Poszukiwany por. rez. Piotr Capała. / Źródło: Żandarmeria Wojskowa.

Żandarmeria Wojskowa poszukuje żołnierza rezerwy podejrzanego o szpiegostwo

Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie poszukuje listem gończym por. rez. Piotra Capałę na podstawie art. 130 Kodeksu Karnego pod zarzutem m.in. szpiegostwa.

Sklep Urodzeni Patrioci

Podejrzany por. rez. Piotr Capała, były żołnierz 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, jest poszukiwany na podstawie czterech zarzutów: szpiegostwa, nielegalnego posiadania broni, przekroczenia uprawnień publicznych oraz samodzielnego zabrania broni palnej, bądź materiałów wybuchowych. Jeśli chodzi i pierwszy zarzut, to art. 130 § 3 kk mówi:

Kto, w celu udzielenia obcemu wywiadowi wiadomości określonych w par. 2, gromadzi je lub przechowuje, wchodzi do systemu informatycznego w celu ich uzyskania albo zgłasza gotowość działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Postępowanie ws. podejrzanego jest prowadzone przez funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. List gończy wystawiła w środę, 17 sierpnia br. Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie wydał decyzję o aresztowaniu oficera na 3 miesiące.

Rysopis podejrzanego i treść listu gończego:

Poszukiwany por. rez. Piotr Capała. / Źródło: Żandarmeria Wojskowa.

Poszukiwany por. rez. Piotr Capała. / Źródło: Żandarmeria Wojskowa.

POSZUKIWANY

CAPAŁA Piotr

Drugie imię: MARCIN
Imię ojca: EDWARD
Imię matki: MARIA
Nazwisko panieńskie matki: GONTARCZYK
Płeć: MĘŻCZYZNA
Miejsce urodzenia: PUŁAWY
Data urodzenia: 13.01.1975
Ostatnie miejsce zameldowania: WARSZAWA, UL. CIESZYŃSKA 5/91
Ostatnie miejsce zamieszkania: PUŁAWY, UL. WRÓBLEWSKIEGO 19/32
Obywatelstwo: POLSKIE

Podstawa poszukiwania przez Żandarmerię Wojskową:

List gończy z dnia 17.08.2016 r. Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie (Sygn. akt PO IV Ds. 136.2016).
• Art. 130 § 3 kk, art. 231 § 1 kk, art. 358 § 2 kk, art. 263 § 2 kk.

Poszukująca jednostka Żandarmerii Wojskowej:

MAZOWIECKI ODDZIAŁ ŻANDARMERII WOJSKOWEJ
UL. JANA OSTROROGA 35
01-163 WARSZAWA
tel. 261 853 150, 261 857 148
e-mail: mozwwarszawa.sekretariat@wp.mil.pl

Rysopis:

WZROST: ok. 181 cm
WAGA: ok. 69 kg
WŁOSY: ciemne, krótkie
OCZY: brązowe, jasne
ZNAKI SZCZEGÓLNE: brak

Wzywa się każdego, kto zna miejsce pobytu poszukiwanego, do niezwłocznego zawiadomienia o tym najbliższej jednostki Żandarmerii Wojskowej, Policji lub prokuratora (art. 280 § 1 pkt 4 kpk).
Ostrzega się, że za ukrywanie poszukiwanego lub pomoc mu w ucieczce grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 (art. 280 § 1 pkt 5 kpk; art. 239 § 1 kk).
Udziela się zapewnienia o utrzymaniu tajemnicy co do osoby informującej o miejscu pobytu poszukiwanego (art. 280 § 2 kpk).

List gończy w formacie pdf TUTAJ

Źródło: Żandarmeria Wojskowa

To nie pierwsza w tym roku sprawa o szpiegostwo na rzecz obcego państwa. W dniu 30 maja br. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że ppłk Zbigniew J. za szpiegowanie na rzecz Rosji spędzi w więzieniu 6 lat, lecz wyrok nie jest prawomocny.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.

Najpopularniejsze posty