Artiomowska z powodu ostrzałów artyleryjskich jakie mają na nie spadać. Wg niektórych informacji grupy dywersantów mają tam podkładać także miny. Pod każdą miejscowością „frontową” dochodzi do ostrzałów artyleryjskich oraz lokalnych starć. Szczególnie silny ostrzał artyleryjski miał kilka razy miejsce w regionie miejscowości Troickoje, Krasny Pahar, Łozowa, Magalinowka, Mius i miastem Uglegorsk. Kijów skierował tutaj nowe dodatkowe posiłki ostatniej nocy. Także separatyści mieli wzmocnić własne oddziały w tym regionie. W samym mieście sytuacja jest bardzo nerwowa wg relacji. Ludzie już piszą, że są odcięci od reszty Ukrainy i nie ma gdzie uciekać. Spodziewają się na dniach bitwy o miasto.

– Między miastem Popasna a miejscowością Krymskie od rana dochodzi do kolejnych starć. Atakowany ma być punkt forteczny 28. Nie ma tu jednak nadal mowy o jakieś dużej ofensywie jednostek prorosyjskich. Ci nadal nie zdobyli miejscowości Krymskie oraz punku fortecznego 37.

– Pod Ługańskiej jest w miarę spokojnie. Kilka razy doszło tylko do wymiany ognia artyleryjskiego.

– W ciągu ostatniej doby wg Kijów zginęło 7 żołnierzy a 24 odniosło ranny.

– Wczoraj na skutek ostrzałów artyleryjskich mogło zginąć co najmniej 6 cywilów a 20 zostało rannych w Donbasie.

– IV fala mobilizacji ma objąć nie 50, ale ponad 61 tys. osób na terenie całej Ukrainy.

1:15 – Mały transport kolejowych ukraińskich sił do Donbasu:

0:54 – Podsumowanie wydarzeń z niedzieli:

– W regionie Mariupola panował spokój. Doszło tylko do kilku małych incydentów. W regionie od godzin południowych nie odnotowano większej wymiany ognia artyleryjskiego. Sytuacja na ten moment wydaje się stabilna. Jak już podwałem wcześniej, separatyści nie mają tutaj siła na szturm lub też otoczenie Mariupola.

– Pod Dokuczajewskiem od godzin wieczornych zwiększyła się liczba przypadków ostrzałów artyleryjskich. W kilku miejscach pod Oleniwką pododdziały ukraińskiej 72. Brygady Zmechanizowanej miały przeprowadzić małe akcje zaczepne, aczkolwiek ich skutki nie są znane. Według separatystów odparto kilka małych ataków, który mogły być zwykłą próbą rozpoznania terenu.

– Pod Donieckiem doszło do kilku potyczek w regionie miasta Marjinka. Nie doszło jednak do zmian w linii frontu. W samym regionie miasta eksplodował samochód-pułapka na skutek czego zginął 1 żołnierz, a 2 zostało rannych (z 28. BZmech.). Siły ukraińskie nadal utrzymują Krasnoorłowkę oraz przynajmniej połową miejscowości Piaski. Lotnisko pod Donieckiem jest w całości pod kontrolą separatystów. Siły ukraińskie w miejscowości Opytne miały dziś zostać zaatakowane przez separatystów, ale zdołały utrzymać pozycje. Awdiejewka w większości jest pod kontrolą strony ukraińskiej. W samym regionie także doszło do ostrzałów artyleryjskich. Każda z wymienionych miejscowości oraz sam Donieck i Makiejewka padły dziś ofiarą ataków artyleryjskich.

– Gorłówka od godzin południowych była co jakiś czas ostrzeliwana przez siły ukraińskie. W mieście zaobserwowano także ruch sprzętu wojskowego należącego do separatystów m.in. kolumnę wozów pancernych. Na zachód od miasta nie doszło do zmian w linii frontu. Wierchnietorieckoje, Michajłowka, Ozierianiwki i Leninskoje są w rękach separatystów. Ukraińcy zajęli i utrzymali bez większego trudu Krasnyj Partizan. Na północ od Gorłówki sytuacja jest bez zmian. Siły prorosyjskie są pod miastem Artemowe, w miejscowości Szumy, kontrolują region skrzyżowania dróg T0516 i T0513, aż po przedpole miejscowości Kodema (ta jest pod kontrolą strony ukraińskiej). Na wschód od miasta nadal nie jest jasny status miejscowości Dolomitnoje. Wiadomo, że siły ukraińskie nadal utrzymują Nowoługanskoje. Z kolei atak separatystów na Łozowe został odparty i obecnie tam nie toczą się już walki.

– W regionie Debalcewa sytuacja jest dużo trudniejsza do opisania. Wiadomo iż siły ukraińskie kontrolują Uglegorsk i jego bliskie okolice. Na południe sytuacja jest już trudniejsza dla sił ukraińskich. Jednostki prorosyjskie wyprowadziły co najmniej kilka małych ataków przede wszystkim w kierunku miejscowości Olchowatka. Ukraińcy utrzymują jednak pozycje w małych miejscowościach i przysiółkach położonych na południe od niej. Na zachód od miasta także ukraińscy utrzymali pozycje mimo silnych ostrzałów artyleryjskich. Troickoje jest prawdopodobnie obecnie w dużej części ponowie przez nich kontrolowane. Mimo to region jest silnie ostrzeliwany. Droga do Artiomowska jest pod ostrzałem oraz wg niektórych relacji zaminowana.

