fot. Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wojsko Polskie w krajach bałtyckich?

W czasie otwarcia forum ekspertów Szczytu NATO, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział dziennikarzom, że rząd prowadzi rozmowy ws. wsparcia jednego z państw, które będą przewodziły wielonarodowym batalionom NATO w krajach bałtyckich.

Szef MON zapowiedział, że konkretne decyzje ws. wysłania polskich wojsk do krajów bałtyckich zostaną zapewne ogłoszone w czasie Szczytu NATO w Warszawie:

Prowadzimy rozmowy, które mogą przynieść jako skutek, że będziemy wspierali jedno z państw ramowych, czyli tych, które biorą na siebie odpowiedzialność za pieczę nad grupą bojową w państwach bałtyckich. Rzeczywiście takie rozmowy się toczą i zapewne będziemy mogli w trakcie szczytu ogłosić ich wyniki. (…) Współdziałanie państw Europy Środkowej (…) jest rzeczywistością, która stanowi istotny wkład, istotny punkt odniesienia naszej obecności w NATO i naszego bezpieczeństwa. Im silniejsze będzie współdziałanie państw Europy Środkowej, tym NATO na wschodniej flance będzie skuteczniejsze.

Oprócz tego, Antoni Macierewicz dodał, że Polska prowadzi także rozmowy ws. wzajemnego wsparcia z krajem NATO z południowej flanki, nie wymieniając go z nazwy. Wsparcie ów, polegałoby na wysłaniu do niego wojsk, podczas gdy żołnierze tego kraju stacjonowaliby w Polsce. Przypomnijmy, że na początku czerwca br. wiceszef MON Tomasz Szatkowski poinformował, że Siły Powietrzne RP wezmą udział w misji ochrony przestrzeni powietrznej NATO Air Policing nad Rumunią i Bułgarią (czytaj więcej: Polskie MiG-29 będą bronić nieba Rumunii i Bułgarii).

Pod koniec kwietnia br. nowojorski dziennik The Wall Street Journal, informował, że Sojusz Północnoatlantycki planuje rozmieścić na tzw. wschodniej flance, tj. w Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii cztery bataliony NATO, które łącznie będą mieć wielkość jednej pełnowartościowej brygady (czytaj więcej: WSJ: Brygada NATO trafi m.in. do Polski?). Z kolei w maju br., Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z NATO w Brukseli, uzyskał zapewnienie, że na wschodnią flankę Sojuszu, w tym do Polski, trafią wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie (czytaj więcej: Waszczykowski: Do Polski trafią wojska USA, Wielkiej Brytanii i Kanady).

Czytaj także:

Litwa, Łotwa i Estonia przygotują się na przyjęcie większych sił NATO

FT: Wojska NATO trafią do przesmyku suwalskiego

NYT: W obwodzie kaliningradzkim rozmieszczono broń nuklearną?

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.