„Wrzesień 1939. Wojsko Polskie 1935-1939. Zbiory Muzeum Wojska Polskiego” ? recenzja

Mija dziś 80. rocznica wybuchu największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, który rozpoczął się agresją Niemiec, a później także Związku Radzieckiego, na Polskę. Z tej okazji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wraz z Wydawnictwem Vesper wydali zaktualizowany zbiór pamiątek Wojny Obronnej 1939 roku wraz ze zbiorami Muzeum Katyńskiego.

Książka „Wrzesień 1939. Wojsko Polskie 1935-1939. Zbiory Muzeum Wojska Polskiego” została solidnie wydana w dużym formacie, twardej okładce i na papierze kredowym. Okładka jest prosta, dominuje biały kolor, oprócz czerwonego grzbietu. Widnieje na niej jeden z eksponatów Muzeum, mianowicie orzeł z głowicy drzewca sztandaru 9. Pułku Ułanów Małopolskich z Trembowoli, wykonany w 1920 roku.

Publikacja, z racji swojego charakteru i treści, jest bogato ilustrowana, co jest jednocześnie jej najmocniejszym atutem. Na 286 stron, książka zawiera 113 fotografii historycznych, 67 fotografii i rysunków osób i przedmiotów, 76 fotografii mundurów, hełmów i czapek, 22 fotografie egzemplarzy broni białej, 67 fotografii egzemplarzy broni palnej i innej, 116 fotografii innego wyposażenia osobistego żołnierzy, 53 fotografie sztandarów wojskowych, 183 fotografie guzików, orzełków medali, odznaczeń, medalików i innych przedmiotów, a także skany 36 dokumentów.

Książka została podzielona na cztery rozdziały. Pierwszy, autorstwa dr Janusza Wesołowskiego, jest opisem stanu, struktur i wyposażenia Wojska Polskiego w latach 1935-1939, a także zdolności polskiego przemysłu zbrojeniowego. Opisuje też przebieg Wojny Obronnej aż do kapitulacji. Rozdział drugi przedstawia pokrótce najważniejsze pamiątki Wojny Obronnej, natomiast lwią część publikacji stanowi rozdział trzeci. Na około 220 stronach dwudziestu autorów prezentuje najważniejsze zbiory Muzeum. Są tam pamiątki po Naczelnym Wodzu i wyższych dowódcach Wojska Polskiego, wyposażenie piechoty, kawalerii, artylerii, broni pancernej, wojsk saperskich, wojsk łączności, lotnictwa, duszpasterstwa wojskowego i innych służb, szkolnictwa wojskowego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Obrony Narodowej, Marynarki Wojennej, a także pamiątki z niemieckich i radzieckich obozów jenieckich. Ostatni, czwarty rozdział przedstawia martyrologię oraz przedmioty, które pozostały po polskich jeńcach wojennych zamordowanych w ZSRR ze zbiorów Muzeum Katyńskiego.

Część właściwa książki jest przedstawiona w sposób przejrzysty. Każdy z przedmiotów, oprócz fotografii stanu obecnego, zawiera bardzo szczegółowy opis, obejmujący rok pochodzenia, miejsce produkcji, materiały z jakich wykonano go, numer inwentarzowy, historię przedmiotu z opisem przeznaczenia i właściciela oraz okoliczności w jakich trafił do Muzeum. Niektóre przedmioty są także zobrazowane dodatkowo fotografiami historycznymi.

Ocena. Niniejsza publikacja jest solidnym kompendium wiedzy na temat zbiorów Muzeum Wojska Polskiego dotyczącego okresu tuż przed wybuchem II wojny światowej oraz Wojny Obronnej 1939 roku. Choć nie zastąpi możlwości obejrzenia wystawy na żywo, może stać się jednak dobrą zachętą do złożenia wizyty w Muzeum dla osób, które jeszcze tego nie zrobiły. Oprócz zaciekawienia z jakim czyta się opisy wszystkich przedmiotów, smutek wzbudziły we mnie zniszczone przedmioty należące do jeńców katyńskich…

Polecam!


Autor: Opracowanie zbiorowe

Tytuł: Wrzesień 1939. Wojsko Polskie 1935-1939. Zbiory Muzeum Wojska Polskiego

Wydawnictwo: Vesper

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-77313343

Liczba stron: 286

Format: 21 x 29,5 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.