Fot. Twitter via @PGZ_pl

WZŁ nr 1 dostarczyły Wojsku Polskiemu pojazdy dowodzenia i łączności RWŁC-10/T

W dniu 5 grudnia br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. poinformowała, że Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 z Zegrza zakończyły realizację pierwszego etapu dostaw 11 pojazdów dowodzenia i łączności ? aparatowni łączności cyfrowych transmisyjnych RWŁC-10/T dla Wojska Polskiego.

We wtorek, 5 grudnia br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. poinformowała, że Wojskowe Zakłady Łączności (WZŁ) nr 1 z Zegrza zakończyły realizację pierwszego etapu dostaw 11 pojazdów dowodzenia i łączności ? aparatowni łączności cyfrowych transmisyjnych RWŁC-10/T dla Inspektoratu Uzbrojenia MON z przeznaczeniem dla Wojska Polskiego. Całość kontraktu na 23 pojazdy to 110,9 mln PLN z terminem realizacji do dnia 30 maja 2018 roku.

Negocjacje pomiędzy IU MON a konsorcjum WZŁ nr 1 oraz Transbit Sp. z o.o. ruszyły w dniu 24 lutego br. Według planów, Wojsko Polskie miało otrzymać sześć zestawów RWŁC-10/T z opcją na siedemnaście kolejnych. Ruchome Węzły Łączności tego typu są obecnie użytkowane przez 11. Batalion Dowodzenia im. gen. broni Zygmunta Sadowskiego (JW 4071), podległy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i stacjonujący w Żaganiu. Oprócz tego na wyposażeniu batalionu są m. in. terminale satelitarne oraz wozy łączności i dowodzenia ZWD-3 i WWK-10C.

Ruchomy Węzeł Łączności w wersji transmisyjnej RWŁC-10/T jest mobilnym centrum telekomunikacyjnym integrującym w sobie sieci komutacji strumieniowej oraz pakietowej. W wersji podstawowej, wyposażony w trzy radiolinie o przypływowości do 34 Mb/s pracujące w paśmie III+ (1.350 ÷ 2.700 MHz), umożliwia zestawianie połączeń radiowych na dystansie do 50 km. Interfejsy burtowe umożliwiają dowiązanie aparatowni do każdego obecnie istniejącego węzła łączności zarówno poprzez trakty cyfrowe, jak i poprzez łącza pakietowe. W oparciu o RWŁC-10/T można rozwinąć zintegrowane sieci informatyczne stanowiska dowodzenia zapewniając przy tym pełną gamę usług sieciowych. Serwer zainstalowany na pokładzie kabiny łączności dostosowany jest do wymogów aplikacji, które są wykorzystywane Siłach Zbrojnych RP.

Wyposażenie RWŁC-10/T w zestaw agregatów prądotwórczych oraz instalacja sprzętu w szczelnym elekromagnetycznie kontenerze (2 m x 2 m x 3 m), wpływa na bardzo dobrą mobilność sprzętu oraz wysoką adoptowalność do każdych warunków środowiskowych. Dowodem tego jest wykorzystanie tego typu aparatowni we wszystkich misjach wojskowych prowadzonych przez Wojsko Polskie. Dodatkowym atutem wyrobu jest łatwa adaptacja do szczególnych wymogów użytkownika, zarówno pod kątem funkcjonalności, skalowalności i potencjału komutacyjnego po stronie kablowej jak i radiowej.

Fot. Twitter via @PGZ_pl

Źródła:

twitter.com: Polska Grupa Zbrojeniowa @PGZ_pl

wzl1.com.pl: Ruchomy Węzeł Łączności Cyfrowej RWŁC-10/T

Czytaj także:

Przekazanie WOT pierwszej partii karabinków Grot [WIDEO]

Zgoda USA na sprzedaż Polsce artylerii rakietowej i uzbrojenia lotniczego

IU MON: Rusza analiza rynku dotycząca programu ?Harpia?

Bojowy Bezzałogowy System Powietrzny klasy mikro WARMATE dla Wojska Polskiego

IU MON: ORP ?Kormoran? odebrany

Zgoda USA na sprzedaż Polsce systemu Patriot w ramach I fazy programu ?Wisła?

IU MON: Ciężkie zestawy do transportu czołgów dla Wojska Polskiego

WZE S.A. liderem Konsorcjum programu dostaw systemu Kaktus-MO dla SZ RP

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.