– W regionie Popasna – Krymskie nie doszło do żadnych istotnych zmian. Wg separatystów siły ukraińskie w miejscowości Krymskie ewakuowały większość własnych sił i pozostawiły tylko jedną kompanię piechoty. Zapowiadają, że mają ją w poniedziałek opanować. Zobaczymy czy to zrobią. W tym momencie nie wiadomo także kto kontroluję miejscowość Nowotoszkiwka położona w regonie punktu fortecznego 28.

– Nad rzeką Siewiernyj Doniec nie doszło do większych zmian. Sczastia jest nadal bez ogrzewania. Są problemy z energią elektryczną. W ciągu ostatnich dni duża liczba mieszkańców opuściła to miasto.

– Od początku stycznia siły ukraińskie straciły co najmniej 119 żołnierzy, ponad 450 miało odnieść rany. Są to wstępne szacunki, a wg niektórych źródeł liczba ta nie zawiera ofiar z jednostek ochotniczych. Straty przeciwnika są na pewno większe – może to być nawet ponad 250 zabitych i przynajmniej 700 rannych.

25 stycznia 2015 r. – Niedziela

20:30 – Kilka nowych informacji:

– Pod Dokuczajewskiem w kilku miejscach siły ukraińskie miały zaatakować pozycje separatystów. Wywiązała się walka. W tym regionie Kijów także skoncentrował część z odwodów.

– Pod Donieckiem ciągle trwa wymiana ognia artyleryjskiego, aczkolwiek samo miasto nie jest już tak intensywnie ostrzeliwane. Sytuacja jeśli o front nie uległa zmianie. Ukraińcy nie prowadzą większych akcji zaczepnych, a separatyści są za słabi na opanowanie ważnych miejscowości w regionie Doniecka.

– Mimo ściągnięcia posiłków w region miast Gorłówka-Debalcewe-Popasna sytuacja sił ukraińskich jest ciężka co przyznaje sam Kijów. W ciągu ostatnich godzin separatyści zaatakowali w wielu miejscach. Szczególnie mocne były i nadal są ostrzały artyleryjskie. To może świadczyć iż jutro z samego rana ponownie będą próbować zamknąć worek debalcewski. Trwają walki pod miejscowością Dolomitnoje i Nowoługanskoje. Z drugiej strony zaciskającego się gardła wzdłuż drogi M03 także dochodzi do potyczek pod Troickoje oraz Krasny Pahar (Ukraińcy odparli dzisiejsze ataki na te miejscowości). Bardziej na południe Ukraińcy zatrzymali atak na miejscowość Łozowa.

16:29 – Celem Ługańskiej Republiki Ludowej jest opanowanie całego terenu obwodu ługańskiego. Władze zbuntowanego regionu ponownie potwierdziły, że nie ma mowy o rozejmie ze stroną ukraińską.

16:16 – Materiał filmowy z regionu Debalcewa:

16:12 – Wg nowych potwierdzanych informacji praktycznie cała Stanica Ługańska jest w rękach ukraińskich. Znajdująca się nieopodal mała miejscowość Bolotene z przygraniczy z Rosją po północnej stronie rzeki Siewiernyj Doniec jest jednak w rękach separatystów.

16:05 – Dziś 3 jeńców (cyborgów) zostało przekazane rodzinom ukraińskim. Następni mają być na dniach oddawani stronie ukraińskiej (rodzinom).

16:00 – Od dwóch godzin mają trwać walki w mieście Marjinka (położone na zachód od Doniecka). Prawdopodobnie separatyści zostali tutaj zaatakowani przez jednostki ukraińskie.

Z kolei pod miejscowością Dolomitnoje (położona na północny-wschód od Gorłówki) siły separatystów zostały prawdopodobnie powstrzymane. Od rana dochodzi tutaj do starć (potyczek), aczkolwiek obecnie nie ma dużego zagrożenia aby z tego regionu udało się separatystom przeciąć drogę M03 prowadzącą z Debalcewa do Artiomowska.

Także pod miejscowością Łozowa (na wschód od Gorłówki) Ukraińcy utrzymują pozycje. W regionie Troickoje także trwa wymiana ognia, ale Ukraińcy utrzymują pozycje tak jak i m.in. w miejscowości Krasny Pahar. Skierowanie części posiłków w ten region prawdopodobnie trochę odsunęło w czasie ryzyko otoczenia Debalcewa. Separatyści będą musieli ściągać tutaj kolejne jednostki aby móc zamknąć worek.

13:55 – W regionie zachodnia część Gorłowki – Debalcewo – Popsana jest już ok. 9 tys. ukraińskich żołnierzy doliczając obecne posiłki.

