Fot. 15bz.wp.mil.pl

Wojsko Polskie pomoże w usuwaniu skutków nawałnicy ?Lucyfer?

W dniu 15 sierpnia br. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, na wniosek Wojewody Pomorskiego, wydał decyzję o wydzieleniu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego do pomocy w likwidowaniu skutków nawałnic, które przeszły nad zachodnią Polską w nocy z piątku na sobotę.

Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej wydzielono żołnierzy i sprzęt wojskowy do Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego CHOJNICE (WZZ CHOJNICE) w zakresie udrożnienia koryta rzeki Brda, pomocy w udrożnieniu przejazdu do zapory oraz ewentualnej ewakuacji ludności cywilnej ludności z zagrożonego terenu, a także o wydzieleniu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego do pomocy mieszkańcom gminy Rytel.

Do użycia podczas akcji kryzysowej na rzece Brda, oprócz ok. 60 żołnierzy, zostaną skierowane również samochody ciężarowo-terenowe, łodzie, spycharki, Pływające Transportery Samobieżne PTS oraz inne specjalistyczne maszyny inżynieryjne. Jeśli chodzi o pomoc gminie Rytel, prócz żołnierzy zostaną skierowane również samochody ciężarowo-terenowe, łodzie, spycharki oraz specjalistyczne maszyny inżynieryjne.

Jak informuje komunikat MON, Wojsko Polskie jest w ciągłej gotowości do udzielenia pomocy związanej z reagowaniem kryzysowym na terenach dotkniętych nawałnicami. Przedstawiciele wojska biorą udział w działaniach regionalnych zespołów zarządzania kryzysowego, współdziałają z przedstawicielami wojewody odpowiedzialnymi za kierowanie działaniami oraz na bieżąco monitorują sytuacje związane z koniecznością użycia sił i środków niezbędnych do pomocy. Minister Obrony Narodowej niezwłocznie podejmuje decyzje, które wiążą się z udzieleniem pomocy przez wojsko.

Przypomnijmy, że potężna nawałnica, która przeszła przez Europę, nazwana przez Włochów ?Lucyfer?, nadciągnęła nad zachodnią i północną Polskę w nocy z piątku na sobotę (11-12 sierpnia br.). W wyniku żywiołu 6 osób poniosło śmierć, w tym dwie harcerki w miejscowości Suszek, a 48 osób, w tym 9 strażaków, zostało rannych. Według wstępnych szacunków Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, huragan zniszczył 38 tys. hektarów lasów (7,7 mln metrów sześciennych powalonych drzew), co jest bezprecedensowym wydarzeniem w historii Lasów Państwowych.

Źródła:

mon.gov.pl: Wojsko z pomocą poszkodowanym ? aktualizacja

lasy.gov.pl: Największa taka klęska w historii polskich lasów

Czytaj także:

Wojsko Polskie wesprze Straż Graniczną

MSWiA: Żandarmeria Wojskowa wesprze działania Policji

Wojsko Polskie do walki z afrykańskim pomorem świń

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.