Nowe karabiny mają zastapić używane samopowtarzalne karabiny SWD / Fot. chor. Rafał Mniedło, źródło: www.11ldkpanc.wp.mil.pl

Wojsko kupi samopowtarzalne karabiny wyborowe

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie procedury dialogu technicznego na zakup samopowtarzalnych karabinów wyborowych wykorzystujących amunicję 7,62 x 51 mm NATO. MON planuje zakupić w 2016 r. 250 sztuk broni wraz z dodatkowym osprzętem, które zastąpią używane do tej pory sowieckie karabiny SWD.

Nowy samopowtarzalny karabin ma zwalczać cele żywe chronione osłonami balistycznymi oraz lekko opancerzone na odległościach co najmniej 800 metrów w różnych warunkach klimatycznych (powinien być zdatny do użytkowania w zakresie temperatur od -50°C do +55°C). Ponadto poza używaniem amunicji 7,62 x 51 mm NATO (.308 Winchester) i wymogiem sposobu działania (samopowtarzalny z odprowadzaniem gazów prochowych przez boczny otwór w lufie), masa karabinu nie może przekraczać 6 kg (bez amunicji i przyrządów optycznych), długość całkowita 1100 mm, natomiast długość lufy 510 mm.

Karabin powinien posiadać również minimalną pojemność magazynka na 10 pocisków i być wyposażony w zespół szyn (górna, dolna, boczne) zbudowanych zgodnie z zatwierdzoną normą STANAG 4694 NATO Accesory Rail. Na szynie górnej montowana będzie luneta celownicza z przystawką noktowizyjną czy termalną oraz zamiennie mechanicznych przyrządów celowniczych i celownika kolimatorowego, zdolnego do współpracy z przystawką noktowizyjną, do zwalczania celów na bliskich odległościach. Na dolnej szynie mocowany będzie dwójnóg.

Komunikat Inspektoratu Uzbrojenia zakłada możliwość wymiany lufy w warunkach polowych, montażu tłumika i desantowania metodą spadochronową przy strzelcu. Broń ma być dostosowana do używanego w wojsku umundurowania i zakłada się możliwość zaoferowania karabinu w czterech kolorach: ziemistym, piaskowym, khaki i szarym ? można będzie także malować go dodatkowymi powłokami maskującymi. Natomiast bezpieczeństwo użytkownika zapewni bezpiecznik w postaci blokady iglicy oraz konstrukcja uniemożliwiająca strzał przy niedomkniętym zamku karabinu.

MON przewiduje, że nowy samopowtarzalny karabin powinien być przystosowany do użytkowania przez okres 30 lat lub oddanie 10 tysięcy strzałów. Wojsko oczekuje przynajmniej 24 miesięcy gwarancji, ale dopytuje także o możliwość wydłużenia tego okresu, nawet dwukrotnie. W ramach pakietu szkoleniowego zakłada się zakup trzech prezentacji multimedialnych oraz przeszkolenie 12 instruktorów: 6 z budowy i użytkowania oraz 6 rusznikarzy.

Inspektorat Uzbrojenia czeka na zgłoszenia do dnia 20 maja 2015 r. Natomiast termin przeprowadzenia dialogu technicznego wyznaczony jest na 26 czerwca 2015 roku, z możliwością przedłużenia gdy cele określone w przedmiocie dialogu nie zostaną osiągnięte.

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.