Fot. HSW S.A.

Wojsko Polskie odbiera kolejne Samobieżne Moździerze RAK [FOTO]

W dniu 23 października br. Huta Stalowa Wola (HSW) S.A. poinformowała o rozpoczęciu dostaw dla Wojska Polskiego II Kompanijnego Modułu Ogniowego (KMO) M120K RAK. Transport sprzętu wojskowego ma trafić do 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie.

W poniedziałek, 23 października br. Huta Stalowa Wola (HSW) S.A. poinformowała, że zakończył się załadunek transportu II Kompanijnego Modułu Ogniowego (KMO) Samobieżnego Moździerza M120K RAK kal. 120 mm na podwoziu kołowym. Łącznie, transport dotyczy ośmiu jednostek ogniowych Samobieżnych Moździerzy RAK oraz czterech artyleryjskich wozów dowodzenia.

Sprzęt wojskowy ma trafić do 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie, której żołnierze 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Legionów szkolili się w jego obsłudze w dniach 21 sierpnia-29 września br. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba. Szkolenie składało się z dwóch etapów: przez pierwsze trzy tygodnie żołnierze zgłębiali wiedzę teoretyczną, uczestniczyli w zajęciach z budowy i eksploatacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego poznając ogólną charakterystykę i przeznaczenie nowego sprzętu. Kolejnym etapem było wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce na pobliskim poligonie podczas zajęć ze strzelania i kierowania ogniem. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminów z kursu specjalistycznego trwającego trzy tygodnie, rozpoczęło się szkolenie zespołowe, które zakończyło się treningiem kierowania ogniem z użyciem amunicji bojowej. Następnie, po pozytywnej weryfikacji umiejętności żołnierzy, jednostka uzyskała certyfikację, umożliwiającą przyjęcie nowych samobieżnych moździerzy na uzbrojenie i przeprowadzanie z nimi szkolenia.

Przypomnijmy, że pierwsze elementy kompanijnego modułu ogniowego SM RAK, Huta Stalowa Wola S.A. przekazała w dniu 30 czerwca 2017 roku do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu (oficjalne przekazanie, natomiast pierwsze elementy KMO trafiły tam cztery dni wcześniej ? przyp. red.) (czytaj więcej: Dostawy Samobieżnych Moździerzy RAK do Cyfrowej Brygady). Jak podkreśla producent, dostawa ta zainaugurowała cykl dostaw nowego sprzętu artyleryjskiego do Sił Zbrojnych RP, a sprzęt został przekazany bez opóźnień, zgodnie z terminami zawartymi w umowie.

Kolejne trzy moduły zostaną przekazane w 2018 roku, a następne trzy w 2019 roku. W sumie kontrakt, podpisany w dniu 28 kwietnia ub. r. obejmuje dostawę 64 moździerzy i 32 wozy dowodzenia o łącznej wartości 968,3 mln PLN (czytaj więcej: Wojsko Polskie kupiło Samobieżne Moździerze RAK i armatohaubice Krab).

ZDJĘCIA:

Fot. HSW S.A.

Fot. HSW S.A.

Fot. HSW S.A.

Fot. HSW S.A.

Fot. HSW S.A.

Samobieżny Moździerz RAK jest to działo polowe, zaprojektowane w Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola S.A. i wyposażone w automatycznie ładowany moździerz kal. 120 mm montowany na podwoziu kołowym SMK 120, pochodzącym z Kołowego Transportera Opancerzonego Rosomak. SMK RAK zdolny jest do oddawania celnych strzałów na odległość od 8 do 12 km, a oprócz standardowych granatów może strzelać pociskami z ładunkiem kumulacyjnym. Czas przygotowania do otwarcia ognia wynosi 2 minuty, a stanowisko ogniowe może zmienić w przeciągu 15 sekund od wystrzelenia ostatniego granatu. Pojazd jest wyposażony w cyfrowy system kierowania ogniem, składający się m.in. z kamery termalnej i dalmierza laserowego, dzięki czemu może skutecznie działać w dzień i w nocy. Dane do prowadzenia ognia może m.in. czerpać z bezzałogowego aparatu powietrznego typu FlyEye. SMK RAK może również strzelać zdalnie jako broń bezzałogowa, wykorzystując komendy i dane przekazywane drogą elektroniczną do komputera pojazdu. W przyszłości, system wieżowy moździerza RAK będzie mógł być zastosowany także na okrętach i w fortyfikacjach.

Zainteresowanie zakupem SM RAK wyraziła Republika Czeska, która poszukuje perspektywicznych moździerzy w ramach prowadzonego obecnie programu modernizacji technicznej sił zbrojnych, jednak polski produkt musi wpierw pokonać konkurencyjne konstrukcje z Finlandii (Patria NEMO i Patria AMOS), Wielkiej Brytanii (BAE Systems AMS II) i Szwajcarii (RUAG Cobra) (czytaj więcej: Czeskie MON zainteresowane Samobieżnymi Moździerzami RAK).

Źródła:

hsw.pl: II Kompanijny Moduł Ogniowy z RAKami wyruszył w Polskę

12bz.wp.mil.pl: Szkolenie w ramach modułu ogniowego RAK

Czytaj także:

Samobieżne Moździerze RAK na poligonie w Nowej Dębie [GALERIA]

ADEX 2017: Transfer technologii podwozi AHS Krab z Korei Płd. do Polski

Inspektorat Uzbrojenia kupi precyzyjną amunicję artyleryjską?

Dostawa dywizjonowych modułów ogniowych ?Regina? dla Wojska Polskiego

Minister Macierewicz odebrał 9 armatohaubic Krab dla Wojska Polskiego

Rozpoczęły się negocjacje ws. Samobieżnego Moździerza RAK

Amunicja dla moździerzy RAK

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.