13:50 – Stachanow i kolumna sprzętu należącego do oddziałów prorosyjskich:

13:25 – Z ostatnich godzin:

– Mariupol-Dokuczajewsk do tego momentu panuje tutaj spokój. Nie doszło do większych ostrzałów artyleryjskich, czy też potyczek na linii frontu. Tak jak pisałem nie ma mowy o jakiejkolwiek ofensywie w tym momencie. Media oczywiście – w tym polskie – narobiły szumu jakby miała tutaj ruszą wielka operacja rodem z II wojny światowej. Problem jest taki, że separatyści dysponują tutaj dużo słabszymi siłami niż Ukraińcy i bez otwartej ingerencji armii rosyjskiej nie ma mowy o jakiejkolwiek ofensywie.

– Pod Donieckiem wg niepotwierdzonych informacji separatyści zaatakowali Opytne.  Wg ich twierdzeń mieli je nawet zdobyć.  W Piaskach nadal trwają walki. Generalnie jednak front nie uległ zmianie od ostatniego podsumowania. Co jakiś czas dochodzi do ostrzałów artyleryjskich w regionie.

– Pod Gorłówką armia ukraińska odbiła Krasnyj Partizan, a pod Wiesiełogorowką mają miejsce potyczki. Separatyści prawdopodobnie wycofali się z miasta Artemowe. W tym regionie trwają jednak walki, a Kijów ściąga tutaj dodatkowe pododdziały artylerii. Tradycyjnie co jakiś czas  spadają ukraińskie pociski na Gorłówkę. Czas ostrzelany zostanie przez separatystów Dzierżyńsk.

– W regionie Debalcewa nadal toczą się walki – nadal w regionie miejscowości Dolomitnoje, Łozowa, Troickoje, Krasny Pahar i pod miastem Wuhłehirśk. Artyleria separatystów ostrzeliwuje ukraińskie umocnienia oraz drogę i linie kolejową do Artiomowska. Kijów w nocy rzucił tutaj część odwodów w postaci przynajmniej 2 batalionów piechoty.

– Popasna nadal jest w rękach ukraińskich. Na obrzeżach trwają niezbyt intensywne walki.

– Pod miejscowością Krymskie także bez zmian. Separatyści kontrolują prawdopodobnie wzgórze 179,5 i na pewno punkty 31. Siły ukraińskie utrzymują punkty 28, 29, 30 i 37, Krymskie i Oriehowo. I tutaj siły ukraińskie skierowały posiłki aby zabezpieczyć kierunek operacyjny na Lisiczańsk. (poprawka).

– Nad resztą rzeki Siewiernyj Doniec bez większych zmian. Separatyści nie mają sił na większe operacje zaczepne i z tego powodu ograniczają się głównie do ostrzałów artyleryjskich oraz lokalnych akcji zaczepnych. Z kolei Kijów stosuje tutaj od dawna postawę defensywną.

– Oficjalne dane Kijowa mówią, iż wczoraj zginęło 4 żołnierzy a 16 było rannych.

0:23 – Podsumowanie ostatnich kilku godzin przed nocą:

– Od Mariupola po Dokuczajewska był spokój. Nie ma tu obecnie mowy o jakieś ofensywie separatystów. Przez cały dzień zajęli jedynie małą miejscowość pod Mariupolem pozbawioną większego znaczenia operacyjnego. Ostrzał artyleryjski to jeszcze nie ofensywa na którą tutaj separatyści nie mają sił. Bez aktywnej pomocy regularnych jednostek rosyjskich nie ma mowy o zdobyciu Mariupola.

– W regionie Doniecka w sumie nic ciekawego się nie działo. Trwała wymiana ciosów artyleryjskich. Donieckie lotnisko wbrew twierdzeniom niektórych mediów jest w całości pod kontrolą separatystów.

– Pod Gorłówką sytuacja jest już bardziej dynamiczna. Separatyści jak i armia ukraińska wymieniają się nadal ostrzałami artyleryjskimi. Same oddziały prorosyjskie opanowały miasto Artiomowo oraz toczą walki o miejscowość Dolomitnoje. Sąsiednie miejscowości są pod ostrzałem. Być może też dochodzi tam do walk.

– W regionie Debalcewa miały miejsce największe walki. Separatyści kontrolują część miejscowości Troickoje (wschodnią część), ostrzeliwują Krasny Pahar. Z drugiej strony starają się podejść pod Switłodarśka ale zostali powstrzymani w małej miejscowości Łozowa. Do wymiany ognia dochodziło także w regonie miasta Uglegorsk.

– Region Popasna – Krymskie. Trwają niezbyt intensywne walki (a raczej potyczki), aczkolwiek główną rolę odgrywa artyleria. Doniesienia o walkach ulicznych w mieście Popasna nie są do tej pory potwierdzone.

– Odcinek rzeki Siewiernyj Doniec – dochodziło tylko do ostrzałów artyleryjskich.

Wydarzenia z Donbasu od 22 do 24 stycznia 2015 r. w poniższym linku!!!

http://www.nowastrategia.org.pl/wojna-w-donbasie-22-24-stycznia-2015-r/

Komentarze

Politolog, historyk wojskowości specjalizujący się w historii armii francuskiej w XX w. oraz współczesnych konfliktach zbrojnych.

Najpopularniejsze posty