Funkcjonariusze brytyjskiej policji na miejscu zdarzenia / http://www.itv.com
Funkcjonariusze brytyjskiej policji na miejscu zdarzenia / http://www.itv.com

Zamach terrorystyczny podczas imprezy masowej w Manchesterze

Z poniedziałku na wtorek, ok. 23.30 czasu polskiego w północno-zachodniej Anglii, w pobliżu wejścia do liczącej ponad 20 tys. miejsc hali widowiskowej Manchester Arena miał miejsce kolejny zamach terrorystyczny. Większość źródeł wskazuje na to, iż był to kolejny przypadek ataku terrorysty-samobójcy. Zamachowiec wysadził się, gdy tłum opuszczał koncert amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande. Według aktualnych doniesień, w wyniku zamachu zginęły 22 osoby zginęły, a 59 zostało rannych. Po udzieleniu natychmiastowej pomocy poszkodowanym praca służb skupia się obecnie na wyjaśnieniu wszystkich okoliczności zdarzenia.

Położenie Manchesteru na mapie Anglii / domena publiczna

Położenie Manchesteru na mapie Anglii / domena publiczna

Jak poinformował na swojej stronie internetowej Konsulat RP w Manchesterze, w chwili obecnej nie posiada informacji o tym, aby wśród poszkodowanych (…) znajdowały się osoby narodowości polskiej. Według relacji świadków poszkodowani mieli mieć rany od gwoździ, które mogły zostać wkomponowane w bombę zwiększając siłę rażenia. Na razie żadna z organizacji terrorystycznych nie przyznała się do zamachu, a deficyt i chaos informacyjny nie pozwala omówić dokładnego przebiegu tragedii. Przedstawiciele lokalnych władz potępili zamach zapowiadając wszelką pomoc dla poszkodowanych. Z za granicy płyną liczne kondolencje i deklaracje o wsparciu śledztwa mającego ustalić tożsamość sprawców ataku.  Operator linii kolejowych w Wielkiej Brytanii National Rail poinformował, że położona w pobliżu hali stacja kolejowa Manchester Victoria będzie zamknięta co najmniej do środy.

Miejsce zdarzenia otoczono kordonem policyjnym, a na godzinę 10 czasu polskiego zaplanowano zwołanie posiedzenie sztabu kryzysowego COBRA w sprawie poniedziałkowego ataku, w którym weźmie udział m. in. premier Theresa May i minister spraw wewnętrznych Amber Rudd. W obliczu wydarzeń w Manchesterze, część partii politycznych kraju zapowiedziało zawieszenie kampanii przed planowanymi na 8 czerwca wyborami parlamentarnymi do Izby Gmin. Warto zauważyć, iż od marca bieżącego roku w Wielkiej Brytanii poziom zagrożenia terrorystycznego utrzymuje się na wysokim poziomie (czwarty w pięciostopniowej skali). Wówczas islamski ekstremista Khalid Masood w pobliżu siedziby parlamentu w sercu Londynu zabił sześć osób, w tym siebie, i ranił 49.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.