XIII zmiana PKW Afganistan wraca do domu

26 listopada w Ghazni w Afganistanie miały miejsce uroczystości, w trakcie których przekazano dowodzenie pomiędzy XIII a XIV zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Uroczystość przekazania dowodzenia pomiędzy XIII a XIV zmianą Polskiego kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu rozpoczęła się od przyjęcia meldunku przez Dowódcę Operacyjnego Sił Zbrojnych gen. broni Marka Tomaszyckiego. Następnie odegrane zostały hymny Islamskiej Republiki Afganistanu i Stanów Zjednoczonych Ameryki, po czym poczet flagowy przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnął na maszt flagę Rzeczypospolitej Polskiej.

Ostatnie siedem miesięcy to był trudny okres stawiający przed Polskim Kontyngentem Wojskowym wiele wyzwań. [?] Wasze osiągnięcia pozwolą mi z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że żołnierze XIII zmiany z dumą i honorem jak na polskiego żołnierza przystało wykonali wszystkie zadania. Musimy pamiętać, że wykonując swoje zadania tu na ziemi afgańskiej na ołtarzu złożyło najwyższą ofiarę poświecenia trzech naszych kolegów ? przypominał dowódca XIII zmiany gen. bryg. Marek Sokołowski.

Gen. Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych rozmawia z gen. Markiem Sokołowskim, dowódcą XIII zmiany PKW i gen. Cezarym Podlasińskim, dowódcą XIV zmiany kontyngentu / Źródło: MON

Gen. Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych rozmawia z gen. Markiem Sokołowskim, dowódcą XIII zmiany PKW i gen. Cezarym Podlasińskim, dowódcą XIV zmiany kontyngentu / Źródło: MON

W skład XIII zmiany PKW wchodziło 1600 żołnierzy, większość z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Podczas blisko siedmiomiesięcznej służby głównym zadaniem żołnierzy było doradztwo oraz wspieranie afgańskich sił bezpieczeństwa i władz lokalnych. Zespoły doradcze wojska (ang. Military Advise Team ? MAT) i policji (ang. Police Advisor Team ? PAT) wyszkoliły 3. brygadę afgańskiej armii i afgańskich funkcjonariuszy, którzy dziś mogą samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić operacje.

Głównym celem działania Polskiego Kontyngentu w ramach XIII zmiany było przekazanie odpowiedzialności w zakresie bezpieczeństwa prowincji Ghazni oraz wsparcie afgańskich sił bezpieczeństwa w rozwoju i zdolności do prowadzenia samodzielnych działań oraz wsparcie lokalnej administracji w dążeniu do przejmowania odpowiedzialności za prowincję, wspieranie rozwoju prowincji.

W ramach działań operacyjnych polscy żołnierze przeprowadzili ponad 30 operacji i uczestniczyli w ponad tysiącu patroli. Zlikwidowali blisko 30 nielegalnych magazynów broni i amunicji, przechwycili prawie 5,5 tony materiałów do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych oraz znaleźli 30 niewybuchów i 50 gotowych już do detonacji ?ajdików?. Zatrzymali także kilkudziesięciu talibów, w tym czterech najgroźniejszych terrorystów znajdujących się na JPEL (ang. Joint Prioritezed Effect List).

Polscy komandosi w eskorcie złapanego terrorysty | Źródło: www.isaf.wp.mil.pl

Polscy komandosi w eskorcie złapanego terrorysty | Źródło: www.isaf.wp.mil.pl

28 sierpnia żołnierze byli poddani wyjątkowej próbie. Ich baza została zaatakowana przez rebeliantów. Terroryści uderzyli z dwóch stron. Około dziesięciu zamachowców samobójców próbowało wtargnąć do bazy przez powstałą po wybuchu wyrwę po wysadzeniu ogrodzenia. Przez cały czas inni terroryści prowadzili ostrzał. Dzięki błyskawicznej reakcji polskich, amerykańskich i afgańskich żołnierzy, a także policjantów, szturm został odparty. W czasie ataku zginęli wszyscy zamachowcy. Większość z nich nie zdążyła odpalić ładunków. W wyniku odniesionych ran zmarło dwóch żołnierzy ? polski i amerykański. Zginęło też kilkunastu żołnierzy, policjantów i cywilów afgańskich, a około pięćdziesięciu zostało rannych.

Od dziś obowiązki za stabilizację sytuacji w Ghazni przejmą żołnierze XIV zmiany, której główny komponent bojowy tworzą żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, dla większości których będzie to kolejna misja w Afganistanie. Żołnierze ze Świętoszowa będą wspierani przez żołnierzy wojsk specjalnych a także z innych jednostek w Polsce – 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego,10. Brygadę Logistyczną w Opolu, 9. pułk rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego, Centralną Grupę Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, 4. pułk chemiczny z Brodnicy, 1. Brygadę Lotnictwa Wojsk Lądowych, 1. Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy oraz żandarmów z Mińska Mazowieckiego.

Przed patrolem... / Źródło: www.ordynariat.wp.mil.pl

Przed patrolem… / Źródło: www.ordynariat.wp.mil.pl

Głównym zadaniem dla liczącego blisko 1000 osób PKW w Afganistanie będzie doradzanie i wspieranie Afgańskich Sił Bezpieczeństwa a także wsparcie władz lokalnych w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego w prowincji Ghazni. Jednocześnie do zadań żołnierzy XIV zmiany będzie także należało kontynuowanie przemieszczenia sił i środków, będących na wyposażeniu polskiego kontyngentu w Afganistanie do kraju. XIV zmiana w końcu kwietnia 2014 roku zakończy swoją działalność operacyjną w prowincji Ghazni.


Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa ISAF | Autor: Tomasz Walczyk / Źródło: Youtube

Więcej o wojnie w Afganistanie:

>>> http://www.nowastrategia.org.pl/wojna-w-afganistanie/ <<<

Źródło: www.isaf.wp.mil.pl

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.