Służby ratunkowe na miejscu wybuchu bomby na Manhattanie. / fot. ABC News.

Wybuch dwóch bomb w New Jersey i Nowym Jorku

W dniu 17 września w Seaside Park w New Jersey eksplodowała bomba rurowa, nie powodując większych strat. Później doszło do detonacji improwizowanego ładunku wybuchowego w centrum Manhattanu, w wyniku którego rannych zostało 29 osób.

W miejscowości Seaside Park, na trasie corocznego biegu charytatywnego Semper Five na rzecz marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej oraz ich rodzin, w stanie New Jersey ok. godz. 9:30 czasu lokalnego (GMT-4) wybuchła tzw. bomba rurowa, umieszczona w koszu na śmieci na rogu ulic D St. oraz Ocean Avenue. Nie spowodowała ofiar w ludziach, ani większych szkód. Według służb, które przeprowadziły oględziny ładunku, w wyniku jego złej konstrukcji, doszło do detonacji tylko jednej z trzech rur, która nastąpiła zanim tysiące uczestników biegu znalazło się w jego pobliżu.

Położenie Seaside Park w hrabstwie County stanu New Jersey. / fot. Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Położenie Seaside Park w hrabstwie County stanu New Jersey. / fot. Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Jednak później, ok. godz. 21:00 tego samego czasu doszło do poważniejszego zdarzenia. W Nowym Jorku, w dzielnicy Chelsea (centrum Manhattanu) na 23. Ulicy (pomiędzy 6. a 7. Aleją), doszło do eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego (improvised explosive device; IED), umieszczonego w koszu na śmieci. Rannych zostało 29 osób, w tym jedna ciężko. Pięć osób zostało poszkodowanych na tyle niegroźnie, że nie wymagało hospitalizacji. Świadkami wybuchu byli funkcjonariusze patrolu policji, którzy wezwali wsparcie.

Na miejsce zdarzenia przyjechała policja, saperzy, FBI oraz strażacy, a okoliczne ulice zostały zablokowane. Niebawem służby odnalazły drugą bombę ? dwie przecznice dalej. Została ona zdetonowana przez saperów.

Szef nowojorskiej policji, James O’Neil podkreślił, że saperzy oraz kolejne patrole funkcjonariuszy pojawili się bardzo szybko:

Na razie nie możemy określić dokładnej przyczyny eksplozji. Prowadzimy szerokie działania.

Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio, nie chce łączyć ze sobą obu zdarzeń, jednak według niego w przypadku IED na Manhattanie działanie było celowe. Na razie brak wiarygodnych informacji, czy wybuch był aktem terroryzmu:

Nie będziemy zastraszeni. Mamy najlepszą policję w kraju. ? powiedział burmistrz w czasie konferencji prasowej.

Położenie dzielnicy Chelsea na Manhattanie w Nowym Jorku. / fot. Wikimedia Commons (CC BY-SA 1.0).

Położenie dzielnicy Chelsea na Manhattanie w Nowym Jorku. / fot. Wikimedia Commons (CC BY-SA 1.0).

Bill de Blasio zaapelował do mieszkańców Nowego Jorku o udzielanie służbom wszelkich informacji, które mogą doprowadzić do sprawców eksplozji. Warto zauważyć, że do Nowego Jorku tego samego dnia przybyli przywódcy z całego świata na 71. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w tym prezydent RP Andrzej Duda. Agencja Informacyjna Polskiego Radia uspokoiła, że hotel, w którym zatrzymał się polski prezydent wraz z małżonką, znajduje się ponad 20 przecznic od miejsca wybuchu.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.